Czy pozwoliłbyś pijanej osobie jechać autem? Zaskakujące wyniki naszego eksperymentu

WOJT3925
Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy pozwolisz pijanej osobie jechać samochodem?
Czy pozwolisz pijanej osobie jechać samochodem?
“Ze mną się nie napijesz…?”
“Ze mną się nie napijesz…?”
Jak Polacy reagują na nietrzeźwych kierowców? Nasze kamery sprawdziły to w ramach cyklu "Miejska dżungla". Czy pozwoliłbyś pijanej osobie jechać autem? W Dzień Dobry TVN socjolożka Jadwiga Korzeniewska oraz dziennikarz Krzysztof Dowgird opowiedzieli, skąd w naszym kraju bierze się tak duże przyzwolenie na picie alkoholu.

Czy pozwoliłbyś pijanej osobie jechać autem?

Jazda po alkoholu jest nieodpowiedzialna i niesie za sobą poważne konsekwencje. Nietrzeźwy kierowca jest zagrożeniem nie tylko dla siebie, ale także dla swojego otoczenia. W ramach społecznego eksperymentu Dzień Dobry TVN sprawdziliśmy, jak zachowaliby się ludzie, gdyby pijana kobieta poprosiła ich o pomoc w przestawieniu auta, by móc kontynuować jazdę.

Jak przechodnie reagowali na tę prośbę? Niestety niektórzy z nich nie widzieli w tym nic złego. - "No dobrze, a na ulicy sobie Pani poradzi?" - dopytywała jedna z kobiet. - "Nie ma problemu" - stwierdził przechodzień. - "Myślę, że nie ma problemu. Jeszcze takiej propozycji nie miałem" - dodał kolejny.

Łącznie udającej pijaną kobietę aktorce udało się namówić cztery osoby na przestawienie samochodu, by mogła jechać dalej. Warto jednak odnotować, że zdecydowana większość, czyli 28 kobiet i mężczyzn, odmówiło spełnienia tej prośby.

- Osoby, które kierują po alkoholu, zagrażają też mi. Ja jestem użytkownikiem chodnika ulicy. Jeżdżę rowerem, skuterem i nie chciałabym, żeby obok mnie ktoś pijany prowadził auto czy inny pojazd - podsumowała jedna z bohaterek reportażu.

Przyzwolenie na picie alkoholu

Redakcja Dzień Dobry TVN już kilka lat temu zrobiła identyczny eksperyment z aktorką udającą pijaną kobietę. Jak udowodnił materiał z serii "Miejska Dżungla", przyzwolenie na picie alkoholu w Polsce jest nadal spore. Skąd się to bierze?

- Jesteśmy jedynym krajem, gdzie człowiek, który odmawia wypicia alkoholu, musi się z tego tłumaczyć - podkreślił dziennikarz Krzysztof Dowgird. - Abstynenci, osoby, które nie mają ochoty spożyć alkoholu, szukają innych usprawiedliwień niż prawda, bo prawda nie jest akceptowana - zaznaczyła socjolożka Jadwiga Korzeniewska.

Ekspertka dodała, że alkohol jest "bardzo wrośnięty w naszą kulturę". - W Polsce wszystkim uroczystościom, ceremoniom, towarzyszy alkohol, niezależnie czy świętujemy sukces, czy chcemy uciec od nieprzyjemnych emocji - wskazała.

Jak możemy to zmienić? - Brakuje nam narracji, która trafiałaby do określonej grupy docelowej, np. czemu nastolatka miałoby ciekawić to, że on będzie miał problem z koncentracją i że trochę będzie się gorzej uczył, jak to może nie jest jego najważniejszy cel teraz, na tym etapie życia. Informacja, że może mieć problem z motoryką, a trenuje jazdę na deskorolce czy taniec, to jest bardziej dopasowany komunikat - stwierdziła nasza gościni.

Zobacz całą rozmowę w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Sprawdź więcej modowych inspiracji!
Materiał promocyjny

Sprawdź więcej modowych inspiracji!