Finanse i Praca

Woda dla pracowników w upały. Czy firma powinna ją zapewnić również osobom pracującym zdalnie?

Finanse i Praca

Aktualizacja:
Upał w pracy a obowiązki pracodawcy

Wysokie temperatury są szczególnie uciążliwe w miejscu pracy. I choć wiele osób wciąż wykonuje obowiązki w trybie zdalnym, to wszyscy, którzy wrócili do biur, w teorii mogą liczyć na wsparcie pracodawcy. O obowiązki przełożonych w czasie upałów zapytaliśmy adwokatkę Elizę Kunę.

Upał w pracy a obowiązki pracodawcy

Wysokie temperatury w Polsce nie są normą, jednak latem zdarzają się dni, kiedy słupki rtęci podskakują naprawdę wysoko. Niezależnie od pogody, większość osób musi wykonywać swoje zadania. Gdy w miejscu pracy robi się naprawdę gorąco, wiele osób zadaje sobie pytanie, jakie obowiązki ciążą na pracodawcy w związku z ekstremalnymi warunkami pogodowymi.

Jakie będzie lato w tym roku?
Jakie będzie lato w tym roku?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

- Zgodnie z art. 232. Kodeksu Pracy pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, nieodpłatnie, odpowiednie posiłki i napoje, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych - wyjaśnia adwokat Eliza Kuna. - Do tego przepisu zostało wydane szczegółowe rozporządzenie. Mówi ono, że pracodawca zapewnia napoje pracownikom, którzy wykonują prace na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia powyżej 25 st. C lub w biurze przy temperaturze przekraczającej 28 st. C na stanowisku pracy - doprecyzowuje.

Upał a praca zdalna

Co zrobić, gdy obowiązki są wykonywane zdalnie, a temperatura otoczenia sprawia, że praca jest utrudniona? W takim przypadku uzyskanie od pracodawcy np. napojów może nie być proste, jednak nie jest niemożliwe.

- Przy pracy zdalnej nie ma dodatkowych przepisów - wyjaśnia ekspertka. - Natomiast jeśli pracownik udowodni, że temperatury w jego miejscu pracy są przekroczone, może starać się o zwrot kosztów za napoje - dodaje.

Prawa pracownika a upały

Oprócz wody, którą pracodawca powinien zapewnić w upalne dni, przysługują również tak zwane przerwy regeneracyjne. Ich wprowadzenie zależy jednak od pracodawcy, gdyż nie ma takiego obowiązku. Jeżeli uzna on za stosowne, ma możliwość wdrożyć takie wolne, a także może puścić pracowników wcześniej do domu. W tym roku ze względu na upały Ministerstwo Rodziny i polityki Społecznej zachęca, aby firmy skracały czas pracy i wprowadzały takie przerwy regeneracyjne. Podkreślono też, że kiedy dochodzi do pogorszenia warunków pracy ze względu na pogodę, pracodawcy powinni podejmować działania, aby je poprawić.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Herbata, woda, czy napoje gazowane? Co jest najlepsze na upały?

Autor: Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego:  AndreyPopov / Getty Images

Pozostałe wiadomości