Lukrecja Borgia - najsłynniejsza trucicielka w historii? Zaskakująca prawda o oczernianej przez wieki córce papieża

Źródło: Dzień Dobry TVN
Spadek frekwencji na lekcjach religii
Spadek frekwencji na lekcjach religii
Adam Mickiewicz - palacz, kochaś, wieszcz od science-fiction
Adam Mickiewicz - palacz, kochaś, wieszcz od science-fiction
Niezwykła historia zwycięstwa Polaków w Operation Sail. Uczestnicy regat z 1972 r. są poszukiwani
Niezwykła historia zwycięstwa Polaków w Operation Sail. Uczestnicy regat z 1972 r. są poszukiwani
Niezwykła historia polskiej arystokratki Izabeli D'Ornano
Niezwykła historia polskiej arystokratki Izabeli D'Ornano
Królowa Elżbieta II odeszła w wieku 96 lat
Królowa Elżbieta II odeszła w wieku 96 lat
Niezwykłe życie Władysława Bartoszewskiego
Niezwykłe życie Władysława Bartoszewskiego
Królowa Elżbieta II od 70 lat na tronie
Królowa Elżbieta II od 70 lat na tronie
Historia Polaków na Igrzyskach Olimpijskich
Historia Polaków na Igrzyskach Olimpijskich
Historia powstania TOPR
Historia powstania TOPR
 Historia Turnieju Czterech Skoczni
Historia Turnieju Czterech Skoczni
Niezwykła historia zakopiańskiej willi
Niezwykła historia zakopiańskiej willi
Historia polskiej mafii
Historia polskiej mafii
Gdańsk - tutaj historia łączy się z nowoczesnością
Gdańsk - tutaj historia łączy się z nowoczesnością
Dzieje i historia zespołu „Mazowsze”
Dzieje i historia zespołu „Mazowsze”
Nieślubna córka papieża i jego kochanki, Lukrecja Borgia, była pięknością, znaną z rozwiązłości, podejrzanych morderstw z użyciem trucizny oraz intryg politycznych. Czy jej niechlubna reputacja powtarzana przez setki lat była prawdziwa? A może była jedynie czystym wymysłem?

Lukrecja Borgia - ofiara własnej rodziny

Wiosennego dnia 1480 roku kardynał Rodrigo Borgia nakazał astrologom, aby przybyli do jego domu w Rzymie. Mieli przepowiedzieć mu przyszłość nowo narodzonego dziecka. Dziewczynka o imieniu Lukrecja była córką Vannozzy Cattanei, Rzymianki znanej ze swojej urody. Lukrecja wyrosła na jednego z najbardziej niesławnych członków potężnego klanu Borgiów.

Życie kobiety, celebrowane w sztuce francuskiego pisarza Victora Hugo, wielkiej operze Donizettiego, było inspiracją dla wielu filmów. Do dziś fascynuje twórców, którzy przedstawiali ją jako femme fatale - uwodzicielską kobietę, która mordowała przy użyciu trucizny tych, których nie mogła zmanipulować, uczestniczyła w orgiach oraz uprawiała kazirodcze stosunki z członkami rodziny - ojcem i bratem Cesare.

Większość z tych zarzutów ma niewiele wspólnego z prawdą, a wielu historyków postrzega Lukrecję jako ofiarę własnej rodziny podczas dążenia do władzy.

Doskonała partia na papieskim dworze

W sierpniu 1492 r. Rodrigo Borgia został papieżem Aleksandrem VI. Wstąpienie na watykański tron ​​jej ojca na zawsze zmieniło życie Lukrecji. Jej perspektywy zamążpójścia stały się przedmiotem ogromnego zainteresowania wyższych sfer rzymskiego społeczeństwa. Rok później, w 1493 roku, Andrea Boccaccio, ambasador księcia Ferrary w Rzymie, opisał 13-letnią Lukrecję jako piękną, pełną wdzięku młodą istotę, której wykształcenie było "pełne chrześcijańskiej pobożności".

Rodzina Borgiów
Rodzina Borgiów
Źródło: Hulton Fine Art Collection/Getty Images

Wszystkie potężne rodziny we Włoszech chciały połączyć swoje fortuny z papieżem Aleksandrem i dążyły do zawarcia sojuszu. - Wielu pragnie wżenić się w rodzinę papieża poprzez jego córkę, a on pozwala wielu myśleć, że mają szansę. Nawet król Neapolu chce zdobyć jej rękę - miał powiedzieć kardynał Ascanio Sforza cytowany przez nationalgeographic.com.

Żadna rodzina nie była jednak lepiej przygotowana do wystawienia zalotnika niż ta, która odegrała decydującą rolę w wyborze papieża Aleksandra: samego kardynała Sforzy, którego bratem był potężny książę Mediolanu, Ludovico Sforza. Kardynał Sforza zaproponował połączenie rodów poprzez ślub 13-letniej Lukrecji ze swoim siostrzeńcem Giovannim. Oferta została przyjęta przez Borgiów, którzy zyskali w ten sposób potężnego sojusznika na północy i w centrum Włoch.

