Zawód kontrterrorysta
W tej pracy niebezpieczeństwo jest chlebem powszednim. Dlatego też kontrterroryści przechodzą naprawdę wymagające szkolenie, o którego szczegółach dowiesz się z naszego reportażu. Jednak to przede wszystkim dobra psychika i odporność na stres są podstawą w tym zawodzie. Na szczęście funkcjonariusze mogą jeszcze polegać na technologii. Zastrzegają jednak, że "użycie broni jest ostatecznością".
Kontrterroryści nie ukrywają, że wybrali trudny zawód. Wiele daje im wsparcie rodziny.
- Nasi bliscy wiedzą, z czym wiąże się ryzyko tej pracy. Jesteśmy jednak profesjonalistami. To, co dzieje się w pracy, zostawiamy w pracy - mówi jeden z nich.
Nasi rozmówcy zakrywają twarze nie tylko ze względu na panującą pandemię.
- Na całym świecie wizerunek kontrterrorystów jest chroniony. Używanie zasłony twarzy służy między innymi dla naszego bezpieczeństwa, a w głównej mierze ku temu, by dbać o bezpieczeństwo naszych najbliższych - wyjaśniają.
Na czym polega praca kontrterrorysty?
W tej profesji nie chodzi o hollywoodzką spektakularność, którą widzimy w filmach akcji, ale o rzetelne, szczegółowe przygotowanie. W rzeczywistości każda realizacja jest pieczołowicie zaplanowana. Czasami kontrterroryści siedzą po 5-6 godzin w samochodzie, żeby wykonać ten "atak", który trwa cztery minuty. Tak naprawdę w tej pracy liczy się przede wszystkim czekanie
Takie podejście ma zapewnić jak największe bezpieczeństwo nie tylko funkcjonariuszom, ale i osobom trzecim. Z materiału wideo dowiecie się więcej o kulisach pracy kontrterrorystów.
Zobacz też:
- Polska aplikacja pokazuje tajniki lądowania łazika na Marsie. "Możemy odtworzyć misję we własnym domu"
- Pchał autobus w Warszawie, a nagranie z jego udziałem stało się hitem internetu. "To był drobiazg"
- Weterynarze nauczyli psy wykrywać COVID-19. Zwierzęta już pracują na lotniskach
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Ola Lipecka
Reporter: Ola Rogowska
Źródło zdjęcia głównego: E+