Rytm dobowy a choroby serca
Zespół naukowców z brytyjskiego Biobanku zbadał zależność pomiędzy snem a chorobami układu naczyniowo-krążeniowego. Na przestrzeni 6 lat badano grupę ochotników, którzy na potrzeby eksperymentu przez tydzień nosili urządzenie mierzące czas snu i czuwania. Następnie obserwowano uczestników, analizując ich stan zdrowia z naciskiem na przypadłości kariologiczne. W tym czasie pod kontrolą lekarzy znajdowały się również inne czynniki mogące wpływać na pomiary, czyli m.in. waga i poziom cholesterolu.
U ponad 3 tys. wolontariuszy rozwinęły się choroby serca. Badacze łączą to zjawisko z porą snu - ich zdaniem optymalną porą na zasypianie jest czas pomiędzy 22:00 a 23:00. Wyniki ich obserwacji zostały opublikowane w European Heart Journal.
Kiedy kłaść się spać?
"Kto rano wstaje, temu pan Bóg daje" - głosi przysłowie, chwaląc pracowitość od wschodu słońca. Teraz okazuje się, że choć trudno udowodnić związek wczesnej pobudki z nadludzką łaską, to naukowcy sądzą, że poranne światło słoneczne ma kluczowy wpływ na regulowanie zegara biologicznego. A co za tym idzie, późne chodzenie spać może zaburzyć jego rytm.
- Wyniki sugerują, że wczesne lub późne pójście spać może z większym prawdopodobieństwem zakłócić zegar biologiczny, co ma niekorzystne konsekwencje dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego - przekazał autor badania dr David Plans z University of Exeter - Najbardziej ryzykowne jest zasypianie po północy, prawdopodobnie dlatego, że może to zmniejszyć prawdopodobieństwo zobaczenia porannego światła, które resetuje zegar biologiczny - dodał.
Naukowcy podkreślają, że wyniki ich badań są jedynie wskazówką i podstawą do dalszych obserwacji. - Sen nie jest jedynym czynnikiem, który może mieć wpływ na zdrowie serca - powiedziała cytowana przez BBC Regina Giblin, starsza pielęgniarka kardiologiczna w British Heart Foundation. - Ważne jest również, aby analizować swój styl życia i mieć kontrolę nad takimi czynnikami jak ciśnienie krwi, poziom cholesterolu i prawidłowa waga. Istotne są również regularne ćwiczenia, ograniczenie spożycia soli i alkoholu oraz zbilansowana dieta, która również może również w utrzymaniu zdrowego serca - podsumowała.
Zobacz także:
- Czy kwarantanna dla uczniów będzie krótsza? Minister edukacji odpowiada
- Sarah Jessica Parker skrytykowana za siwe włosy. "Co mam zrobić? Przestać się starzeć? Zniknąć?"
- Prawie połowa pań nie potrafi przyjmować komplementów. "Kobieca pewność siebie odczytywana jest jako arogancja"
Autor: Adam Barabasz
Źródło: BBC
Źródło zdjęcia głównego: Hirurg / Getty Images