Oszuści podszywają się pod ChatGPT. Na czym polega nowe oszustwo?

Oszuści podszywają się pod markę ChatGPT. Na czym polega nowe oszustwo?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Plaga cyberprzestępczości w Polsce
Plaga cyberprzestępczości w Polsce
Oszustwa w sklepach internetowych
Oszustwa w sklepach internetowych
Oszustwa na SMS-y o odłączeniu prądu
Oszustwa na SMS-y o odłączeniu prądu
Newsletter wyłudzający dane
Newsletter wyłudzający dane
Kobieta przechytrzyła oszustów i ich metodę "na wnuczka"
Kobieta przechytrzyła oszustów i ich metodę "na wnuczka"
Uwaga! TVN. Jak działają scammerzy
Uwaga! TVN. Jak działają scammerzy
Oszustwa na SMS-y od kurierów
Oszustwa na SMS-y od kurierów
Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego poinformował, że oszuści publikują fałszywe reklamy inwestycyjne związane z ChatGPT. Pozyskują w ten sposób dane, które służą do okradania ofiar. Na czym polega oszustwo?

Fałszywe reklamy inwestycyjne - oszustwo na ChatGPT

Cyberprzestępcy wykorzystują niewiedzę ludzi w zakresie inwestowania oraz popularną obecnie sztuczną inteligencję. CSIRT KNF poinformował na Twitterze, że oszuści publikują fałszywe reklamy inwestycyjne. Wykorzystują przy tym markę ChatGPT i zachęcają użytkowników do inwestowania środków finansowych. Jest to kolejny nowy sposób cyberprzestępców do okradania innych.

Na załączonych zdjęciach widać, że oszuści nie mają jednej formy reklamy, jest kilka wariantów, wszystkie jednak znajdują się na platformie Facebook. Oszuści nie tylko zachęcają do inwestycji pod pretekstem łatwego zarobku, ale również tworzą fikcyjne konta do propagowania tych treści. Oferują przy tym duże pieniądze - "zainwestuj 1000 PLN. Zdobądź nawet 38 000 PLN".

Oszuści wykorzystują markę ChatGPT

Oszuści wykorzystują popularny obecnie ChatGPT, który opracowany został przez OpenAI. Ze względu na szczegółowe i precyzyjne odpowiedzi z wielu dziedzin, zwrócił on swoją uwagę wielu osób, w tym również tych nieuczciwych.

Zawsze widząc reklamy, które oferują szybki zarobek przy inwestycjach, należy być przezornym. Każdorazowo warto również weryfikować prawdziwość nie tylko otrzymywanych wiadomości, ale również reklam, jeśli chcemy skorzystać z oferowanego produktu bądź usługi. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: CSIRT KNF

Źródło zdjęcia głównego: Georgijevic/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości