Tradycja malowania pisanek. "Etnografowie nazywają je perłami Podlasia"

Autor:
Daria
Pacańska
Jajka jak malowane
Jajka jak malowaneDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Artystka ludowa Magda Rutkowska pojawiła się w studiu Dzień Dobry TVN, aby wspólnie z prowadzącymi, Ewą Drzyzgą i Agnieszką Woźniak-Starak, pokazać naszym widzom, jak malować pisanki. Wyjaśniła także, skąd pochodzi ta tradycja.

Tradycja tworzenia pisanek

Tradycja malowania pisanek w okresie przedświątecznym pochodzi z zamierzchłych czasów, czyli starożytności. Najpierw miały symbol pogański, a później pojawiły się także w kulturze chrześcijańskiej.

Wielkanoc

Dobre choć wielkopostne
Dobre choć wielkopostne Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Artystka ludowa pokazała, jak tworzyć pisanki za pomocą wosku pszczelego. Gdyby został użyty zwykły, mógłby się nie przykleić.

- Nasza praca poszłaby na marne, ponieważ wzorki moglibyśmy nanieść, natomiast przy barwieniu to wszystko by nam odpadło - powiedziała Magda Rutkowska.

Barwienie pisanek to również proces, do którego należy się przyłożyć. Zaczynamy od najjaśniejszych kolorów.

- Mnie tej techniki nauczyła moja babcia, Kazimiera Wnukowska. Babcia była znana ze swojej twórczości, za swoje zasługi otrzymała najwyższe odznaczenie państwowe. Praktycznie całe życie poświęciła temu, żeby kultywować tradycję - powiedziała Rutkowska.

Jak zrobić pisanki

Wzory na pisankach można tworzyć zwykłą szpileczką krawiecką, wbitą w patyczek. To bardzo proste narzędzie, ale dzięki niemu możemy wykonać precyzyjne zdobienia.

- Zgodnie z tradycją, kiedyś mi babcia opowiadała, że każda szanująca się gospodyni musiała zrobić około 60 jaj przed Wielkanocą. Później te jaja rozdawano w prezencie - powiedziała artystka.

Magda Rutkowska pokazała także pisanki, które przed laty wykonywała jej babcia.

- Etnografowie nazywają je "perłami Podlasia". Babcia je farbowała w takim specjalnym barwniku, który sama tworzyła z kory olchy z dodatkiem rdzawego żelaza. Taki roztwór był zalewany wrzątkiem, około 10 dni musiał stać w ciepłym miejscu - powiedziała Rutkowska.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Jagielski/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości