Czy są różnice w kształcie i w budowie czaszki kobiety i mężczyzny? Ekspertka wyjaśnia

Czy są różnice w kształcie i w budowie czaszki kobiety i mężczyzny? Ekspertka wyjaśnia
Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy łatwo dziś być kobietą - artystką?
Czy łatwo dziś być kobietą - artystką?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Ile można zapamiętać w 5 minut?

Grafikę, która miała pokazać różnice w budowie czaszki kobiety i mężczyzny opublikował jeden z popularyzatorów nauki. Zamieszczona w mediach społecznościowych ilustracja wzbudziła sporo kontrowersji i wywołała wiele dyskusji. Dlaczego jest pozbawiona rzetelności? Poznaj wyjaśnienia ekspertki.

Różnice w czaszkach kobiety i mężczyzny

W mediach społecznościowych regularnie pojawia się wiele kontrowersji. Ostatnio wywołała je rycina, którą podzielił się na portalu X popularyzator nauki. Ilustracja ma przedstawiać różnice w kształcie, strukturze i budowie czaszki między kobietami i mężczyznami. Z grafiki wyniki, że czaszka męska ma mieć "wyraźne łuki brwiowe" i "większe wyrostki sutkowate kości skroniowej", a kobieca ma się charakteryzować "gładką, bardziej pionową kością czołową" i "małymi wyrostkami sutkowatymi kości skroniowej". Dodatkowo czaszka męska jest na ilustracji wyraźnie większa niż kobieca.

Rycina dwóch czasek zwróconych przodem przypisywana jest radzieckiemu paleontologowi i krąży przede wszystkim w rosyjskim Internecie. Nie udało się ustalić natomiast, skąd pochodzi druga ilustracja, w której czaszki zwrócone są bokiem. Grafika ta wywołała ogromne oburzenie internautów.

- "To przestarzałe fakty"; "Ja się na biologii może nie znam, ale akurat po czaszce to chyba średnio da się odgadnąć płeć"; "Poproszę zdjęcia tych czaszek, a nie jakieś rysunki, bo coś mi mówi, że trudno będzie znaleźć ludzką czaszkę wyglądającą jak ta po lewej" - czytamy w komentarzach.

Czaszka kobiety i mężczyzny - wyjaśnienia ekspertki

Według doktor Agaty Cieślik z Zakładu Antropologii Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN im. Ludwika Hirszfelda we Wrocławiu, antropolodzy biologiczni nadal najczęściej określają płeć na podstawie metod morfologicznych, w tym na podstawie cech budowy czaszki. Ekspertka podkreśliła przy tym, że to nie czaszka, tylko pierścień miednicy człowieka (z uwagi na fizjologiczne przystosowanie do ciąży i porodu) jest częścią szkieletu najczęściej wykorzystywaną w ustalaniu płci.

- Jeśli szkielet jest dobrze zachowany i wiele jego elementów jest dostępnych do badania, antropolodzy stosują wielocechową metodę szacowania płci, w której ocenie poddaje się większość elementów szkieletu, a nie tylko same czaszki – napisała dr Cieślik w odpowiedzi dla Konkret24. Jak podkreśliła, antropolodzy biologiczni nie określają płci, a jedynie szacują ją na podstawie dokonanych obserwacji.

- Z pewnością nie są to materiały przygotowane w sposób profesjonalny i rzetelny, nie są też wystarczająco szczegółowe - oceniła specjalistka. Dodała, że aktualnie jest bardzo wiele czaszek, które nie mają cech wyrażonych skrajnie w kierunku męskim lub żeńskim.

- Przesłana grafika w żadnym stopniu nie prezentuje sytuacji uśrednionej - przeciwnie, zobrazowane są na niej skrajności w budowie morfologicznej czaszki męskiej i żeńskiej - podsumowała antropolożka.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Zobacz więcej na TVN24.

podziel się:

Pozostałe wiadomości