W sobotę 21 maja rusza nabór do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Będzie się można do niej zapisać w wybranych 32 miejscowościach w całej Polsce podczas pikników wojskowych. Gdzie i kiedy będą organizowane pikniki? Co trzeba ze sobą zabrać, aby móc złożyć wniosek o powołanie do wojska?
Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa w Polsce
Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa przeznaczona jest dla osób, które ukończyły 18 lat, mają polskie obywatelstwo, są niekarane za przestępstwo umyślne, mają zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia służby wojskowej, mają co najmniej podstawowe wykształcenie i nieposzlakowaną opinię. Skierowana jest ona do tych, którzy nie pełnili służby wojskowej. Dzięki dobrowolnej zasadniczej służbie będą mieli możliwość odbyć przeszkolenie woskowe i w przyszłości zasilić rezerwy bądź wstąpić do armii zawodowej.
Amerykański sen
Amerykański sen
Do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej będzie można zgłosić się 21 maja podczas tzw. pikników wojskowych, które będą odbywać się w 32 miejscowościach. Na miejscu będzie możliwość wypełnienia zgłoszenia. Ponadto, zostanie utworzonych 70 specjalnych punktów rekrutacyjnych.
Pikniki wojskowe w całej Polsce
Pikniki rozpoczną się 21 maja w 32 miejscowościach o godzinie 11 i będą trwały do godziny 18. Na piknikach prezentowany będzie sprzęt wojskowy, koncerty orkiestr wojskowych oraz będzie możliwość poznania żołnierzy i wojska na stoiskach promocyjnych. Na spotkaniach przedstawione zostaną niezbędne informacje odnośnie ochotniczej służby wojskowej. Będzie również możliwość porozmawiania z fachowcami oraz wypełnienia wniosku o powołanie.
Pikniki odbędą się w:
- Złotoryi,
- Oleśnicy
- Golubiu-Dobrzyniu,
- Kruszwicy,
- Rykach,
- Kraśniku,
- Kostrzynie nad Odrą,
- Lubksu,
- Brzezinach,
- Wieluniu,
- Olkuszu,
- Skawinie,
- Kozienicach,
- Ostrowii Mazowieckiej,
- Brzegu,
- Nysie,
- Lubaczowie,
- Leżajsku,
- Siemiatyczach,
- Tykocinie,
- Malborku,
- Lęborku,
- Czeladzi,
- Raciborzu,
- Starachowicach,
- Sandomierzu,
- Ełku,
- Nidzicy,
- Środzie Wielkopolskiej,
- Ostrowiu Wielkopolskim,
- Stargardzie,
- Wałczu.
Dokumenty niezbędne do przystąpienia do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej
Osoby, które chciałyby przystąpić do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej powinny zabrać ze sobą dokument tożsamości wraz z kopią, kopię dokumentu potwierdzającego uzyskane wykształcenie oraz kopie dodatkowych dokumentów, np. certyfikatów językowych, świadectwa ukończenia szkół, czy uprawnień do kierowania pojazdami.
Zobacz także:
- Pobór do wojska w razie wojny. Jakie zasady obowiązują w Polsce w 2022 roku?
- Czy wojsko może zabrać nam auto? "W ostatnim czasie niektórzy właściciele samochodów już otrzymali pisma"
- Szkolenia wojskowe zyskują na popularności. "Realizujemy to w trzech turnusach"
Autor: Teofila Siewko
Źródło: wojsko-polskie.pl/gazeta.pl
Źródło zdjęcia głównego: chatchaiyo/Getty Images