Styl życia

Polacy kochają ten wielkanocny zwyczaj. Kultywuje go ponad 90 proc. ludzi

Styl życia

Autor:
Adam
Barabasz
Źródło:
CBOS, Gazeta Wyborcza.
Koszyczek ze święconką

Wielkanoc to najważniejsze święto w religiach chrześcijańskich. W Polsce wiąże się ono z wieloma tradycjami i jak wynika z badań, do jednej z nich jesteśmy szczególnie przywiązani. Bez czego nie wyobrażamy sobie świąt?

Tradycje wielkanocne w Polsce

Żurek, biała kiełbasa, lany poniedziałek - to tylko niektóre z tradycji, które kultywujemy podczas świąt Wielkiej Nocy. Choć coraz więcej osób odchodzi od Kościoła, to wciąż chętnie kultywujemy obyczaje związane z obchodzeniem religijnych uroczystości. Aż 92 proc. Polaków deklaruje, że święci pokarmy. To ewenement. Zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę, że błogosławieństwo pokarmów jest typowo polskim zwyczajem.

W tradycyjnej święconce powinny się znaleźć:

  • jaja w postaci kolorowych pisanek
  • baranek z masła, cukru bądź czekolady
  • sól kuchenna
  • chleb
  • wędliny
  • chrzan
  • miód
  • pieprz
  • babka wielkanocna

Wielkanoc

Dobre choć wielkopostne
Dobre choć wielkopostne Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Poza Polską wielkanocna święconka jest praktykowana w regionach Styrii, Karyntii, południowego Tyrolu oraz Bawarii. Zwyczaj chodzenia z koszyczkiem do kościoła narodził się w XIX wieku - wcześniej święconki układano przed domem, a przejeżdżający kapłan udzielał błogosławieństwa.

Wielkanoc w Polsce

Choć wielkanocne koszyczki wciąż cieszą się olbrzymią popularnością, to święta Wielkiej Nocy zatracają swój pierwotny charakter. Zbadań CBOS wynika, że dla 67 proc. Polaków Wielkanoc są to święta przede wszystkim rodzinne. Jako doświadczenie religijne określa je 44 proc. ankietowanych.

Wśród indywidualnych praktyk najczęstsze jest zachowywanie postu w Wielki Piątek, które deklaruje 85 proc. badanych. Co ciekawe, od spożywania pokarmów mięsnych powstrzymują się również osoby nieuczestniczące w praktykach religijnych.

67 proc. respondentów twierdzi, że przystępuje do spowiedzi wielkanocnej, a niewiele mniej - 64 proc. , że w Środę Popielcową posypuje głowę popiołem. Ponad połowa Polaków uczestniczy w uroczystościach Triduum Paschalnego oraz rekolekcjach. Nieco mniej stawia się na uroczystej rezurekcji.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Źródło: CBOS, Gazeta Wyborcza.

Źródło zdjęcia głównego: NurPhoto / Getty images

Pozostałe wiadomości