W sobotę 21 maja rusza nabór do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Będzie się można do niej zapisać w wybranych 32 miejscowościach w całej Polsce podczas pikników wojskowych. Gdzie i kiedy będą organizowane pikniki? Co trzeba ze sobą zabrać, aby móc złożyć wniosek o powołanie do wojska?
Zbrojny atak Rosji na Ukrainę, bezpośrednie sąsiedztwo toczącej się wojny i masowe przybywanie na teren naszego kraju uchodźców powoduje, że wielu Polaków się boi. Nasze władze, wojsko, specjaliści, a nawet przedstawiciele innych państw i organizacji zapewniają, że Polska, jako kraj członkowski Unii Europejskiej i NATO, jest bezpieczna. Wiele osób sprawdza jednak teraz, kto poszedłby do wojska w razie wojny w 2022 roku. Wyjaśniamy.
Komisja wojskowa to organ, który wydaje książeczki wojskowe i na podstawie odbytych badań wyznacza danej osobie kategorię. Istnieją cztery kategorie komisji wojskowej ("A", "B", "D" i "E"), które obrazują stopień, w którym dana osoba może pełnić czynną służbę wojskową. Jak wygląda komisja wojskowa i jej badania?
W Polsce kobiety mogą zgłosić się ochotniczo do wojska, a w niektórych przypadkach być poddane obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej. Co dokładnie mówi na ten temat ustawa o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej?
Kontrterroryści zatrzymują szczególnie niebezpiecznych przestępców oraz ochraniają najważniejszych osób w państwie. Chociaż ich praca jest tajna, nam zgodzili się uchylić rąbka tajemnicy. Jak wyglądają przygotowania do zagrażających ich życiu akcji?
Od początku lutego tego roku przeprowadzana jest kwalifikacja wojskowa, której celem jest ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej i określenia formy tej służby. W Dzień Dobry TVN aktorzy: Michał Lewandowski i Dawid Czupryński powiedzieli o swoim stosunku do służby wojskowej, a prezenter pogody, kapral Tomasz Zubilewicz - o doświadczeniach z wojskiem. Czy w Polsce powinna być wprowadzona obowiązkowa służba wojskowa? Panowie: Meller i Zubilewicz wiedzą już, jaką funkcję pełniliby w wojsku, gdyby wybuchła wojna.
Pokochał wojsko tak bardzo, że nie wyobrażał sobie życia bez niego. Aż pewnego dnia - po 10 latach służby wojskowej - wstąpił do seminarium. Jednak jego fascynacja wojskiem była tak silna, że postanowił połączyć obie te miłości. Dzisiaj służy ojczyźnie i Bogu. Oto niezwykle interesująca historia Ks. kapelana Marka Rycio.