Pesach to święto żydowskie powiązane z wydarzeniami, które opisane są w świętych pismach jako wyjście Izraelitów z Egiptu. Chodzi tutaj o dziesiątą plagę, podczas której Bóg miał oszczędzić dzieci Izraelitów, którzy wejścia do swoich domów oznaczyli krwią baranka.
Szawuot, czyli Święto Tygodni, wymieniane jest jako jedno z najważniejszych świąt żydowskich. Świętowanie rozpoczyna się 6 siwan, czyli na przełomie maja i czerwca. Z uwagi na to, że wypada ono 50 dni po święcie Pesach, nazywane jest również Pięćdziesiątnicą.
Aleksandra Rachamim 8 lat temu przeszła na judaizm. I to właśnie ona była jedną z kobiet, które zainspirowały Sylwię Borowską do napisania książki "Ślub pod chupą". W naszym programie Ola razem z pisarką opowiedziały o konwersji i żydowskiej kulturze.
Jedną z religii spotykanych w Polsce jest judaizm. Dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska postanowiła zapoznać się z jego głównymi założeniami. W tym celu odwiedziła krakowski Kazimierz, gdzie przed ostatnią wojną mieściło się dwieście domów modlitwy, a obecnie siedem. Spotkała się ta m.in. z jedyną w Polsce kobietą-rabinem Tanyą Segal. Jaka jest rola kobiety w judaizmie?
Memy z Jezusem Chrystusem, dowcipy o duchownych, rabinach, księżach, przewodnikach duchowych. Prześmiewcze wizerunki Buddy, gwiazda Dawida taktowana prześmiewczo, wykorzystywanie wizerunków bóstw hinduskich i bogów w sztuce. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: Robert Serek, red. naczelny magazynu VICE oraz Piotr Żyłka, katolicki dziennikarz, publicysta, grafik komputerowy, który stworzył i prowadzi Projekt faceBóg oraz polski profil papieża Franciszka. Czy w kościele katolickim jest potrzeba autoironii i dystansu do siebie? Gdzie przekracza się dobry smak, a zaczyna zwykle chamstwo? Jaka jest granica między cynizmem, a oczyszczającym śmiechem?
W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: Katka Reszke-Grunberg oraz Sławomir Grunberg, mąż Katki. Jakie są chasydzkie zwyczaje tradycyjnych zaślubin? Ile osób bawiło się na ich ślubie? O swoim wielkim żydowskim weselu opowiedzieli w studiu Dzień Dobry TVN, a Michał Piróg oczywiście był jednym z gości!
Jak wygląda życie żydówki w Polsce? O tym w Dzien Dobry TVN opowiedziała dziennikarka Anna Węglarczyk, bohaterka kolejnego odcinka cyklu "Kobiety w religiach świata". Czy spotykają ją przykrości z powodu wiary? Dlaczego w polskim języku słowo "żyd" ma pejoratywny wydźwięk? Czy Polacy są antysemitami? Dlaczego po trzyletnim pobycie w Izraelu Anna Węglarczyk wróciła do Polski? O swojej drugiej ojczyźnie, najważniejszym dniu w tygodniu żydowskim, święcie Purim i najprzystojniejszym mężczyźnie w swoim życiu - Anna Węglarczyk opowiedziała dziennikarce Dzień Dobry TVN Katarzynie Olubińskiej.
Zapraszamy na kolejny odcinek cyklu "Kobiety w religiach świata". Bohaterką odcinka, który 27 marca (czwartek) zobaczycie w Dzień Dobry TVN, jest żydówka. Katarzyna Olubińska spotkała się z Anną Węglarczyk.