Warszawa. Dr Łukasz Kołtowski stworzył niezwykłe urządzenie EKG
O niezwykłości tego projektu mówią nie tylko sami twórcy, czyli dr Łukasz Kołtowski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, specjalista od technologii medycznej Adrian Maciejewski i inżynier biomedyczny Grzegorz Wróblewski, lecz także inni eksperci w dziedzinie nowych technologii.
- Polak skonstruował najmniejsze, w pełni funkcjonalne profesjonalne urządzenie EKG na świecie! (...) Pozwala na monitorowanie przez 48 godzin pracy serca w domu z większym poziomem dokładności niż przewodowymi systemami szpitalnych EKG! - zachwala Maciej Kawecki.
Zdrowie
Wynalazek polskich twórców może uratować życie wielu osób. Zastępuje ogromne, kilkudziesięciokilogramowe i mniej skuteczne maszyny szpitalne oraz jest alternatywą dla tradycyjnych holterów. Mobilność urządzenia i możliwość monitorowania pracy serca za pomocą smartfonów to duże udogodnienie dla pacjentów kardiologii.
- To mała kostka wielkości pudełka od słuchawek. Coś, co możemy mieć w kieszeni. Podłączamy je do paska EKG, który nazywamy patchem, a który można nosić naklejony na klatce piersiowej. Urządzenie mamy wtedy pod koszulką - tłumaczy dla tokfm.pl dr Kołtowski.
Kardiologia. Urządzenie, które wykrywa zawał serca i ratuje życie
Algorytmy sztucznej inteligencji, które działają w urządzeniu polskich twórców, przesyłają na smartfony wszelkie dane o pracy serca i informują o jakichkolwiek nieprawidłowościach. Dzięki temu wykrywają nawet o 20 proc. więcej zawałów niż inne tego typu tradycyjne maszyny. To wielki atut, bowiem warto pamiętać, że szybka diagnoza przy anomaliach kardiologicznych jest niezwykle kluczowa.
- To więcej niż popularny holter, bo zwykłe holtery mają mniej odprowadzeń. Poza tym [holtery - przyp. red.] zostały stworzone do wykrywania arytmii, ale nie do wykrywania niedokrwienia albo cech niewydolności serca. A w naszym urządzeniu te dwie bardzo ważne jednostki chorobowe uwzględniamy - zapewnia w wywiadzie dla tokfm.pl dr Łukasz Kołtowski.
Twórcy są gotowi do produkcji urządzeń na masową skalę. Szukają jednak inwestorów, którzy wesprą ich projekt.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Kardiolog, który leczy także psie serca. "Zwierzęta bardzo pomogły w rozwoju medycyny, czas im to oddać"
- Polscy lekarze rozbroili w aorcie piersiowej nastolatki tykającą bombę. Kardiolog: "To pierwszy taki zabieg u dziecka w Europie"
- Skakanie do wody po opalaniu może skończyć się tragedią. Czym grozi szok termiczny?
Autor: Berenika Olesińska
Źródło: tokfm.pl
Źródło zdjęcia głównego: Peter Dazeley/Getty Images, Facebook