Hobby

Wywoływanie zdjęć z kliszy - jak i gdzie?

Osoba, która ogląda zdjęcia

Fot: Jin Chu EyeEm / gettyimages.com

Hobby

Wywoływanie zdjęć z kliszy - jak i gdzie?

Osoba, która ogląda zdjęcia

Fot: Jin Chu EyeEm / gettyimages.com

Współcześnie większość fotografii jest wykonywana i przechowywana w technice cyfrowej. Niektórzy wciąż mogą mieć w domu aparaty na klasyczne klisze, wtedy pojawia się zasadnicze pytanie - czy można je jeszcze gdzieś wywołać?

Gdzie wywołać zdjęcia z kliszy?

Na szczęście istnieją jeszcze zakłady fotograficzne, które wywołają dla Ciebie zdjęcia z kliszy - najlepiej poszukać takiego, który znajduje się w Twojej okolicy. Warto jednak najpierw skontaktować się z zakładem telefonicznie, by ustalić, czy na pewno świadczą dalej takie usługi.

Dobrze jest również mieć na uwadze, że sporo działań przeniosło się w sferę internetową - możesz więc poszukać zakładów, do których można przesłać kliszę - wtedy wywołane zdjęcia zostaną przesłane bezpośrednio do Twojego domu! Trudno o wygodniejsze rozwiązanie.

Zdjęcia z kliszy na cyfrowe - jak to zrobić?

Wiele dużych zakładów fotograficznych oferuje taką usługę. Wystarczy po prostu zebrać stare fotografie analogowe oraz negatywy i przekazać je do salonu - w ramach usługi Twoje zdjęcia zostaną zeskanowane i nagrane np. na płytę CD.

Jak wywołać zdjęcia z kliszy?

Wywoływanie kliszy może także odbyć się w domu, ale musisz wtedy posiadać odpowiedni sprzęt i warunki.

Warto zastanowić się na początku, jak właściwie przebiega i na czym polega proces wywoływania fotografii. Należy sobie uświadomić, że zasadniczym jego etapem jest reakcja chemiczna, w której następuje przetworzenie naświetlonych obszarów substancji światłoczułej. Dzięki temu procesowi obraz utajony przekształca się w obraz jawny. Fotografie wywołuje się zwykle przy użyciu kąpieli w roztworze wywoływacza, a następnie poddaje się je utrwalaniu.

Dlatego zanim rzucisz się na głęboką wodę, poznaj listę sprzętów, które musisz posiadać, gdy przyjdzie Ci do głowy wywoływanie kliszy w domu :

· Koreks - czyli światłoszczelny pojemnik, to w nim znajdują się szpulki, na które nawijany jest film.

· Termometr - jest bardzo ważny, ponieważ temperatura wody, w której sporządza się roztwór, jest kluczowa dla procesu wywoływania. Zwykle woda powinna mieć około 20 stopni Celsjusza.

· Strzykawka - będzie Ci potrzebna do odmierzania mililitrów chemicznej substancji.

· Rękawiczki - są konieczne, także z uwagi na bezpieczeństwo i trudno usuwalny zapach.

· Pojemniki - każdy z odczynników powinien mieć osobny pojemnik, będziesz więc potrzebował co najmniej trzech: wywoływacza, utrwalacza i zmiękczacza. Najlepiej, żeby były plastikowe.

· Wywoływacz - odczynnik, który wykorzystuje się w fotografii czarno-białej. Jest to wodny roztwór substancji, które redukują halogenki srebra do srebra metalicznego w naświetlonych materiałach.

· Utrwalacz - to także odczynnik chemiczny, jego celem jest utrwalenie wywołanego obrazu.

· Zmiękczacz - kolejny odczynnik, którego będziesz potrzebował.

Zdjęcia z kliszy - proces

Wywoływanie zdjęć z kliszy to trzyetapowy proces, który składa się z następujących kroków:

· wywoływania filmu,

· naświetlania, a także wywoływania odbitek,

· cięcia i montowania odbitek.

Jeśli planujesz przenieść zdjęcie analogowe do formy cyfrowej, konieczne będzie także skanowanie fotografii. Wywoływanie kliszy nie jest więc czynnością prostą. Jeśli nie jesteś pasjonatem, który w ten sposób realizuje swoje hobby, to najlepiej zlecić to zadanie profesjonalistom, zaoszczędzi Ci to czasu i niepotrzebnych wydatków na sprzęt.

Ile kosztuje wywołanie kliszy?

Koszt wywołania jednej kliszy waha się od około 19 do 23 złotych (cena zwykle zależy od metody wykorzystanej do wywołania).

Fotografia cyfrowa

Fotografia cyfrowa zrewolucjonizowała rynek fotografii. Czym różni się od fotografii analogowej? Kadr jest po prostu zachowywany w formie cyfrowej, w fotografii tradycyjnej utrwalało się go natomiast na chemicznym nośniku światłoczułym. Do wykonywania zdjęć przy pomocy kliszy stosowaliśmy klasyczny aparat fotograficzny, teraz znacznie częściej używamy cyfrowych aparatów fotograficznych lub po prostu smartphonów.

W nowszej fotografii cyfrowej, która pokonała swym zasięgiem fotografię analogową już około roku 2005, zwykle możliwe jest także nagrywanie krótkich filmów wideo. Nie jest to zresztą przypadek - fotografia cyfrowa ewoluowała w wyniku rozwoju kamer, które były przeznaczone do rejestracji filmów wideo.

Zobacz film: Zdjęcia Waszych niemowlaków. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Ze stosowania fotografii cyfrowej wynika kilka kluczowych ułatwień:

· zdjęcia możesz oglądać od razu, nie musisz czekać na wywołanie filmu,

· zdjęcia mogą być kopiowane dowolną ilość razy, bez utraty jakości,

· możesz wydrukować swoje zdjęcia, używając klasycznej drukarki,

· nie musisz skanować zdjęć, jeśli chcesz je zachować w pamięci komputera,

· możesz przechowywać znaczne ilości zdjęć bez ponoszenia dużych kosztów,

· rozmiar zdjęcia jest mniejszy niż w fotografii tradycyjnej,

· fotografia cyfrowa daje znacznie większe możliwości retuszu.

Co sądzisz o tym artykule?
5
3
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
12.07.2019
kaskor
A zapytajcie w Empik Foto czy nie robią takich rzeczy - bardzo prawdopodobne, że robią. Akurat temat odbitek przerabialiśmy u nich już wielokrotnie i zawsze było wszystko w porządku. U nas mamy kopię cyfrową wszystkich zdjęć + również kopię tradycyjną. Wiadomo, że i tak ogląda się przede wszystkim zdjęcia papierowe.