Czy kwarantanna dla uczniów będzie krótsza? Minister edukacji odpowiada

Uczeń poddawany badaniu
Kwarantanna w szkole
Źródło: Brothers91 / Getty Images
Kwarantanna dla uczniów to spore utrudnienie dla ich rodziców. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki uważa, że powinna zostać maksymalnie skrócona. Ile dni, według niego, bezobjawowi uczniowie powinni pozostawać w izolacji?

Kwarantanna w szkole

Podczas briefingu prasowego w Baranowie (woj. lubelskie) minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek został zapytany o możliwość krótszej kwarantanny dla uczniów, którzy po około 7 dniach od kontaktu z koronawirusem nie mają objawów. Czy - po wykonaniu testu i uzyskaniu negatywnego wyniku - mogliby wrócić do szkoły wcześniej? Szef resortu podkreślił, że "nie jest przedstawicielem Ministerstwa Zdrowia i się na tym nie zna, ale jeśli taki powrót byłby możliwy i bezpieczny z punktu widzenia bezpieczeństwa zdrowia dzieci i młodzieży, to optowałby właśnie za tym, żeby tę kwarantannę skrócić maksymalnie". – Dziś kwarantanna wynosi dziesięć dni, ale gdyby wynosiła mniej niż tydzień, byłoby jeszcze lepiej – powiedział Czarnek.

DD_20211104_Covid_REP
Covid-19 w szkole – dziecko w domu
Źródło: Dzień Dobry TVN

IV fala pandemii w szkołach

Minister był też pytany o to, czy szkoły są miejscem zakażenia się COVID-19.

– Miejsca zakażenia mamy wszędzie - to nie jest kwestia, czy to jest placówka oświatowa, czy nie. To jest również galeria, kino, wesele. Wszędzie, gdzie dochodzi do kontaktów społecznych, jest możliwość transmisji koronawirusa, również w szkole. Dlatego zamykaliśmy szkoły podczas drugiej i trzeciej fali, żeby uciąć kontakty społeczne kilkunastu milionom ludzi, a robiliśmy to dlatego, że służba zdrowia była już pod ścianą. Dziś tego nie ma – powiedział Przemysław Czarnek. Jak podkreślił, czwarta fala różni się tym od poprzednich, że liczba hospitalizacji jest zdecydowanie na niższym poziomie.

– Liczba wolnych miejsc w szpitalach jest duża i będziemy patrzeć, jak się ta sytuacja rozwinie - dodał. – Jeżeli będzie dochodzić do jakichkolwiek restrykcji i ograniczeń w życiu publicznym i społecznym, to w ostatniej kolejności dotknie to szkoły. Wszyscy mamy świadomość, że nauka zdalna była przykrą koniecznością, która wyrządziła sporo strat - w wiedzy i w kondycji fizycznej i psychicznej – zaznaczył.

Szef resortu edukacji pytany był też o możliwość przywrócenia dodatkowej puli ponad ustawowe 60 dni opieki nad dzieckiem, płatne w wysokości 80 proc.

– Rozmawiamy o tym z minister Maląg i z premierem, chcemy stworzyć jak najbardziej dogodne warunki dla rodziców również w tym zakresie – dodał Czarnek.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości