Od królewskich pierścieni po skały - niegdyś wierzono, że mistyczne przedmioty kształtują ludzkie losy na przestrzeni wieków. Posiadane przez nich moce ujawniają wiele o nadziejach i obawach osób, które w nie wierzyły. Czy faktycznie można przypisać im niemal boską moc?
Tajemnicze obiekty z całego świata
Historia pełna jest ksiąg, pierścieni, różnych rodzajów broni, a nawet zwykłych starych kamieni, które według ludzi miały nadprzyrodzone moce. Najcenniejsze mogły zapewnić ochronę, prawo do władzy królewskiej lub uzdrowienie - starożytna egipska Księga Umarłych, Kamień ze Scone i Fontanna Młodości. Inne przedmioty miałyby przekląć swoich przyszłych właścicieli, np. kamienie zebrane przez turystów w świętym australijskim Uluru. Wiedza o tych obiektach stała się mitem opowiadanym w książkach, filmach i poematach - na czele z Excaliburem króla Artura i Świętym Graalem.
Rzeczywistość kryjąca się za tymi obiektami jest niejasna. Romantyczna natura krążących wokół nich opowieści zachęcała ludzi do dalszego wierzenia w ich nadprzyrodzone moce, nawet przy niewielkiej liczbie dowodów potwierdzających ich słuszność. Prawda czy nie, każdy z tych przedmiotów skrywa niezwykłą legendę.
Egipska Księga Umarłych
Dla starożytnych Egipcjan śmierć fizyczna była tylko pierwszym krokiem w podróży do życia pozagrobowego. Właśnie dlatego zmarli potrzebowali zaklęć i instrukcji w drodze do nieśmiertelności. Wskazówki te zapisane zostały pod postacią niemal 200 zaklęć w Księdze Umarłych. Umieszczano je m.in. na ścianach grobowców, trumnach i amuletach.
Niektóre rozdziały były zakończone tzw. rubrykami, czyli instrukcjami sposobu wypowiadania zaklęć. W Księdze Umarłych znajdowały się nawet szczegóły topografii zaświatów, aby zmarły nie zgubił drogi. Zaklęcia były istnym przewodnikiem po mrocznym świecie i zapewniały ochronę przed jego niebezpieczeństwami. To, czy naprawdę prowadziły Egipcjan w zaświaty, na zawsze pozostaje tajemnicą. Egzemplarze Księgi Umarłych znajdują się obecnie w wielu muzeach na świecie. Większość z nich została odkryta w I połowie XIX wieku.
Góra Uluru
Masywny monolit z piaskowca wznosi się 348 m nad pustynnym krajobrazem w środkowej Australii. Ikoniczna formacja skalna jest sercem mitu o początkach ludu Anangu. Dla Aborygenów skała jest istotną częścią ich kultury i wierzeń o stworzeniu świata.
Uluru jest do dziś miejscem czynnego kultu, a od 2019 roku obowiązuje zakaz wspinania się na formację. Pracownicy parków narodowych skarżą się, że wciąż otrzymują paczki, których znajdują się kamienie zabrane przez turystów jako pamiątki. Około jedna czwarta załączonych listów donosi, że osoby, które przywłaszczyły sobie kamienie, cierpiały na jakaś przewlekłą chorobę lub dręczącego ich pecha po dokonaniu kradzieży.
Pierścień Salomona
W średniowiecznych legendach żydowskich i arabskich król Izraela Salomon, urodzony około 1000 r. p.n.e. był znany nie tylko ze swojej mądrości, ale także nadprzyrodzonych przedmiotów, które miał w swoim ekwipunku. Wśród nich był sygnet, czyli pieczęć, której używał do pieczętowania listów i dekretów. Dzięki niemu miał kontrolować wiatr, a nawet anioły i demony, latać na dywanie oraz komunikować się ze zwierzętami. Niektórzy twierdzą, że korzystając z mocy pierścienia, Salomon miał nawet rozkazać armii demonów zbudować Świątynię Jerozolimską.
