Od tygodni obserwujemy eskalację konfliktu w Strefie Gazy. Tysiące ofiar, doszczętnie zniszczone miasta oraz prywatne dramaty to codzienność mieszkańców enklawy.
Nagroda, która trafiła do naszego rodaka to wyjątkowe odznaczenie, przyznawane za szczególne akty odwagi. Był to ostatni medal zatwierdzany przez zmarłą w ubiegłym roku królową Elżbietę II.
"Krzyczeli, że jeżeli się ruszymy, to od razu będzie ogień".
Zakończył się proces sądowy w sprawie ataków terrorystycznych, do których doszło 13 listopada 2015 roku w Paryżu. Jaki wyrok zapadł?
Kontrterroryści zatrzymują szczególnie niebezpiecznych przestępców oraz ochraniają najważniejszych osób w państwie. Chociaż ich praca jest tajna, nam zgodzili się uchylić rąbka tajemnicy. Jak wyglądają przygotowania do zagrażających ich życiu akcji?
Julia Ebner jest austriacką badaczką terroryzmu i ekstremizmu. Swoje badania prowadzi w bardzo odważny sposób. Zmieniając wygląd przeniknęła m.in. do ekstremistów islamskich i neonazistów, a swoje spotkania z tymi ludźmi opisała w książce "Coraz ciemniej - ekstremiści w sieci", dostępnej również w Polsce. O swojej pracy opowiedziała dziennikarzowi Dzień Dobry TVN, Marcinowi Sawickiemu.
Minęły już dwa lata od wstrząsających wydarzeń w Nicei. Jak dziś wygląda tam życie, jak służby dbają o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów i jak ludzie wspominają tamte dni? Z kamerą Dzień Dobry Wakacje do Nicei wybrała się Bianka Zalewska.
"... nie rozumieją, nie mogą się pogodzić. I do końca życia będą sobie zadawać pytanie - co zrobiłam nie tak". Bruksela - samo serce Unii Europejskiej. Ze Starego Kontynentu wyjechało ponad 5 tysięcy osób, żeby walczyć po stronie tzw. Państwa Islamskiego. Młodzi ludzie, w tym kobiety i dzieci. Co wydarzyło się w ich życiu, że przystąpili do organizacji terrorystycznej? Martyna wraz z ekipą udała się miedzy innymi do dzielnicy Molenbeeck, skąd wyjechało do Syrii najwięcej osób. Podróżniczka spotkała się z matkami dżihadystów, aby spróbować to zrozumieć...
Francuska piosenkarka Imany po raz kolejny pojawiła się w Polsce. Tym razem jej fani będą mogli ją posłuchać podczas koncertów piosenek z jej nowej płyty "Wrong kind of war". Co jej zdaniem jest prawdziwym problemem naszych czasów? Czy w czasach rosnącej niechęci Europejczyków do ludzi o innym kolorze skóry zetknęła się z jakimikolwiek jej objawami? Co sądzi o fali ataków terrorystycznych we Francji?
Szwedka Anna Sundberg przez 16 lat, z własnej woli, żyła wśród muzułmańskich ekstremistów. Jej mężem był Said Arif, członek Al-Kaidy i bliski współpracownik Osamy bin Ladena, kiedyś jeden z najbardziej poszukiwanych terrorystów na świecie. Swoje wspomnienia przedstawia w książce "Żona terrorysty". Jak to możliwe, że przeszła na islam po spotkaniu nieznajomego mężczyzny na ławce w parku? Czy jako kobieta wychowana w Europie nie buntowała się, że jej mąż i grupa, do której należał chce mordować innowierców? Jak czuła się po zamachu na World Trade Center i Pentagon? Czy współczuła rodzinom ofiar? Co z perspektywy było najgorszym doświadczeniem życia wśród radykalnym muzułmanów? Jak dziś wygląda życie Anny Sundberg, z którą rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki?
Ostatnio Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaktualizowało ostrzeżenia dla turystów podróżujących za granicę. Na liście krajów niebezpiecznych znalazły się dwa europejskie - Belgia i Wielka Brytania. Jak interpretować te informacje? Co powinniśmy zrobić, kiedy zamierzamy wyjechać do krajów, w których jest realne zagrożenie terrorystyczne? O zagrożeniach w podróży w Dzień Dobry Wakacje mówili: ekspert ds. terroryzmu Krzysztof Liedel i podróżnik Jarosław Kret, który niedawno wrócił z Belgii.
Premier Szydło wezwała ostatnio w Sejmie Europę do wstania z kolan i obudzenia się z letargu, bo w przeciwnym razie codziennie będzie opłakiwała swoje dzieci. Była to wypowiedź w kontekście tragedii, która wydarzyła się w Manchesterze. 75 proc. Polaków sprzeciwia się przyjęciu uchodźców muzułmańskiego wyznania. Jak kampanie wyborcze wpłynęły na ten wynik? Dlaczego zamachy przed 2015 rokiem nie wywołały fali islamofobii? Kto ponosi winę za taki stan rzeczy? I czy nasze obawy są uzasadnione? W Dzień Dobry TVN o zmianach zachodzących w Europie mówili: Joanna Koss-Krauze, Krzysztof Zieliński i dr hab. Michał Bilewicz.
Ariana Grande po zamachu do jakiego doszło po jej występie w Manchesterze, postanowiła wrócić do miasta ze specjalnym koncertem. Kto oprócz niej wystąpi na scenie? Mówiła o tym dziennikarka Dzień Dobry TVN Barbara Pasek.
W poniedziałek wieczorem w Manchesterze doszło do ataku terrorystycznego, w którym zginęły 22 osoby. Bardzo wielu jest rannych. Reporterka Dzień Dobry TVN Anna Senkara sprawdziła, jakie nastroje panują wśród mieszkańców miasta. Rozmawiała też z sąsiadami rodziny sprawcy ataku.
Bianka Zalewska wybrała się do Mosulu by pokazać nam jak wygląda walka muzułmanów z terrorystami z tzw. państwa islamskiego. W studiu Dzień Dobry TVN z dr. Wojciechem Wilkiem - Prezesem Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej i Moniką Korowajczyk-Sujkowską – dyrektorem działu pomocy rozwojowej PAH rozmawialiśmy o tym, jak odbudowuje się kraj dotknięty wojną. Jakie wyzwania stoją przed organizacjami niosącymi pomoc i czego najbardziej potrzebują mieszkańcy zniszczonych terenów?
Podczas zamachu w Londynie raniony został Polak, który wybrał się do Anglii w podróż służbową. Dlaczego polskie władze dowiedziały się o tym dopiero z wystąpienia angielskiej Premier? W zamachu zginęło 5 osób: 70-latek (umarł dopiero w szpitalu), nauczycielka języka hiszpańskiego, obywatel USA, który przyjechał do Wielkiej Brytanii na rocznicę ślubu, policjant i sam zamachowiec, którego tożsamość jest już znana. Władze podejrzewały go o współpracę z ISIS i został skontrolowany. Uznano jednak, że jest niegroźny. Jaka atmosfera panuje w Londynie? Czy na miasto padł blady strach, tak jak na Paryż czy Brukselę po tamtejszych zamachach? Dla Dzień Dobry TVN prosto z miejsca tragedii - Wojciech Bojanowski.
Zamachy na stałe wpisały się w krajobraz Europy. Jak przetrwać atak terrorystyczny? Szkolenia w tej dziedzinie zazwyczaj skierowane są do służb specjalnych i mężczyzn. Katowicka szkoła sztuk walki postanowiła to zmienić i zorganizowała kurs skierowany tylko do pań. Czego kobiety uczą się na zajęciach? Co było dla nich najbardziej przerażające? I dlaczego zdecydowały się na uczestnictwo w kursie?
Hanif Qadir to były islamski ekstremista, który kiedyś wstąpił do Al-Kaidy. Teraz przeciwdziała terroryzmowi. O swojej pracy i przeszłości powiedział dziennikarce Dzień Dobry TVN Annie Senkarze. Ilu osobom pomogła jego fundacja Active Change? Czy byli wśród nich Polacy? W jakich okolicznościach został zrekrutowany przez Al-Kaidę? Co zobaczył w Afganistanie? Jak udało mu się wyrwać z Al-Kaidy? Ania spotkała się również z Polką, która po przejściu na islam zaczęła się radykalizować.
Do Wrocławia przyjechał honorowy obywatel tego miasta - Dalajlama XIV. Z duchowym i politycznym przywódcą Tybetu, laureatem pokojowej nagrody Nobla, rozmawiał Piotr Kraśko. Czy świat zmierza w złym kierunku? Jak rozwiązać problem terroryzmu?
Dziś mija 15. rocznica terrorystycznego ataku na World Trade Center. Kinga Rusin zabrała widzów Dzień Dobry TVN na wycieczkę po okręcie USS Ney York. Dlaczego ta jednostka jest wyjątkowa i w jaki sposób wiąże się z tragicznymi wydarzeniami sprzed 15 lat? Zobaczcie!
Okazuje się, że w organizacji ISIS możemy znaleźć obywateli różnych narodowości. Na listach służb wywiadowczych jest aż 40 Polaków. Co skłania naszych rodaków, by wkraczać w takie szeregi? Gościem Dzień Dobry TVN był dr Wojciech Szewko, ekspert ds. stosunków międzynarodowych.
"Zamach w Polsce? Nie "czy", tylko "kiedy". Tak wynika z analiz prognostycznych... Europa Środkowowschodnia, w tym Polska, jest potencjalnym celem" stwierdził nasz gość Krzysztof Liedel. Z nim, oraz z ppłk. Krzysztofem Przepiórką, rozmawialiśmy o tym, czy w Polsce możemy się czuć bezpiecznie, jeśli chodzi o zagrożenie terrorystyczne, zwłaszcza w obliczu zbliżających się Dni Młodzieży i szczytu NATO?
Zastanawialiście się, co zrobić, kiedy miejsce, w którym obecnie przebywacie opanowali terroryści? Większość z nas zapewne odpowiedziałoby "nie". I właśnie dlatego zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN byłego oficera Gromu ppłk Krzysztofa Przepiórkę, aby powiedział, jak powinniśmy się zachować w takiej sytuacji.
Terroryści z ISIS coraz częściej rekrutują przez internet ludzi gotowych do walki w "świętej wojnie". Przekonała się o tym dziennikarka TVN24 Olga Bierut, która najpierw za pomocą fałszywego profilu na Facebooku nawiązała kontakt z bojownikami, a następnie opisała proces rekrutacji Europejek w ramach tzw. seksualnego dżihadu w reportażu „Będę rodzić terrorystów”. W Dzień Dobry TVN powiedziała nam o swojej prowokacji. Obok niej zasiadł na kanapie Grzegorz Cieślak z Centrum Badań nad Terroryzmem. Zapytaliśmy go, w jaki sposób służby bezpieczeństwa monitorują media społecznościowe.
Europa znowu została zaatakowana przez terrorystów, którzy - jak wstępnie ustalono - współpracowali z ISIS. W takich chwilach wielu z nas zastanawia się, skąd się biorą ludzie, którzy - powołując się na prawo szariatu - mordują innych. Odpowiedź możemy znaleźć w dokumentach: "Mój brat islamista", "Mój brat terrorysta", których autorem jest Robb Leech. Spotkała się z nim Anna Senkara. Dziennikarka Dzień Dobry TVN rozmawiała z Robbem o jego bracie Richardzie, który jest bohaterem dokumentów. Zobaczcie, dlaczego Richard przeszedł na Islam i za co trafił do więzienia.
Dotychczasowy bilans dramatycznych wydarzeń z Brukseli mówi o 31 zabitych i 200 rannych. Czy Polska jest bezpieczna? Jak służby dbają o nasze bezpieczeństwo? Na jakiej podstawie wydaje się oświadczenie że nic nam nie grozi? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy: dr Krzysztofa Liedla, eksperta ds. terroryzmu oraz gen. Stanisława Kozieja, byłego szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
W krajach, które do tej pory z chęcią były odwiedzane przez turystów, dochodzi do tragicznych zdarzeń. Niedawno w ataku terrorystycznym w Ankarze i na Wybrzeżu Kości Słoniowej zginęło bardzo wiele osób. Dokąd zatem się wybrać, by nie narażać się na tego typu niebezpieczeństwa? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN właścicielkę biura podróży Joannę Gocławską-Mazur. Dowiedzieliśmy się również, czy powstał już fundusz, który ma chronić klientów upadłego biura podróży.
Kilka dni temu Departament Stanu USA ostrzegł przed kolejnymi zamachami terrorystycznymi. Jako miejsca zagrożone wskazano zwłaszcza Europę i Stany Zjednoczone. Czy nie możemy czuć się już bezpiecznie? Jak osłabić potencjał operacyjny organizacji terrorystycznych? O terroryzmie w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Krzysztofem Liedelem, specjalistą w zakresie terroryzmu międzynarodowego.
Po atakach terrorystycznych w Paryżu wzmógł się strach przed terrorystami. Wielu z nas zastanawia się, czy w tej sytuacji jesteśmy bezpieczni. W Dzień Dobry TVN - wraz z psychologiem i specjalistą interwencji kryzysowych Tomaszem Kozłowskim - zastanawialiśmy się, czy taki lęk jest racjonalny i czy rzeczywiście mamy powody do obaw. Nasz gość powiedział również, jak zachować się w czasie ataku.