Na ślub zaproszono elitarne rodziny, ambasadorów i innych urzędników. Relacje opisują, jak papież i kardynałowie jedli i tańczyli całą noc na przyjęciu weselnym

Plotki na temat życia seksualnego Lukrecji

Na początku 1494 roku wojska króla Francji Karola VIII najechały Włochy. Ludovico Sforza, wujek męża Lukrecji, sprzymierzył się z Francuzami przeciwko papieżowi. Uwięziony w Rzymie Giovanni znalazł się w sytuacji bez wyjścia - z jednej strony lojalny wobec wuja, a z drugiej wobec swojej żony i potężnych Borgiów. W końcu odmówił zwrócenia się przeciwko wujowi. To był dla niego wyrok śmierci. Giovanni uciekł do Mediolanu przebrany za żebraka, a Borgiowie rozpoczęli długi proces unieważnienia małżeństwa, twierdząc, że mąż Lukrecji był impotentem i nigdy nie skonsumował małżeństwa. 

Te doniesienia zapoczątkowały stulecia ponurych spekulacji na temat życia seksualnego Lukrecji, w tym plotek - rozpowszechnianych przez samego Giovanniego - że Lukrecja miała stosunki seksualne z własnym ojcem i bratem. W końcu papież Aleksander zgodził się, aby zachował posag Lukrecji w zamian za zakończenie małżeństwa. Po publicznym ogłoszeniu, że jej dziewictwo zostało nienaruszone, Lukrecja przestała być żoną Sforzy.

Jakby tego było mało, w 1498 roku rozeszła się pogłoska, że ​​córka papieża ma nieślubnego syna. Kilka lat później papież wydał dwie sprzeczne bulle papieskie: w pierwszej wymienił swojego syna Cesare jako ojca, a w drugiej siebie samego. Rozpętało się zamieszanie i skandal, który tylko podsycił plotki o kazirodztwie. Niektórzy historycy uważają, że dziecko było wynikiem romansu Lukrecji z hiszpańskim służącym. Inni twierdzą, że dziecko było synem papieża i Rzymianki.

Lukrecja Borgia
Lukrecja Borgia
Źródło: Universal Images Group Editorial/Getty Images

Kolejne małżeństwa Lukrecji

W 1498 roku Lukrecja poślubiła swojego drugiego męża w Watykanie. Wybrankiem był Alfons Aragoński, nieślubny syn króla Neapolu - wielkiego królestwa, które okupowało południowe Włochy. Tym razem ślub wydawał się autentycznie wyczekiwany zarówno przez pannę młodą, jak i pana młodego. Lukrecja miała 18 lat, a jej nieco młodszy małżonek był uważany za przystojnego i dobrze wykształconego. Związek wydawał się szczęśliwy i w 1499 roku Lukrecja urodziła syna, Rodrigo. Jednak szczęście małżeńskie było krótkotrwałe. Parę lat później Alfonso został został uduszony w swoim łóżku, a Lukrecja miała złamane serce.

Zrozpaczona utratą męża córka papieża udała się do miasta Nepi na północ od Rzymu. Tam pogrążyła się w głębokiej żałobie, podpisując listy do ojca i brata jako "La Infelicissima", czyli "Wyjątkowo Nieszczęśliwa". Ale mężczyźni nie szanowali smutku 20-letniej wdowy i wkrótce zaczęli szukać jej trzeciego męża, który ponownie zaspokoiłby strategiczne interesy rodziny.

Alfonso d'Este wydawał się idealnym kandydatem: 24-letni wdowiec bez dzieci, spadkobierca księcia Ferrary, który zaoferował Borgiom bardzo atrakcyjny sojusz. Jego siedziba rodzinna znajdowała się w strategicznie ważnej Romanii w północnych Włoszech, a rodzina miała silne powiązania z Francją.

Para pobrała się w grudniu 1501 r., miesiąc później Lukrecja ostatecznie opuściła Rzym i udała się do Ferrary, aby dołączyć do swojego nowego męża. Ojciec przypomniał jej wtedy, że jego interesy stoją ponad jej szczęściem.

Mit Lukrecji Borgii

Poza zasięgiem swojej potężnej rodziny Lukrecja mogła wreszcie cieszyć się pewną autonomią. Papież Aleksander VI zmarł w sierpniu 1503 roku. Niektóre źródła podają, że został przypadkowo otruty, choć bardziej prawdopodobną przyczyną była malaria.

W międzyczasie Lukrecja osiedliła się w Ferrarze. Zmarła 24 czerwca 1519 r. po skomplikowanym porodzie. Niedługo potem wizerunek Lukrecji zaczął być atakowany. Wielu wrogów Borgiów oczerniło jej imię zarzutami o rozwiązłość, kazirodztwo i morderstwa. Nie znaleziono żadnych historycznych podstaw dla tych zarzutów, a jednak w powszechnej wyobraźni do dziś zniekształcają one wizerunek Lukrecji Borgii.

