Dalsza część tekstu znajduje się poniżej.
Zwierzęta - począwszy od małych bezkręgowców po ssaki - spożywają alkohol. Znajdują go m.in. w sfermentowanych owocach czy w nektarze. Badacze w artykule zamieszczonym w czasopiśmie "Trends in Ecology & Evolution" udowodnili, że w zamiłowaniu zwierząt do "procentów" nie ma nic nadzwyczajnego.
Dlaczego zwierzęta spożywają alkohol?
Specjaliści wykazali, że etanol jest naturalnie obecny w prawie każdym ekosystemie od ponad 100 milionów lat. Najwięcej alkoholu występuje w ekosystemach tropikalnych - niektóre dojrzałe owoce palm mogą zawierać nawet 10,2 procenta etanolu w swojej objętości. Czy zwierzęta świadomie sięgają po sfermentowane owoce dla samego etanolu? Na to pytanie badacze nie znają odpowiedzi. To, co wiadomo na pewno - jest dla nich cennym źródłem kalorii, a związki zapachowe wytwarzane podczas fermentacji mogą prowadzić zwierzęta do źródeł pożywienia. - Z ekologicznego punktu widzenia bycie pod wpływem alkoholu podczas wspinaczki po drzewach lub w otoczeniu drapieżników nie jest korzystne. To wręcz przepis na nieprzekazanie genów dalej - tłumaczył współautor analizy, Matthew Carrigan z College of Central Florida. Badacz dodał, że w przeciwieństwie do ludzi, zwierzęta chcą kalorii, nie upojenia.
Warto dodać, że niektóre zwierzęta mają wysoką tolerancję na alkohol. Ogromne ilości etanolu mogą spożywać np. żyjące w Azji Południowo-Wschodniej ogonopióry uszate (Ptilocercus lowi) - nadrzewne ryjówki. Naukowcom nie udało się znaleźć dowodów na to, że zwierzęta stawały się odurzone, chociaż przyznali, że "nie jest jasne, jak zachowywałaby się nietrzeźwa ryjówka".
Czy alkohol może służyć do obrony?
Niektóre zwierzęta wykorzystują etanol do obrony. Muszki owocowe (Drosophila melanogaster) celowo składają jaja w środowiskach zawierających alkohol, ponieważ chroni to ich jaja przed innymi owadami. Gdy larwy tych drobnych owadów zostaną zarażone przez pasożyty, zwiększają spożycie etanolu, by podtruć intruza. Co ciekawe, samce muszek owocowych sięgają po alkohol, gdy są odrzucane przez samice, podczas gdy samice blisko spokrewnionego gatunku Drosophila simulans pod wpływem etanolu stają się mniej wybredne w doborze partnerów.
- Od strony poznawczej wysunięto koncepcję, że etanol może wyzwalać endorfiny i dopaminę, co prowadzi do uczucia relaksu, które może przynosić korzyści w kwestiach społecznych. Aby to sprawdzić, musielibyśmy sprawdzić, jakie reakcje fizjologiczne wywołuje etanol w dzikich populacjach - wyjaśniła Anna Bowland z Uniwersytetu w Exeter, główna autorka opracowania.
Naukowcy podkreślają, że wciąż wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Konieczne są dalsze badania, które pozwolą przeanalizować behawioralne i społeczne konsekwencje spożycia etanolu u naczelnych oraz dokładniej zbadać enzymy zaangażowane w metabolizm alkoholu.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Do samochodu wtargnął niespodziewany gość. "Wisiał na kierownicy"
- Rozmawia ze zwierzętami i rozumie ich potrzeby. "Jest to swego rodzaju telepatia"
- Ten kaczor stał się gwiazdą Internetu. Kim jest Jerry The Duck?
Autor: as/dd/Katarzyna Oleksik
Źródło: TVN 24
Źródło zdjęcia głównego: Eduardo Montenegro Duque 500px/Getty Images