Ustawa o obronie ojczyzny. Jakie zmiany ma wprowadzić?

polski żołnierz, flaga na ramieniu
Ustawa o obronie ojczyzny
Źródło: Rafal Olkia/Getty Images
Ustawa o obronie ojczyzny została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Jak wpłynie na dotychczas obowiązujące w Polsce prawo wojskowe i polską armię?

Rząd informował na swojej stronie gov.pl, że ustawa o obronie ojczyzny zapewni podstawy do wzmocnienia Wojska Polskiego. Szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że będzie stanowiła fundament dla rozwoju polskich sił zbrojnych. Według założeń, Polska ma w krótkim czasie znacznie rozwinąć armię, powołać nowe jednostki i wyposażyć je w nowoczesny sprzęt.

Wojna w Ukrainie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Z planu filmowego prosto na wojnę
Z planu filmowego prosto na wojnę
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Razem z Ukrainą
Razem z Ukrainą
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Atak Rosji na Ukrainę
Atak Rosji na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę

Ustawa o obronie ojczyzny ma zwiększyć liczebność polskich żołnierzy

Obecnie Wojsko Polskie liczy około 111 tysięcy żołnierzy zawodowych i 32 tysiące żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Ustawa o obronie ojczyzny zakłada zwiększenie liczebności polskiej armii do 300 tysięcy żołnierzy, w tym 250 tysięcy żołnierzy zawodowych. Kurs dla ochotników będzie składał się z 28-dniowego szkolenia podstawowego, a później szkolenia specjalistycznego, które będzie trwało 11 miesięcy. Po odbyciu szkoleń, ochotnicy będą mogli przystąpić do zawodowej służby wojskowej.

Ustawa o obronie ojczyzny: dodatkowe pieniądze na armię i dla żołnierzy

W 2023 roku wydatki na obronę mają zostać zwiększone do 3 proc. PKB.

Musimy znacznie zwiększyć nakłady na obronność, tak aby Wojsko Polskie miało jeszcze większy potencjał odstraszania. Dlatego podjęliśmy decyzję, że wydatki obronne osiągną poziom nie 2,5 proc. PKB, tak jak było to zakładane wcześniej, ale aż 3 proc. PKB już w 2023 roku

- poinformował minister Mariusz Błaszczak.

Ustawa o obronie ojczyzny obejmuje zapisy o mechanizmie, który umożliwi Wojsku Polskiemu pozyskanie dodatkowych funduszy na uzbrojenie i modernizację, a także na zwiększenie jego liczebności. Ważnym elementem planowanych zmian jest Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych przy Banku Gospodarstwa Krajowego. Nowa struktura będzie się różniła od Funduszu Modernizacji Sił Zbrojnych i emitowała obligacje. Ma to spowodować wzrost poziomu finansowania polskich Sił Zbrojnych. Sami żołnierze mają być zachęcani do pozostania w służbie m.in. poprzez dodanie świadczenia motywacyjnego do katalogu należności otrzymywanych przez żołnierzy zawodowych.

To ustawa, dzięki której nie tylko zwiększymy liczebność Wojska Polskiego, ale również wydatki na Siły Zbrojne RP, odtworzymy system rezerw, zachęcimy żołnierzy do pozostania w służbie oraz wdrożymy koncepcję obrony powszechnej. To dobre przepisy na trudne czasy

- powiedział szef MON.

Podkreślił również, że ustawa o obronie Ojczyzny uporządkuje obowiązujące do tej pory przepisy i zastąpi ustawę z 1967 roku

Ustawa o obronie ojczyzny – kiedy wejdzie w życie?

Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o obronie ojczyzny miało miejsce w czwartek 3 marca. W piątek 18 marca podpisał ją prezydent Andrzej Duda. Zgodnie z założeniami, ustawa o obronie ojczyzny, z wyjątkiem niektórych przepisów, ma wejść w życie już 1 lipca 2022 roku.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości