W naszej kulturze Wielkanoc to bardzo ważne święto, z którym wiążą się określone kościelne i ludowe zwyczaje. Kojarzone są przede wszystkim ze święconką, obfitym rodzinnym śniadaniem, kolorowymi pisankami. Jest to również czas odpoczynku i rodzinnej atmosfery. A jak spędzają te dni Hiszpanie, Grecy, Szwedzi i Gruzini? O zaskakujących tradycjach i symbolach opowiedzieli w Dzień Dobry TVN nasi dzisiejsi goście.
Wielkanoc za granicą
Ormianie jako pierwsi na całym świecie w 301 roku przyjęli chrześcijaństwo jako państwową religię. Zrobili to wcześniej niż Rzymianie. Tradycja jest tam ważna, zresztą podobnie jak w Grecji. Jak obchodzi się Wielkanoc w tych krajach?
- U nas Wielkanoc zaczyna się dwa tygodnie wcześniej. Przygotowują się wszyscy, w wacie zasiewając ziarna pszenicy jako symbol nowego czasu, życia. Sprzątamy domy, doprowadzamy do totalnej czystości wszystko co wokół nas. Wielki Czwartek to tak naprawdę czysty czwartek, każdy bierze kąpiel oczyszczającą. W piątek nic nie można robić, tylko przygotowujemy się, że w sobotę barwione są jajka. Nasze babcie chodziły na liturgię na całą noc - opowiadała Aida Kosojan-Przybysz, wizjonerka z Gruzji.
- Dla mnie i wszystkich Greków Wielkanoc jest na pierwszym miejscu, a później Boże Narodzenie. Jest wiosna, pogoda, kwiaty, wszystko kwitnie. My z kolei w Wielki Piątek idziemy na cmentarze, bo tego dnia zmarł Jezus. W sobotę idziemy do kościoła na godzinę 12. I co ciekawe, największe fajerwerki są w Grecji w Wielkanoc - dodał Teo Vafidis, kucharz z Grecji.
Nietypowe zwyczaje wielkanocne
Zarówno w Hiszpanii, jak i w Szwecji spotkamy wyjątkowo niecodzienne dla naszej kultury zwyczaje. Świętowanie w tych zakątkach świata znacznie różni się od naszych polskich zwyczajów.
- W Hiszpanii wychodzimy na zewnątrz, lubimy świętować poza domem. Zwyczajów kulinarnych nie mamy. Od Niedzieli Palmowej do Wielkanocy wychodzimy na ulice, chodzimy na procesje i to wszystko. W domach spędzamy czas z rodziną - relacjonował Ignacio Mateja Cabello, nauczyciel z Hiszpanii.
- W czwartek podobnie jak w Halloween, dzieci przebierają się za czarownice. Maluchy rysują życzenia wielkanocne, pukamy od drzwi do drzwi i dostają za to słodycze - podsumował Kamil Bocheński, dziennikarz ze Szwecji.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Te 10 miast warto odwiedzić choć raz w życiu. Otworzą cię na nowe doznania
- Czy warto jechać samochodem na wakacje? Najlepsze kierunki na dojazd własnym autem
- Gdzie wyjechać na weekend w Polsce? "Widoki są naprawdę niesamowite"
Autor: Oskar Netkowski
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News