Mileva Marić - młodość pełna ambicji
Mileva Marić urodziła się w 1875 roku w serbskim mieście Titel. Zamożni rodzice postanowili zainwestować w jej edukację. W wieku 21 lat trafiła na Politechnikę Federalną w Zurychu i stała się piątą kobietą w historii, której udało się dostać na tę uczelnię w charakterze pełnoprawnej studentki. To właśnie tam poznała młodszego od siebie o 4 lata Alberta Einsteina, który od pierwszych chwil wytrwale zabiegał o jej względy.
Nauka
Matka geniusza była przeciwna związkowi syna ze starszą od niego Serbką. On niewiele robił sobie z uwag rodzicielki pod adresem jego ukochanej. Gdy Mileva postanowiła skupić się na swoim doktoracie z fizyki, okazało się, że jest w ciąży.
W styczniu 1902 roku na świat przyszła córka pary o imieniu Lieserl. Rok później odbył się ślub Milevy i Alberta, jednak już wtedy uczucie mężczyzny wobec matki swojego dziecka gasło. Niektórzy twierdzili nawet, że wziął ten ślub z litości.
Kradzież dorobku naukowego?
Gdy w 1905 roku została opublikowana najważniejsza praca Alberta Einsteina "O elektrodynamice ciał w ruchu", naukowiec zdobył międzynarodową sławę. Istnieje jednak wiele spekulacji co do jej autorstwa. Niektórzy twierdzą, że rozprawę napisała Mileva, a jej mąż bezczelnie ją ukradł. Istnieją też teorie, które głoszą, że oboje są autorami pracy.
- Mileva wniosła w życie roztargnionego bałaganiarza, jakim był Albert, ład i porządek, przyzwyczaiła go do regularnego spożywania posiłków, nauczyła oszczędności i dokładnie planowała mu rozkład dnia, dzięki czemu mógł się skupić na pracy naukowej. Zdaniem wielu na tym nie kończyła się jej rola w życiu Einsteina, inteligentna i niebywale zdolna kobieta miała bowiem duży udział w jego przełomowej pracy: "O elektrodynamice ciał w ruchu", w której sformułował teorię względności, jak również w pracy doktorskiej noblisty, i prowadziła razem z nim badania - napisała cytowana przez portal wielkahistoria.pl Iwona Kienzler w swojej książce pt. "Niezwykłe kobiety w nauce".
Jaka jest prawda? Nie wiadomo. Albert obiecał jednak żonie, że przekaże jej wszystkie pieniądze z Nagrody Nobla, co faktycznie zrobił w 1921 roku.
Burzliwy koniec miłości
Albert zaczął traktować Milevę jak "zło konieczne" i zrobił z niej pomoc domową. - Obwieścił, iż pojął za żonę ułomną kobietę, kierując się wyłącznie litością i współczuciem - napisała Iwona Kienzler.
Gdy w 1914 roku para przeprowadziła się do Berlina, Mileva zdążyła już urodzić Albertowi dwóch synów. To właśnie w stolicy Niemiec fizyk spotkał swoją bliską kuzynkę Elsę, z którą wdał się w płomienny romans. Po jakimś czasie oznajmił żonie, że pragnie rozwodu oraz chce wziąć ślub z nową ukochaną. Po usłyszeniu tego Mileva dostała ataku serca i trafiła do szpitala.
Po paru latach przepychanek, w końcu zgodziła się na rozwód. Jej niewierny mąż faktycznie ożenił się z kuzynką, ale jak na kobieciarza przystało, nawet jej nie pozostał wierny.
Mileva zmarła w 1948 roku w Zurychu w wieku 72 lat.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Hawking zmarł w Dzień Liczby Pi i rocznicę urodzin Einsteina
- Radwan poznał tajemnicę fryzury Einsteina Adam Mickiewicz – palacz, kochaś, wieszcz od science fiction. "Był mega kobieciarzem i flirciarzem"
Autor: Agnieszka Mrozińska
Źródło: viva.pl/wielkahistoria.pl
Źródło zdjęcia głównego: Universal Images Group Editorial / Getty Images