Boginie obiektywu w oczach Maksymiliana Ławrynowicza. "Kobieta to dla artysty niewyczerpalne źródło inspiracji"

20230322-DDTVN-130_Easy-Resize
Boginie obiektywu
Źródło: Dzień Dobry TVN
W warszawskiej Hali Koszyki od kilku dni podziwiać możemy wystawę "Przedwieczne", czyli kobiece portrety Maksymiliana Ławrynowicza. Uzdolniony fotograf kolejny raz przedstawił sylwetki pań i pokazał, czym jest damska siła. W sesji zdjęciowej wzięły udział m.in. Basia Kurdej-Szatan, Dorota Gardias, Ania Karczmarczyk.

Wystawa "Przedwieczne" – siłą jest kobietą

Wystawa "Przedwieczne" to powrót do prastarych korzeni ludzkości, kiedy to kobiecy pierwiastek był czczony jako świętość najwyższa. Autor zdjęć sięga do zarania cywilizacji, aby przedstawić publice wystawę portretu o boginiach tak pradawnych, że prawie już zapomnianych.

- Kobieta to jest dla artysty niewyczerpalne źródło inspiracji. Ideą jest pokazanie kobiecej skrajności, ponieważ na tych wystawach tematy się zmieniają. Tutaj mi zależało, żeby pokazać ten pierwiastek kobiecy, ten multitasking. Przenieśliśmy to we współczesny świat. Definicja kobiecości ciągle się zmienia, szczególnie, że na przestrzeni lat to mężczyźni dyktowali, jak kobieta ma być postrzegana, ale to się zmienia. To jest sinusoida. Kiedyś kobiecość była pierwiastkiem boskim, była czymś czczonym, była drogą do nowego życia  - powiedział Maksymilian Ławrynowicz, fotograf, portrecista, autor wystawy "Przedwieczne".

Gwiazdy w obiektywnie Maksa

Twarzą tegorocznej wystawy została Dorota Gardias, która otworzy wystawę. W projekcie wzięły udział: Misheel Jargalsaikhan, Barbara Kurdej-Szatan, Ewa Minge, Aleksandra Hamkało, Aleksandra Kisio, Kamila Syga, Ewa Halina Rich, Julia Kamińska, Katarzyna Kołeczek, Sylwia Koperska, Kamila Kamińska, Marcelina Leszczak, Agnieszka Mrozińska, Anna Jarosik, Aleksandra Szwed, Agnieszka Niedziałek, Vanessa Aleksander, Kim Ngujen, Magdalena Bereda, Anna Karczmarczyk, Lady Perse, Beata Dethloff, Agata Frankowska. Wszystkie panie wystąpiły w wyjątkowym pokazie, który towarzyszył wernisażowi wystawy.

- Codziennie czuję się jak prawdziwa bogini i prawdziwa kobita. Przede wszystkim jestem silna, a moim zdaniem prawdziwa bogini jest właśnie kobietą silną, zaradną i takich kobiet nam dookoła nie brakuje – powiedziała Gardias.

- Wydaje mi się, ze my kobiety wywodzimy się od matki ziemi i bardzo nas uskrzydla i dodaje nam sił ziemia, przyroda, natura, zapachy, kolory i to też może podbijać naszą kobiecość – Ania Kaczmarczyk.

O kobiecej sprawczości, sile i zmienności opowiedziała także Basia Kurdej-Szatan. Aktorka przyznała również, że mężczyźni nie powinni bać się pań. W życiu chodzi bowiem o to, aby się dopełniać, inspirować i wspierać. "Nasze dwie płcie powinny ze sobą współgrać i współpracować. Wtedy byłoby najpiękniej".

- Warto jest pamiętać o tym, aby mieć chwilę dla siebie, żeby pamiętać o sobie i o siebie dbać. Wystawy Maksa, które od lat tworzy, mówią o kobietach ogólnie, o tym, jakie jesteśmy od lat, od wieków. Odwiecznie jesteśmy piękne, silne, sprawcze, czasem jesteśmy wynoszone na piedestał, a czasem robią z nas czarownice. Jesteśmy różne i zmienne i o tym są te wystawy. To jest piękne – podsumowała Basia Kurdej-Szatan.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl. Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości