koszyczek wielkanocny

    koszyczek wielkanocny

    To, co znajduje się w święconce nie jest przypadkowe i jak wszystko w świecie ludowych wierzeń i tradycji, ma swoją symbolikę i znaczenie. Przez pokolenia wkładamy do koszyczka wiele różnych elementów, ale nie wszyscy wiemy co one oznaczają. Co włożyć do koszyczka wielkanocnego, aby zapewnić sobie i rodzinie szczęście?

    Pisanki to obowiązkowy atrybut wielkonocnego stołu. Są tacy, dla których zwykłe jajka nie są jednak wystarczające i sięgają po te znacznie większe. Doskonale o tym wie Aleksandra Dudka, która od 19 lat prowadzi hodowlę strusi afrykańskich i o strusich jajach wie wszystko.

    Bartek Jędrzejak postanowił sprawdzić co możemy znaleźć w tradycyjnym koszyczku wielkanocnym w Kazimierzu Dolnym. O kazimierskich tradycjach opowiedziały mu Anna i Iga Sarzyńskie. A co Wy wkładacie do wielkanocnego koszyczka?

    Tym razem Mikołaj Rey udał się w podróż do Wielkopolski. Na jednym z tamtejszych folwarków poznał tradycję związaną ze święconką. Dlaczego gospodynie do wielkanocnego koszyka zawsze wkładają babę drożdżową? Co ona symbolizuje? Czy Mikołaj poradził sobie z drożdżowym ciastem? Czym wielkopolskie baby różnią się od tych tradycyjnych?