Kształt pieczęci, czyli sześcioramienna gwiazda, to odpowiednik Gwiazdy Dawida i symbol współczesnego judaizmu. Badaczom nigdy nie udało się go odnaleźć, więc nie wiadomo, czy istniał naprawdę. Należy pamiętać, że niemal wszystko, co wiadomo o Salomonie, pochodzi z Biblii, a inne źródła historyczne są nieliczne i niepewne.
Excalibur
Jednym z najcudowniejszych obiektów w historii jest magiczny miecz króla Artura. Po raz pierwszy miał pojawić się około 1136 roku, w którym Artur użył go samodzielnie do zabicia 470 ludzi.
W XV-wiecznej pracy sir Thomasa Malory'ego szczegółowo opisującej legendę o Arturze król wyciągnął cudowny miecz z kamienia, gdy był zaledwie chłopcem. Jednak dopóki historycy nie znajdą bardziej solidnych dowodów na istnienie króla Artura, Excalibur jest na razie tylko mitem. Co ciekawe, w 2017 roku siedmioletnia dziewczynka pływająca w kornwalijskim jeziorze znalazła na dnie średniowieczny miecz. Prasa nazwała go Excaliburem, chociaż ojciec dziecka jest zdania, że to prawdopodobnie tylko stary rekwizyt filmowy.
Święty Graal
Od średniowiecznych opowieści o świętych wyprawach po filmy o Indianie Jonesie, Święty Graal od dawna jest najbardziej pożądaną chrześcijańską relikwią. Pierwsza ważna wzmianka o nim pojawia się w XII-wiecznej "Historii Graala" Chrétiena de Troyesa, w której puchar ten zawiera pojedynczy opłatek komunijny mogący podtrzymywać życie.
Obiekt został powiązany z Ostatnią Wieczerzą w pismach Roberta de Borona, który twierdził, że Józef z Arymatei użył go potem do zebrania krwi Chrystusa po ukrzyżowaniu.
Kamień ze Scone
Dobrze znany jako Kamień Przeznaczenia, Kamień ze Scone to 152-kilogramowy blok piaskowca używany przy koronacji monarchów Szkocji, Irlandii i Anglii. Szkocka legenda głosi, że biblijny patriarcha Jakub używał kamienia jako poduszki, gdy dostał objawienia. W średniowieczu przechowywano go w opactwie Scone niedaleko Perth w Szkocji.
Gdy angielski król Edward I zdobył go w 1296 roku, przez następne sześć i pół wieku znajdował się w Opactwie Westminsterskim. Obecnie znajduje się w Zamku w Edynburgu. Mimo że badania naukowe nigdy nie dały potwierdzenia legendy, pozostaje faktem, że kamień ze Scone nie stracił nic ze swej symbolicznej wymowy nawet po 700 latach "niewoli" w katedrze westminsterskiej.
Fontanna Młodości
Hiszpański konkwistador Ponce de Léon jest prawdopodobnie najbardziej znany ze swojej misji odnalezienia Fontanny Młodości - magicznego źródła, które przywraca młodość tym, którzy się w nim kąpią lub z niego piją, a więc i nieśmiertelności. Prawda jest taka, że kiedy hiszpańska korona mianowała de Léona gubernatorem Portoryko na początku XVI wieku, interesowało go przede wszystkim złoto i niewolnicza siła robocza. Wypłynął jednak w poszukiwaniu fontanny w 1513 roku i ostatecznie wylądował na wybrzeżu Florydy.
Czy Hiszpan szukał Fontanny Młodości? Kronikarze twierdzili później, że tak. Jednak nie ma twardych dowodów, że to prawda.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Odbudowa Pałacu Saskiego i Brühla trwa. Jakie skarby znaleziono w trakcie prac?
- Prawda na temat klątwy Diamentu Hope. Jego właścicieli miał spotykać straszliwy los
- Młodsza siostra Hitlera chciała wyjść za mąż za masowego mordercę. Adolf był wściekły
Autor: Agnieszka Mrozińska
Źródło: nationalgeographic.com/Wikipedia
Źródło zdjęcia głównego: Hulton Archive/Getty Images