Chociaż Borgiowie nie byli święci, większość mrocznych opowieści o nich została wymyślona przez ich wrogów. W późniejszym okresie życia, na dworze w Ferrarze, Lukrecja uchodziła za wzór dobrego wychowania. Dopiero później została bohaterką licznych legend. Wiele z nich skupiało się na używaniu przez nią trucizny i metod egzekucji w celu zamordowania jej mężów oraz rywali. Plotki głosiły, że Lukrecja robiła to, aby utrzymać władzę. Jednak te doniesienia są niepoparte żadnymi dowodami.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Agnieszka Mrozińska

Źródło: nationalgeographic.com

Źródło zdjęcia głównego: Hulton Fine Art Collection/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Wielkie otwarcie e-sklepu TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

Wielkie otwarcie e-sklepu TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

Joanna Krupa: "Nigdy nie myślałam, że moja córka będzie miała rozbitą rodzinę"

Joanna Krupa: "Nigdy nie myślałam, że moja córka będzie miała rozbitą rodzinę"

Mikołaj z "Top Model" ledwo uszedł z życiem. "Mama płakała, chciała, żebym wrócił"

Mikołaj z "Top Model" ledwo uszedł z życiem. "Mama płakała, chciała, żebym wrócił"

Świąteczne atrakcje w Zamku Książ. "To wisienka na torcie, którą kończymy rok 2023 z przytupem"
Materiał promocyjny

Świąteczne atrakcje w Zamku Książ. "To wisienka na torcie, którą kończymy rok 2023 z przytupem"

Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

"Święta marzeń". Pobierz nasz e-book i zacznij przygotowania do świąt już dziś
Materiał promocyjny

"Święta marzeń". Pobierz nasz e-book i zacznij przygotowania do świąt już dziś

Gdzie znaleźć uniwersalne prezenty pod choinkę?
Materiał promocyjny

Gdzie znaleźć uniwersalne prezenty pod choinkę?

Mistrzowskie dania z krakowskiej suchej, krafterek, wędzonego boczku i szynki na maśle. Poznaj przepisy finalistów 12. edycji Master Chefa
Materiał promocyjny

Mistrzowskie dania z krakowskiej suchej, krafterek, wędzonego boczku i szynki na maśle. Poznaj przepisy finalistów 12. edycji Master Chefa

Zdrowa i szybka kuchnia dla najmłodszych. Na punkcie tych dań dzieci dosłownie oszaleją
Materiał promocyjny

Zdrowa i szybka kuchnia dla najmłodszych. Na punkcie tych dań dzieci dosłownie oszaleją

Udekoruj pierniczki i poczuj magię świąt. Pomysły Darii Ładochy
Materiał promocyjny

Udekoruj pierniczki i poczuj magię świąt. Pomysły Darii Ładochy

Joanna Krupa uczy córkę języka polskiego. Asha-Leigh pokazała, co potrafi. "Brawo dla was"

Joanna Krupa uczy córkę języka polskiego. Asha-Leigh pokazała, co potrafi. "Brawo dla was"

Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

''Gorgonzola. Przepyszna historia''. Pobierz nasz e-book i poznaj przepisy na dania z wyjątkowym włoskim serem.  
Materiał promocyjny

''Gorgonzola. Przepyszna historia''. Pobierz nasz e-book i poznaj przepisy na dania z wyjątkowym włoskim serem.  

Prawidłowe oddychanie skuteczną bronią na stres. "Musimy się skupić na kilku aspektach"
Materiał promocyjny

Prawidłowe oddychanie skuteczną bronią na stres. "Musimy się skupić na kilku aspektach"

Jak podkreślić biżuterią świąteczne stylizacje? "Ważne, żebyśmy wyglądały olśniewająco"
Materiał promocyjny

Jak podkreślić biżuterią świąteczne stylizacje? "Ważne, żebyśmy wyglądały olśniewająco"

Jakie są oczekiwania inwestorów co do zielonej energii? 
Materiał promocyjny

Jakie są oczekiwania inwestorów co do zielonej energii? 

Damski duet w roli prowadzących Dzień Dobry TVN. Widzowie dobrze je znają

Damski duet w roli prowadzących Dzień Dobry TVN. Widzowie dobrze je znają

"Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

"Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  
Materiał promocyjny

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  

Anna Rusowicz wspiera ofiary przemocy psychicznej. "Na własnych doświadczeniach mogę oprzeć ten kawał wiedzy"

Anna Rusowicz wspiera ofiary przemocy psychicznej. "Na własnych doświadczeniach mogę oprzeć ten kawał wiedzy"

Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

Buty na jesień/zima 2023. Jak szybko i skutecznie wybrać najmodniejszy model?
Materiał promocyjny

Buty na jesień/zima 2023. Jak szybko i skutecznie wybrać najmodniejszy model?

Dlaczego koale przytulają drzewa? Poznaj ciekawostki o tym uroczym zwierzaku
Materiał promocyjny

Dlaczego koale przytulają drzewa? Poznaj ciekawostki o tym uroczym zwierzaku

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę
Materiał promocyjny

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas