Pies zamknięty w samochodzie w upalny dzień. Co mówi o tym polskie prawo?

Pies zamknięty w samochodzie w upalny dzień
Pies zamknięty w samochodzie w upalny dzień. Co mówi o tym polskie prawo?
Źródło: IRYNA KAZLOVA/Getty Images
Ile razy było głośno o psach pozostawionych, w czasie upału, w samochodzie? Albo o pupilach pozostawionych przy drodze? Trwa najtrudniejszy okres w roku dla zwierząt – wakacje. Wiele powyższych kwestii reguluje prawo. Warto wiedzieć, co należy się zwierzętom i jakie my, jako ludzie, mamy względem nich obowiązki.

Pies zostawiony w samochodzie w upał. Jakie grożą za to kary?

Pomimo wielu akcji i nagłaśnianych spraw, nadal zdarza się, że nierozsądny właściciel zostawia w upalny dzień, w zamkniętym samochodzie, swojego psa. Tłumaczenia zwykle są te same: "Został tylko na chwilę", "Nie jest dziś upalnie" lub "Auto stoi w cieniu".

To nie są żadne wytłumaczenia. Samochód potrafi bardzo szybko nagrzać się w środku, nawet w niezbyt upalny dzień. Ustawa o ochronie zwierząt nakazuje właścicielowi odpowiednią opiekę

– wyjaśnia radca prawny Mirela Korsak-Koledzińska, radca prawny.

"Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę" stanowi pierwszy artykuł Ustawy o Ochronie Zwierząt. Z tych dwóch zdań wynika szereg przepisów regulujących relacje między ludźmi i zwierzętami.

Turystki uratowały niewidomego psa
Źródło: Dzień Dobry TVN

Zgodnie z ustawą, każdy kto utrzymuje zwierzę domowe – a więc nie tylko właściciel zwierzęcia – ma obowiązek m. in. zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi. Pozostawienie psa w zamkniętym samochodzie w trakcie panującego upału, może zostać zakwalifikowane nawet jako znęcanie się nad zwierzętami.

Można takie zachowanie potraktować jako świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień. Za naruszenia wymienionych obowiązków, grozi kara grzywny nawet do 5.000 zł, która może zostać zamieniona w konsekwencji także na karę aresztu. Natomiast w razie uznania takiej sytuacji za znęcanie się, grozi nawet kara pozbawienia wolności do trzech lat

– dodaje Mirela Korsak-Koledzińska.

Pies zamknięty w samochodzie. Czy możesz zbić szybę?

Innym przypadkiem jest kwestia pomocy zwierzęciu pozostawionemu w aucie. Co w sytuacji kiedy widzimy, że zwierzę cierpi? Jakie mamy prawa i obowiązki jako świadkowie? Czy możemy zbić szybę, żeby ratować psa?

W sytuacji, gdy jesteśmy świadkiem takiego zdarzenia, mamy obowiązek podjęcia odpowiedniej reakcji, która musi być oczywiście adekwatna do okoliczności tej konkretnej sprawy. Jeżeli widzimy, że zwierzę cierpi, ciężko oddycha albo nawet nie porusza się, powinniśmy spróbować dostać się do auta. Gdy nie pozostaje inna możliwość, dopuszczalne jest również wybicie szyby i wydostanie w ten sposób zwierzęcia

– tłumaczy mec. Mirela Korsak-Koledzińska. Dodała również: - Nie poniesiemy wówczas odpowiedzialności prawnej za zniszczenie cudzego mienia, bowiem zajdzie stan tzw. wyższej konieczności. To oznacza, że dobro ratowane przedstawia wartość wyższą od dobra poświęconego. W tym konkretnym przypadku, ratowanie życia zwierzęcia ma większe znaczenie od wartości materialnej - zniszczonej szyby. Oznacza to, że w takiej sytuacji nie popełnimy przestępstwa. Należy jednak pamiętać, że nie każda taka sytuacja będzie uzasadniała podjęcie tak daleko idących działań, a zawzięty właściciel pozostawionego zwierzęcia może próbować pociągnąć nas do odpowiedzialności. Jednakże szanse na powodzenie jego żądań, w większej liczbie przypadków, okażą się nikłe

O takiej sytuacji należy powiadomić Policję. Dobrze jest mieć również dowody – świadka, nagrany filmik. Chyba, że sytuacja zwierzęcia jest krytyczna i wymaga natychmiastowej reakcji.

Problem ze zwierzętami w wakacje. Za porzucenie zwierzęcia możesz pójść do więzienia

W lipcu i sierpniu często dochodzi do bicia rekordów, nie tylko tych związanych z temperaturą. Niestety do schronisk trafia w tym czasie rekordowa liczba porzuconych psów i kotów. Często właściciele traktują psy i koty jak zbędny bagaż i zdarza się, że pies przed wyjazdem na wakacje jest porzucany. Moralna ocena takiego zachowania jest jednoznaczna. Również polskie prawo traktuje to w jasny sposób.

Porzucenie zwierzęcia, a w szczególności psa lub kota, przez właściciela, bądź przez inną osobę, pod której opieką zwierzę pozostaje, stanowi znęcanie się nad zwierzęciem. Wynika to wprost z art. 6 ust. 2 pkt 11 ustawy o ochronie zwierząt. W takiej sytuacji osobie porzucającej zwierzę grozi kara pozbawienia wolności nawet do 3 lat.

Jeśli jesteś świadkiem porzucenia zwierzęcia, to poinformuj o tym fakcie Policję. Może zapamiętasz coś ze zdarzenia, co przyda się organom ścigania do znalezienia sprawcy. Jeśli natomiast natrafisz na zwierzę potrzebujące pomocy - nie zostawiaj go bez próby jej udzielenia.

Jak udzielić pomocy rannym i potrzebującym zwierzętom dzikim i domowym

Zakaz posiadania zwierząt – dla kogo?

W każdym przypadku naruszenia zakazów oraz nakazów związanych z posiadaniem zwierząt, a w szczególności wobec stwierdzenia znęcania się nad zwierzętami, Sąd może również dodatkowo orzec tytułem środka karnego zakaz posiadania wszelkich zwierząt albo określonej kategorii zwierząt oraz orzeka nawiązkę w wysokości od 1000 zł do 100 000 zł na wskazany cel związany z ochroną zwierząt.

Potrąciłeś zwierzę? Nie odjeżdżaj, masz obowiązki!

I te kwestie reguluje ustawa o ochronie zwierząt.

Kierowca, który potrącił zwierzę zobowiązany jest do udzielenia, w miarę możliwości, pomocy oraz powiadomienia służb. Za niepoinformowanie służb i zaniechanie próby udzielenia pomocy grozi grzywna, a nawet kara aresztu, może ona wynieść od 20 do 5.000 zł

- zauważa Mirela Korsak-Koledzińska.

Warto zaznaczyć, że udzieleniem pomocy jest nawet samo zgłoszenie zdarzenia do odpowiednich służb – na terenie miasta np. do Straż Miejskiej, zaś poza miastem – do nadleśnictwa. Dostatecznym okaże się również zgłoszenie pod numer alarmowy 112.

Znalazłeś psa? Musisz pomóc!

Jakie jeszcze mamy obowiązki wobec zwierząt? Jeśli natkniemy się w czasie spaceru na porzuconego psa lub kota, zwłaszcza przywiązanego na przykład do drzewa, udzielenie pomocy to nie tylko kwestia moralnego obowiązku. Ustawa o ochronie zwierząt nakłada na nas obowiązek powiadomienia o tym schroniska dla zwierząt, straży gminnej/miejskiej lub policji.

PSYjazne miejsca w trakcie urlopu

Opisane powyżej problemy z pewnością zasmucają, ale na szczęście rośnie też świadomość opiekunów zwierząt. Powstaje coraz więcej miejsc noclegowych, gdzie psy i koty są mile widzianymi gośćmi. W sytuacji bez wyjścia warto pamiętać o hotelach dla psów, często prowadzą je ci, którzy na co dzień szkolą i kochają zwierzęta. Są też psi opiekunowie, którzy ogłaszają się w sieci i mogą zająć się zwierzami pod naszą nieobecność.

Zobacz także:

Autor: Anna Mierzejewska

Źródło zdjęcia głównego: IRYNA KAZLOVA/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Zaskakujące słowa w Dzień Dobry TVN. Damian Michałowski się ich nie spodziewał

Zaskakujące słowa w Dzień Dobry TVN. Damian Michałowski się ich nie spodziewał

Kate Middleton przyłapana na ulicy po raz pierwszy od operacji? Zobacz zdjęcie

Kate Middleton przyłapana na ulicy po raz pierwszy od operacji? Zobacz zdjęcie

Orły 2024 wręczone. Jeden z filmów zdobył aż 6 nagród

Orły 2024 wręczone. Jeden z filmów zdobył aż 6 nagród

"Pokaż nam, jak bardzo kochasz Diunę" i wygraj bilety do kina

"Pokaż nam, jak bardzo kochasz Diunę" i wygraj bilety do kina

Po bestialskim ataku na Lizę poszedł do sklepu. "Tej twarzy do końca życia nie zapomnę"

Po bestialskim ataku na Lizę poszedł do sklepu. "Tej twarzy do końca życia nie zapomnę"

Orły 2024. Maja Ostaszewska z synem, Magdalena Cielecka w srebrnych cekinach

Orły 2024. Maja Ostaszewska z synem, Magdalena Cielecka w srebrnych cekinach

Co na Dzień Kobiet w 2024 roku? Najlepsze pomysły na prezenty 
Materiał promocyjny

Co na Dzień Kobiet w 2024 roku? Najlepsze pomysły na prezenty 

Obejrzałam 1. odcinek "Hotelu Paradise 8". Tej jednej rzeczy się nie spodziewałam

Obejrzałam 1. odcinek "Hotelu Paradise 8". Tej jednej rzeczy się nie spodziewałam

Walczy z nieuleczalną chorobą, czekając na przeszczep. Pasja do gotowania zaprowadziła ją do "MasterChefa Nastolatki"

Walczy z nieuleczalną chorobą, czekając na przeszczep. Pasja do gotowania zaprowadziła ją do "MasterChefa Nastolatki"

Jej waga wskazywała 148 kg. Paulina walczy o swoje zdrowie: "Motywatorem są dzieci"

Jej waga wskazywała 148 kg. Paulina walczy o swoje zdrowie: "Motywatorem są dzieci"

Astro szuka kochającego domu. W Dzień Dobry TVN zadbali o niego groomerzy

Astro szuka kochającego domu. W Dzień Dobry TVN zadbali o niego groomerzy

11-letnia Emilia ma chorobę moyamoya. "Nieleczona prowadzi do kalectwa"

11-letnia Emilia ma chorobę moyamoya. "Nieleczona prowadzi do kalectwa"

Ruszyła 8. edycja konkursu POLSKI PACJENT W AVÈNE. Do wygrania wyjazd do Centrum Hydroterapii w Avène we Francji oraz emolienty XERACALM A.D
Materiał promocyjny

Ruszyła 8. edycja konkursu POLSKI PACJENT W AVÈNE. Do wygrania wyjazd do Centrum Hydroterapii w Avène we Francji oraz emolienty XERACALM A.D

Noworodek "w ciąży". To bardzo rzadka anomalia medyczna

Noworodek "w ciąży". To bardzo rzadka anomalia medyczna

Natalia Kukulska obchodzi urodziny. Dostała wyjątkowe życzenia. "Leżałam ze śmiechu"

Natalia Kukulska obchodzi urodziny. Dostała wyjątkowe życzenia. "Leżałam ze śmiechu"

Cykl "Dzieci świata" zmienia życia bohaterów. "Widzowie Dzień Dobry TVN postanowili uratować sierociniec"

Cykl "Dzieci świata" zmienia życia bohaterów. "Widzowie Dzień Dobry TVN postanowili uratować sierociniec"

Trzymasz w ręku telefon podczas zabawy z dzieckiem? Skutki mogą być opłakane

Trzymasz w ręku telefon podczas zabawy z dzieckiem? Skutki mogą być opłakane

Niecodzienne potrawy z serem Gouda. Przygotuj pyszne serowe śniadanie i obiad z Piotrem Kucharskim
Materiał promocyjny

Niecodzienne potrawy z serem Gouda. Przygotuj pyszne serowe śniadanie i obiad z Piotrem Kucharskim

Bonding, czyli szybka i niedroga korekta uśmiechu. "Jest to plomba na zewnątrz zęba"
Materiał promocyjny

Bonding, czyli szybka i niedroga korekta uśmiechu. "Jest to plomba na zewnątrz zęba"

Nie masz czasu, aby pysznie i zdrowo gotować? Z tymi mieszankami warzyw szybko przyrządzisz smaczne dania
Materiał promocyjny

Nie masz czasu, aby pysznie i zdrowo gotować? Z tymi mieszankami warzyw szybko przyrządzisz smaczne dania

Łączenie wielu leków i suplementów może być niebezpieczne. "Dochodzi tzw. kaskady zapisywania"

Łączenie wielu leków i suplementów może być niebezpieczne. "Dochodzi tzw. kaskady zapisywania"

Pyszne i zdrowe. Poznajcie fenomenalne sposoby na przygotowanie mięsa wieprzowego
Materiał promocyjny

Pyszne i zdrowe. Poznajcie fenomenalne sposoby na przygotowanie mięsa wieprzowego

Magdalena Stępień rozliczy się ze zbiórki na rzecz synka?

Magdalena Stępień rozliczy się ze zbiórki na rzecz synka?

Jak odświeżyć swoją garderobę na wiosnę? Wykorzystaj drugi obieg
Materiał promocyjny

Jak odświeżyć swoją garderobę na wiosnę? Wykorzystaj drugi obieg

Kim była Liza, ofiara brutalnego gwałtu? "Nikt nie zareagował. Umierała pięć dni"

Kim była Liza, ofiara brutalnego gwałtu? "Nikt nie zareagował. Umierała pięć dni"

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?
Materiał promocyjny

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?

Agnieszka Chylińska komentuje zmiany w "Mam Talent!"

Agnieszka Chylińska komentuje zmiany w "Mam Talent!"

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu
Materiał promocyjny

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu

Wiosenne nowości. Czego mogą spodziewać się widzowie Dzień Dobry TVN? "Mamy akcje specjalne"

Wiosenne nowości. Czego mogą spodziewać się widzowie Dzień Dobry TVN? "Mamy akcje specjalne"

Ile najwięcej ważyła Sylwia Bomba? "Pytanie dla mnie traumatyczne"

Ile najwięcej ważyła Sylwia Bomba? "Pytanie dla mnie traumatyczne"

Anna Mucha w bardzo śmiałej sukni. Internauci kłócą się, czy powinna się w niej pokazywać

Anna Mucha w bardzo śmiałej sukni. Internauci kłócą się, czy powinna się w niej pokazywać

Czworaczki skończyły rok. Z tej okazji odwiedził je ktoś wyjątkowy

Czworaczki skończyły rok. Z tej okazji odwiedził je ktoś wyjątkowy

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Kate Winslet jako bezlitosna dyktatorka wkrótce w  HBO Max. Kiedy premiera serialu "Reżim"?

Kate Winslet jako bezlitosna dyktatorka wkrótce w HBO Max. Kiedy premiera serialu "Reżim"?

"Jazda konno, strzelanie z łuku". Gwiazda serialu "Odwilż" ujawnia swoje zawodowe marzenie

"Jazda konno, strzelanie z łuku". Gwiazda serialu "Odwilż" ujawnia swoje zawodowe marzenie

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

Bradley Cooper szczerze o ojcostwie. "Nie jestem pewien, czy bym żył, gdybym nie był tatą"

Bradley Cooper szczerze o ojcostwie. "Nie jestem pewien, czy bym żył, gdybym nie był tatą"

"Odwilż" - nowy serial kryminalny w TVN. Kiedy premiera?

"Odwilż" - nowy serial kryminalny w TVN. Kiedy premiera?

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Koniec z plotkami na temat zdrowia Kate Middleton. Rzecznik ujawnia prawdę

Koniec z plotkami na temat zdrowia Kate Middleton. Rzecznik ujawnia prawdę

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

Uczniowie w wyjątkowy sposób pożegnali szkolną sekretarkę. "Serce zostawiła w ekonomiku"

Uczniowie w wyjątkowy sposób pożegnali szkolną sekretarkę. "Serce zostawiła w ekonomiku"

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas