Newsy

Skakanie do wody po opalaniu może skończyć się tragedią. Czym grozi szok termiczny?

Newsy

Skok do wody pierwsza pomoc

Lato w pełni. W tym roku w Polsce jest słoneczne i upalne. Nic dziwnego, że chętnie wypoczywamy nad wodą. By się szybko schodzić, często decydujemy się, by do niej wskoczyć. To jednak fatalny pomysł, bo może doprowadzić do szoku termicznego. Co to oznacza? Wyjaśnia kardiolog dr Jerzy Górny.

Skakanie do wody po opalaniu grozi szokiem termicznym

Od 1 kwietnia Komenda Główna Policji zanotowała blisko 200 zgonów w wyniku utonięcia. Służby ratunkowe od lat wskazują, że Polacy podejmują ryzykowne zachowania podczas wypoczynku, wskutek których dochodzi do tragedii.

- Nawet niewielka dawka alkoholu, nawet jedno piwo u osobników podatnych, na pewno zaburzy postrzeganie rzeczywistości. Wtedy jest on bardziej śmiały, odważny, mniej krytyczny. Z kolei większe dawki alkoholu będą powodować upośledzenie równowagi, słuchu, czy wzroku. Wówczas, gdy taki śmiałek znajdzie się w wodzie, nie jest w stanie zorientować się, co się z nim dzieje - wyjaśnił konsultant wojewódzki na Warmii i Mazurach w dziedzinie kardiologii dr Jerzy Górny.

- Nawet dobrze pływający ludzie toną po alkoholu, bo nie są w stanie kontrolować swego ciała. Tak jak się przewracają na ulicy, podobnie dzieje się, gdy są w wodzie - idą po prostu na dno - dodał.

Szok termiczny - czym grozi

Upalne lato sprawia, że chętniej niż zazwyczaj wypoczywamy nad wodą. Gwałtowne schłodzenie się przez skoki do wody może doprowadzić do szoku termicznego.

- Przy nagłej zmianie temperatury dochodzi do wzrostu ciśnienia tętniczego i kurczu naczyń obwodowych. U osób obciążonych chorobowo prowadzi to do niedokrwienia mięśnia sercowego albo mózgu. Zanim ktoś wejdzie do wody, to musi się do niej zaadoptować - schłodzić swój organizm - wyjaśnił.

W przypadku nagłej zmiany temperatury organizm reaguje gwałtownie, broni się przed chłodem, bo to jest coś dla niego niekomfortowego. - Włącza wtedy wszystkie mechanizmy obronne - podkreślił dr Górny.

Czynnikami ryzyka są też choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, czy nadciśnienie tętnicze. Może być nim także wiek. Organizm 20-latka po skoku do wody może sobie poradzić; reakcja u 50-latka może być już inna.

Udane wakacje powinny wiązać się z aktywnym wypoczynkiem, a nie leżeniem plackiem na słońcu

- ostrzegł kardiolog. - Jestem zdecydowanym przeciwnikiem opalania się, które jest bardzo niezdrowe. W krajach, gdzie jest dużo słońca, takich, jak Nowa Zelandia, czy Australia, rekomenduje się wręcz, by unikać słońca z uwagi na ryzyko raka skóry. Nie wolno wystawiać dzieci na słońce. Trzeba je chronić przed słońcem, przed nadmiernym przegrzaniem - dodał lekarz.

Ważną kwestią jest spożywanie płynów . Gdy jest gorąco musimy pić 2-3 razy więcej płynów niż normalnie.

Bezpieczeństwo nad wodą

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, żeby pływać tylko w wyznaczonych miejscach, nigdy nie wchodzić do wody po alkoholu lub środkach odurzających, a także, aby wkładać kapok będąc na łódce, kajaku bądź rowerze wodnym. RCB przestrzega także, aby nie skakać do wody w nieznanych miejscach, nie wbiegać do wody po opalaniu, nie wypływać na materacu daleko od brzegu, nie wchodzić do wody bezpośrednio po posiłku, a także stosować się do poleceń ratownika.

Utonięcia, czyli plaga polskich wakacji. Oto dziesięć zasad bezpiecznych kąpieli. Zobacz wideo:

Zobacz także:

Udar mózgu to choroba nie tylko osób starszych. Dlaczego dotyka też młodych ludzi?

Elżbieta II na pierwszych samotnych wakacjach. Gdzie wypoczywa brytyjska królowa?

Wolontariusze z Palucha apelują o przywrócenie naboru do wolontariatu. Przedstawicielka miasta: "To ma się odbyć w ciągu kilku najbliższych dni"

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości