Zdrowie

Odpoczynek od pracy to sprawdzona recepta na długowieczność? "Urlop poprawia zdrowie, a czasem może uratować życie"

Zdrowie

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Źródło:
biznes.wprost.pl
Mężczyzna siedzący za biurkiem w masce do nurkowania

Pokusa spędzenia choćby kilku dni na leżaku w nadmorskim kurorcie towarzyszy chyba większości czynnych zawodowo osób, jednak nie każdy decyduje się jej ulec. Tymczasem okazuje się, że odpoczynek od pracy może pozytywnie wpłynąć na stan zdrowia, zwiększyć produktywność, a nawet przyczynić się do obniżenia prawdopodobieństwa zgonu. O licznych korzyściach płynących z urlopu przekonują eksperci.

Wakacje wpływają na długość życia

Nie jest tajemnicą, że na wydłużenie ludzkiego życia wpływają zdrowe nawyki żywieniowe, regularna aktywność fizyczna czy umiejętność rezygnacji z używek. Okazuje się, że do tej listy trzeba dodać jeszcze jeden, niezwykle istotny czynnik. Osoby pragnące doczekać sędziwego wieku powinny przynajmniej raz w roku wybrać się na urlop.

Odpoczynek od pracy przyczynia się do obniżenia prawdopodobieństwa zgonu o 20%. Co więcej, aż o 30% zmniejsza on ryzyko śmierci spowodowanej chorobami serca. Do takich wniosków doszli eksperci zasilający szeregi Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

- Jakość, a nie długość urlopu ma znaczenie. Ważna jest umiejętność odłączenia się od firmy i swojej pracy, śledzenia projektów, odbierania telefonów, maili, uczestnictw w spotkaniach. Wakacje sprawiają, że w przypadku pracowników, którzy potrafią odciąć się od obowiązków służbowych, można zaobserwować trwałe podniesienie nastroju i zwiększenie poziomu szczęścia - podano w raporcie PIE.

Wpływ urlopu na pracę i długość życia

O licznych korzyściach płynących z wakacyjnej beztroski przekonuje też zespół analityków z Boston Consulting Group. Przeprowadzone przez nich badanie wyraźnie wskazuje, że osoby korzystające z urlopów są o wiele bardziej produktywne niż te, które spędzają w pracy więcej czasu.

Do równie ciekawych wniosków doszli eksperci z Centers for Disease Control and Prevention. Agencja rządu federalnego Stanów Zjednoczonych odkryła, że u kobiet, które przynajmniej dwa razy w roku spędzały czas na wakacjach ryzyko wystąpienia ataku serca było osiem razy niższe niż u tych, które robiły to raz na sześć lat. 

- Urlop poprawia zdrowie, a czasem może uratować życie - podkreślono w oficjalnym raporcie CDC.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło: biznes.wprost.pl

Źródło zdjęcia głównego: Witthaya Prasongsin/Getty Images

Pozostałe wiadomości