picie

    picie

    Yerba mate, inaczej ostrokrzew paragwajski, to „święte ziele” Indian Ameryki Południowej. Coraz częściej napar z yerby zastępuje codzienną kawę czy herbatę. Jest przy tym o wiele zdrowszy i nie uzależnia. Yerba mate ma duże właściwości prozdrowotne. Zawiera m.in. potas, magnez, mangan, wapń, fosfor, witaminy A, C, E oraz witaminy z grupy B. Yerba mate wzmacnia odporność, pobudza, usprawnia koncentrację oraz poprawia nastrój.

    Turcja kojarzy się przede wszystkim z kebabami i kawą. Mało kto zdaje sobie sprawę, że to również kraj pochodzenia tulipanów oraz ojczyzna ludzi uzależnionych od czarnej, mocnej herbaty. Parzenie herbaty po turecku nie wymaga wiele wysiłku, ale przyda ci się kilka wskazówek oraz informacji na temat potrzebnego sprzętu, aby herbatę turecką przygotować jak rodowity Turek.

    W sklepach dostępna jest woda butelkowana mineralna, źródlana, lecznicza, o różnym składzie i właściwościach. Przy wyborze odpowiedniej wody dobrze jest wziąć pod uwagę swój stan zdrowia, ponieważ źle dobrana woda może zaszkodzić zamiast pomóc. Wody, choć potocznie zwane mineralnymi, mogą być wodami źródlanymi, stołowymi, leczniczymi, a czasem po prostu napojem o konkretnym smaku.

    Jak rozpoznać, że zaczynamy mieć problem z alkoholem? Co jest wyznacznikiem początków uzależnienia? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dziennikarkę Anna Godzwon: "Dla mnie ważny jest każdy dzień bez alkoholu. Mnie to wprawia w dumę. Dla mnie samej jest to coś. Kiedy zaczynałam swoją drogę bez alkoholu osoba, która miesiąc nie piła była dla mnie Kosmosem" i Dorotę Woronowicz - psychologa i specjalistę terapii uzależnień.