Gorące tematy

Rząd chce zwiększyć liczebność wojska. Ekspert ocenił ten pomysł: "Ktoś był oderwany od rzeczywistości"

Gorące tematy

Autor:
Nastazja
Bloch
Polska armia ma liczyć 300 tysięcy żołnierzy
Polska armia ma liczyć 300 tysięcy żołnierzy Dzień Dobry TVN
wideo 2/2

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy o obronie ojczyzny. Nowy dokument ma zastąpić w sumie 14 mniejszych aktów prawnych dotyczących kwestii naszej obronności. Według planów MON ustawa miałaby wejść w życie od 1 lipca bieżącego roku. O zmianach w polskiej armii rozmawialiśmy z generałem Mirosławem Różańskim.

Projekt ustawy o obronie ojczyzny - co zawiera

Projekt został zapowiedziany w październiku ub. r. przez wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego oraz szefa MON Mariusza Błaszczaka. Projektowana ustawa liczy 768 artykułów i ma wejść w życie w lipcu 2022 r. Podstawowe założenia to wprowadzenie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, zmiany w finansowaniu i system zachęt do służby, uelastycznienie awansów w wojsku, a także znaczny wzrost środków przekazywanych na rozwój i modernizację wojska do 2,5 proc. PKB.

- Ta ustawa w ocenie wielu ekspertów ma (...) zwiększyć stan osobowy armii, (...) potencjał jeśli chodzi o uzbrojenie – powiedział Generał Broni Rezerwy Wojska Polskiego Mirosław Różański.

Dobrowolna zasadnicza służba wojska będzie dotyczyła wszystkich ochotników. Odbędą oni 28-dniowe szkolenie zakończone przysięgą. Czy to wystarczająca ilość czasu, by przeszkolić ludzi?

- Ta sytuacja jest dla mnie kuriozalną, bo jeżeli zakładamy, że przez pierwszy miesiąc chcemy przygotować żołnierza do zachowania na polu walki, chcemy dać mu broń i chcemy być przekonani, że będzie on bezpieczny, to czas ten jest za krótki. Kiedyś szkolenie trwało 3 miesiące. Teraz bazujemy na doświadczeniach wojsk obrony terytorialnej, gdzie żołnierze po 16 dniach są gotowi na przysięgę. Uważam, że jest to wysoka nieodpowiedzialność – dodał.

Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę Źródło: Dzień Dobry TVN

Co więcej, generał podkreślił, że kwalifikacja ludzi do wojska jest mocno zaniżona. - Można się dostać, nie posiadając właściwych cech i predyspozycji. To nie jest najlepszy krok i rozwiązanie w tej ustawie, żeby już po 28 dniach uważać, że żołnierz będzie gotowy – wyjaśnił.

Dodatkową zachętą są kwestie finansowe. - Już od pierwszego miesiąca płacimy pieniądze. Kandydat dostaje od razu najniższą pensję w wojsku 4110 zł. Nie wszystko można kupić za pieniądze, a ta ustawa takie regulacje wprowadza – krytykuje generał.

Młodzi ludzie nie chcą pozostać w wojsku

Raport Najwyżej Izby Kontroli wskazuje, że w przypadku liczebności wojska nie zauważa się progresji. - Z armii rezygnuje więcej żołnierzy, niż standardowo się do niej zaciąga – powiedział generał, a następnie skrytykował wizję, według której w Polsce ma powstać armia licząca 300 tysięcy osób.

- Mówienie o armii, która będzie liczyła 300 tysięcy, to jest mówienie, jakby ktoś był oderwany od rzeczywistości. Dzisiaj jest 117 tysięcy żołnierzy w wojskach operacyjnych, ponad 30 tysięcy w wojskach obrony terytorialnej, a przypomnę, że już dwa lata temu powinno być 53 tysiące. Demografia, nas jest coraz mniej, wiec chętnych do wojska nie będzie - dodał.

Wojna na Ukrainie. Czy w Polsce zabraknie paliwa?

Pojawiło się wiele informacji, że w Polsce brakuje paliwa. Na stacjach zrobiły się gigantyczne kolejki, a ludzie wyjeżdżają z wielkimi cysternami, próbując się zabezpieczyć. Czy to jest rozsądne?

- Zdecydowanie wszystkim zalecam spokój i rozwagę, to nie jest ten czas, żebyśmy ten obraz Ukrainy przenosili bezpośrednio do nas. To jest rola rządzących. Ja apeluję, aby po pierwsze były zapewnienia dotyczące tego, że nie są puste nasze magazyny, że nie są zagrożone dostawy jeśli chodzi o paliwo. Powinniśmy też być bardzo ostrożni w czytaniu komunikatów, które znajdują się w Internecie. Cyberprzestrzeń jest dzisiaj jednym z głównych elementów każdych działań wojennych. Wszystkim zalecam rozwagę i racjonalne spojrzenie na funkcjonowanie naszego kraju. Proszę o spokój - posumował.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości