antropolog

  antropolog

  Młode osoby, które nie pracują, nie kształcą się i nie szkolą. Oznacza to dla nich zależność finansową np. od rodziców. W Polsce mogą stanowić nawet 16 proc. społeczeństwa. O zjawisku NEET i życiu poza systemem mówił Robert Zydel, antropolog kultury.

  Naukowcy z Wysp Brytyjskich dokonali sensacyjnego odkrycia. Okazuje się, że najstarszy mieszkaniec Wysp Brytyjskich miał ciemną skórę, niebieskie oczy, brązowe, kręcone włosy. Na podstawie jakich badań brytyjscy naukowcy doszli do takich wniosków? Jak to się stało, że na przestrzeni 10 tys. lat wizerunek człowieka z Wysp tak bardzo uległ zmianie? Gościem Dzień Dobry TVN był antropolog Łukasz Maurycy Stanaszek.

  Z kości naszych przodków można wyczytać, jak na przełomie wieków zmieniało się ciało ludzkie. Gość Dzień Dobry TVN antropolog Łukasz Maurycy Stanaszek powiedział, co warunkuje budowę ciała, czym różnimy się od naszych przodków i jak będzie wyglądać człowiek w przyszłości.

  Wiele osób korzysta z usług znachorów i wróżek, wierząc, że ci ustrzegą ich przed chorobami i nieszczęściami. Niestety dają się naciągnąć przez niektórych uzdrowicieli i kabalarzy na spore sumy pieniędzy. Pani Alina M. dała znachorce ponad pół miliona złotych, by ta ochroniła jej dzieci przed chorobą nowotworową! Z gośćmi Dzień Dobry TVN: antropologiem Łukaszem Maurycym Stanaszkiem i psycholog Magdaleną Chorzewską zastanawialiśmy się, dlaczego ludzie nadal wierzą w przepowiednie i wróżby.

  Kolorowe świece na powodzenie w miłości lub na sukces zawodowy. Kamienie wibracji energetycznej. Talizmany, atrybuty magii. Wisiorki odpędzające w złego ducha. Tarot. Dybuki, zjawy i czary. Dlaczego w świecie, w którym możemy wszystko zmierzyć i zważyć ludzie wciąż potrzebują magii? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN, rozmawialiśmy z antropologiem kultury Robertem Zydelem.

  Kły, blada twarz i czarne ubrania w gotyckim stylu - to znak rozpoznawczy Łukasza Wąpierz, którego fascynują wampiry i, który sam kreuje się na jednego z nich. Czy sypia w trumnie i pije ludzką krew? Jak jest odbierany przez innych ludzi? Skąd wzięły się wampiry? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN antropologa Maurycego Stanaszka.

  Czy można odmowić bycia chrzestnym? Z tym pytaniem zwróciliśmy, po liście otrzymanym od widza Dzień Dobry TVN, do antropologa kultury dr. Jana Suligi i ks. Andrzeja Danilewicza. Czy ktoś, kto odmawia bycia chrzestnym, ściąga na dziecko nieszczęście? Czy kobieta w ciąży może być matką chrzestną? Dlaczego kawaler nie może być ojcem chrzestnym dziecka płci męskiej?