Napisz z nami pisanki na Wielkanoc. Pobierz darmowe wzorniki i karty ćwiczeń

Malowanie pisanek i pomalowane już pisanki w koszyczku
Napisz z nami pisanki na Wielkanoc. Pobierz darmowe wzorniki i karty ćwiczeń
Źródło: Emilija Manevska/Getty Images/Teofila Siewko
Wykonywanie pisanek jest tradycją niemal wiekową. W Polsce od lat przygotowuje się je na różne sposoby. Jednym z nich jest pisanie woskiem po jajku. Jak to zrobić? Przedstawiamy instrukcję krok po kroku, podstawowe wzory i karty ćwiczeń do pobrania. Dowiesz się wszystkiego, co niezbędne, aby zacząć tworzyć malowane jajka w tradycyjny sposób.

Jak pisać pisanki?

Najstarsze pisanki znane są z Mezopotamii. Zwyczaj ten znany był również w cesarstwie rzymskim, o czym wspominają Owidiusz, Juwenalis i Piliniusz Młody. W Polsce najstarsze psanki zaobserwowano na opolskiej wyspie Ostrówek i pochodziły z końca X wieku.

Malowanie jajek jest jedną z tradycji wielkanocnych, chociaż początkowo była ona pogańska. Jajko symbolizuje nie tylko budzącą się do życia przyrodę, ale także nadzieję wynikającą z wiary w zmartwychwstanie Chrystusa.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Wielkanocne dekoracje

Źródło: Dzień Dobry TVN
Szybki sposób na: wieniec zając
Szybki sposób na: wieniec zając
Szybki sposób na: zajęczą girlandę
Szybki sposób na: zajęczą girlandę
Szybki sposób na: babeczki do święconki
Szybki sposób na: babeczki do święconki
Szybki sposób na: stroik z wydmuszek
Szybki sposób na: stroik z wydmuszek
Szybki sposób na: paczuszkę prezentową
Szybki sposób na: paczuszkę prezentową

Napisz z nami pisanki z darmowymi szablonami i wzorami

Dawniej rysowanie nazywano pisaniem, stąd pisanki, o których często się mówi, że się je pisze. Mają one różnobarwne desenie, które powstają dzięki nakładaniu warstwy wosku na ugotowane jajko. Następnie farbuje się je, a potem można powtórzyć czynność pisania woskiem i kolejnego farbowania. Ważne, żeby nakładać kolory od najjaśniejszego do najciemniejszego. na przykład: żółty, pomarańczowy, zielony. A raczej unikać, np.: niebieski, różowy, żółty.

Jakie wzory umieszczać na pisankach? Z podstawowymi poradzi sobie każdy. Poniżej zamieszczamy przykłady prostych wzorów i karty pracy do pobrania.

Kliknij i pobierz darmowe wzory i karty do ćwiczeń

Ćwicząc pisanie pisanek, warto robić to na papierze, ale pisakiem do wosku - kolczykiem lub ołówkiem ze szpilką. Oprócz pobranych wzorów warto ćwiczyć pisanie przecinków, wykrzykników i nawiasów: "(", ")". To z nich składa się większość wzorów pisankowych.

Uwaga: ćwicząc na papierze, wosk będzie zachowywał się inaczej, niż na jajku. Nie przejmujmy się więc, kiedy wosk rozlewa się nieco po kartce.

Jakie narzędzia przygotować do pisania pisanek?

Będzie nam potrzeby wosk - najlepiej pszczeli lub inny, który jest lekko zabarwiony. Dzięki temu, będzie go lepiej widać na skorupce. Kolczyk (tradycyjne narzędzie do robienia pisanek) lub szpilka wbita w miękką kredkę lub ołówek. idealnie sprawdzi się też kominek, w którym możemy podgrzać wosk, aby był on stale podgrzewany. Dzięki temu pisanie będzie łatwiejsze. 

Ponadto, potrzebować będziemy barwników do jaj, jajek ugotowanych na twardo i ręcznika papierowego.

Jak zrobić pisanki? Instrukcja krok po kroku

Jajka gotujemy na twardo. Studzimy i osuszamy.

Przygotowujemy sobie stanowisko pracy: podgrzany wosk, musi być roztopiony; pisak z szpilki i kredki lub kolczyk.

Jajka ozdabiamy w wybrane wzory, mogą to być nasze własne, a można skorzystać z proponowanych przez nas prostych wzorów. Znajdują się one w pliku do pobrania z miejscem do ćwiczenia.

Wzory do pisania pisanek
Wzory do pisania pisanek
Wzory do pisania pisanek
Źródło: Materiały własne/Teofila Siewko

Pisząc pisanki pamiętajmy, aby zawsze przesuwać naszym pisakiem z góry na dół. Wprawna ręka może robić od dołu, do góry, ale jest to trudniejsze. W trakcie pisania swobodnie obracajmy jajko, aby komfortowo tworzyć kształty.

Następnie, kiedy wosk ostygnie, wkładamy do barwienia. W tym celu wlewamy gorącą wodę do naczyń, np. kubków, w których zmieszczą się pisanki, dodajemy łyżkę octu i zamaczamy jajko. Im dłużej będziemy je trzymać, tym intensywniejszy będzie kolor.

Kiedy jajka będą wybarwione i napisane, można z nich zdjąć wosk. Nie jest to konieczne, ale w ten sposób odsłonimy jasną skorupkę. Robi się to poprzez ogrzewania jajka nad płomieniem, np. świecy lub palnika, i ścieranie ręcznikiem papierowym wosku.

Dzięki powielaniu i układaniu na jajku takich wzorów, można uzyskać przepiękne pisanki.

Pisanki
Pisanki
Pisanki
Źródło: Materiały własne/Teofila Siewko

Jak zrobić pisak do pisania jajek?

Jeśli nie mamy tradycyjnego kolczyka, możemy przygotować własny pisak do jajek. Potrzebujemy kredki z widocznym rdzeniem w środku lub ołówka. Ważne, aby były one miękkie, ponieważ łatwiej będzie nam wbić szpilkę.

Szpilka im mniejszą będzie miała główkę, tym cieńsze i bardziej misterne wzory będą spod niej wychodziły. Im większa - tym grubsza.

Szpilka wbita w kredkę
Pisak do pisanek
Szpilka wbita w kredkę
Źródło: Materiały własne/Teofila Siewko

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: Emilija Manevska/Getty Images/Teofila Siewko

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana