O szczepieniu 13-latka zadecydował sąd. Rodzice nie potrafili się porozumieć

Szczepienia nastolatków
Szczepienia nastolatków
Źródło: Inthon Maitrisamphan / EyeEm / Getty Images
Sąd rejonowy dla Wrocławia-Śródmieścia rozstrzygnął spór pomiędzy matką, która była przeciwna szczepieniu nastoletniego syna, a ojcem chcącym podać dziecku preparat przeciwko COVID-19. To prawdopodobnie pierwsze tego typu orzeczenie w Polsce. Jedna ze stron już zapowiedziała apelację.

Szczepienie dzieci

Wrocławski sąd nie zgodził się na zaszczepienie dziecka, którego rodzice nie mogli dojść do porozumieniu. Decyzją sędziego chłopcu nie zostanie podana szczepionka. Kobieta była przeciwna szczepieniu syna, argumentując, że nie jest ono obowiązkowe. Jej opinię podzielił sąd rodzinny, w ten sam sposób uzasadniając wyrok.

Bartłomiej Ciążyński, radca prawny i pełnomocnik prezydenta Wrocławia ds. tolerancji i przeciwdziałania homofobii, skomentował wyrok dla "Gazety Wyborczej". Jego zdaniem sąd powinien mieć na uwadze przede wszystkim dobro dziecka, a nie brak obowiązku szczepienia.

- Tym zazwyczaj kieruje się sąd w podobnych sprawach, przykładowo, gdy rodzice nie potrafią się porozumieć, do której szkoły posłać dziecko - tłumaczy. - A gdy decyduje o wydaniu wniosku o paszport dla dziecka, bo jeden z rodziców chce wyjechać na wakacje zagranicę, a drugi się nie zgadza, to nie powołuje się na argument, że w Polsce nie ma obowiązku posiadania paszportu - dodaje.

14729302_szczepienia-trzecia-dawka_720P
Szczepienia przeciwko COVID-19. Czy konieczna będzie trzecia dawka?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Dzieci się nie szczepią

W Polsce co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 przyjęło niecałe 13 proc. młodzieży w wieku 12-18 lat. Podobny wskaźnik jest w Czechach (13,4 proc.), nieco wyższy na Węgrzech (17,4 proc.) oraz rekordowo niski w Chorwacji, gdzie przynajmniej jedną dawkę szczepionki przyjęło zaledwie 2,2 proc. nastolatków.

Tymczasem IV fala pandemii przyśpiesza. W środę zanotowano 10 tys. zachorowań, a następnego dnia potwierdzono aż 15 tys. przypadków. Taki rozwój sytuacji przeczy przewidywaniom ekspertów, którzy nie spodziewali się tak gwałtownego wzrostu. Łącznie zaszczepionych jest 19,9 mln Polaków.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości