Tradycje wielkanocne, których genezy nie znamy. Skąd w naszym koszyczku jajka?

Tradycje wielkanocne, których genezy nie znamy. Skąd w naszym koszyczku jajka?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Tradycje wielkanocne – jak dobrze je znasz?
Tradycje wielkanocne – jak dobrze je znasz?
Jak gwiazdy spędzają Wielkanoc? (napisy)
Jak gwiazdy spędzają Wielkanoc? (napisy)
W świecie kur wielkanocnych (napisy)
W świecie kur wielkanocnych (napisy)
Dekorujemy koszyczek wielkanocny
Dekorujemy koszyczek wielkanocny
Pyszne pasty jajeczne na Wielkanoc
Pyszne pasty jajeczne na Wielkanoc
 Upiększamy dom na święta - napisy
Upiększamy dom na święta - napisy
Upiększamy dom na święta
Upiększamy dom na święta
Wielkanocne przysmaki
Wielkanocne przysmaki
Palmy wielkanocne sięgają nieba
Palmy wielkanocne sięgają nieba
Wyjątkowy zając wielkanocny
Wyjątkowy zając wielkanocny
Dobre choć wielkopostne
Dobre choć wielkopostne
Kiełki i mikrolistki - zdrowie z parapetu
Kiełki i mikrolistki - zdrowie z parapetu
Staropolskie sekrety wielkopostnych olejów
Staropolskie sekrety wielkopostnych olejów
Przepisy na dania z kiełbasą
Przepisy na dania z kiełbasą
Wielka Sobota w tradycji kościoła katolickiego jest dniem przeznaczonym na święcenie pokarmów wielkanocnych. Co powinno znaleźć się w święconce? Czy skład wielkanocnego koszyczka ewoluuje wraz ze zmieniającym się światem? O tym w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała etnograf, kustosz Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie Małgorzata Kunecka. 

Skąd wzięły się polskie wielkanocne tradycje? 

Tradycyjnym elementem każdych świąt wielkanocnych jest święconka. Etnograf Małgorzata Kunecka podkreśliła, że tradycja nie jest jednak najważniejsza. - Nie oburzajmy się na nowe rozwiązania (...). Bardzo lubię zaglądać do koszyczków i od zawsze bardzo mi się to podoba, że każdy koszyczek jest inny - powiedziała.

- Dlatego nie oburzam się na kolorowe zajączki. Dla dzieci często jest to bardzo ważne, żeby w koszyczku pojawił się słodkości. A to, że tradycja się zmienia, to znaczy, że żyje - dodała.

Ekspertka przyznała, że nieodłącznym elementem tradycji jest delikatna zmiana - W średniowieczu święconka była w Wielką Niedziele, później ten termin przeniósł się na Wielką Sobotę. Kiedyś wszystko się odbywało w domu. Święciło się nawet całe stoły. Kościół namawiał, żeby zostało poświęcone wszystko, co zostało przygotowane na święta - zdradziła Małgorzata Kunecka.

Co symbolizują pokarmy w wielkanocnym koszyczku? 

Zgodnie z tradycją w koszyczku wielkanocnym powinny się znaleźć: jajka, chleb, kawałek kiełbasy, sól, pieprz, coś zielonego, baranek, coś słodkiego. - Każdy z tych produktów ma podwójną symbolikę. One z jednej strony nawiązują do symboliki chrześcijańskiej, a z drugiej do tej wcześniejszej, często ludowej i pogańskiej - mówiła nasza gościni.

- Mięso jest z jednej strony symbolem baranka paschalnego i ofiary Chrystusa, a z drugiej jest to symbol luksusu i dostatku. Zresztą wszystko co jest w koszyczku, to są rzeczy, których się nie jadło w Wielkim Poście - dodała.

W koszyczku nie brakuje również przypraw. - W przeszłosci zawsze był czosnek, sól, zioła i chrzan. Chrzan ma również podwójną symbolikę, z jednej strony to krzepkość i witalność, a z drugiej strony symbolizuje mękę Chrystusa - podsumowała Małgorzata Kunecka. 

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości