Mąż przyszłej carycy Katarzyny Wielkiej był wściekły. Tak odkrył jej romans z polskim królem

Źródło: Dzień Dobry TVN
Adam Mickiewicz - palacz, kochaś, wieszcz od science-fiction
Adam Mickiewicz - palacz, kochaś, wieszcz od science-fiction
Niezwykła historia zwycięstwa Polaków w Operation Sail. Uczestnicy regat z 1972 r. są poszukiwani
Niezwykła historia zwycięstwa Polaków w Operation Sail. Uczestnicy regat z 1972 r. są poszukiwani
Niezwykła historia polskiej arystokratki Izabeli D'Ornano
Niezwykła historia polskiej arystokratki Izabeli D'Ornano
Królowa Elżbieta II odeszła w wieku 96 lat
Królowa Elżbieta II odeszła w wieku 96 lat
Niezwykłe życie Władysława Bartoszewskiego
Niezwykłe życie Władysława Bartoszewskiego
Królowa Elżbieta II od 70 lat na tronie
Królowa Elżbieta II od 70 lat na tronie
Historia Polaków na Igrzyskach Olimpijskich
Historia Polaków na Igrzyskach Olimpijskich
Historia powstania TOPR
Historia powstania TOPR
 Historia Turnieju Czterech Skoczni
Historia Turnieju Czterech Skoczni
Niezwykła historia zakopiańskiej willi
Niezwykła historia zakopiańskiej willi
Historia polskiej mafii
Historia polskiej mafii
Gdańsk - tutaj historia łączy się z nowoczesnością
Gdańsk - tutaj historia łączy się z nowoczesnością
Dzieje i historia zespołu „Mazowsze”
Dzieje i historia zespołu „Mazowsze”
Dla Stanisława Poniatowskiego to była prawdziwa miłość. Przyszła caryca Katarzyna II Wielka tak zawróciła mu w głowie, że był gotów narazić się nawet kolejnemu władcy Rosji. Nie spodziewał się jednak, że ich romans wyjdzie na jaw i usłyszy takie słowa z ust męża swojej wybranki.

Ryzykowny romans Stanisława Poniatowskiego

Pod koniec czerwca 1755 roku w Petersburgu Sophie von Anhalt-Zerbst, znana później jako Katarzyna II Wielka, poznała przyszłego króla Rzeczypospolitej - Stanisława Antoniego Poniatowskiego. 23-latek od razu wzbudził zainteresowanie o dwa lata starszej od niego kobiety. Nie bez znaczenia mogło być to, że przyszły król Polski był doskonale wykształcony, oczytany, posługiwał się kilkoma językami, a jego maniery były na najwyższym poziomie jak przystało na prawdziwego Europejczyka.

Kilka miesięcy później okazało się, że on także zainteresował się księżną. Dla Stanisława była to wielka miłość, a ich romans bez wątpienia pomógł mu w uzyskaniu polskiej korony. Katarzyna obiecała mu bowiem poparcie, aby jego kariera mogła się rozwijać. Rok po przyjeździe do Petersburga, przyszły król musiał niestety pilnie wrócić do Polski. Załatwiwszy swoje sprawy, wrócił do ukochanej pod koniec 1756 roku.

Prawda wyszła na jaw

Stanisław, mimo że wykazywał niezwykły dyplomatyczny talent, nie był specjalnie dyskretny. Jak napisał w swoim artykule Witold Banach na łamach portalu wielkahistoria.pl, jednego wieczoru, gdy Polak wracał ze schadzki z Katarzyną, minął powozem jej męża wielkiego księcia Piotra, który jechał z kochanką. Kilka godzin później przyszły władca Rosji miał wezwać Stanisława i zapytać wprost: "czy pie***li jego żonę?". Przyszły król Polski miał zaprzeczać, jednak później przekonał Piotra, że tak delikatnej sprawie nie jest potrzebny rozgłos.

Jak wskazał historyk, przyszła caryca miała interweniować nawet u kochanki swojego męża - hrabiny Woroncowej. Jednego wieczoru podczas balu Poniatowski rozmawiał w tańcu z hrabiną. Powiedział jej: "Mogłabyś, pani, dwie osoby bardzo uszczęśliwić". "To już prawie załatwione" - odpowiedziała, po czym zaprowadziła Stanisława do księcia. Piotr powiedział mu: "Skorośmy się tak zaprzyjaźnili, to nam jeszcze brak kogoś". Nagle wyciągnął z łóżka Katarzynę, która ledwie włożyła pończochy i dodał: "Oto go masz. Mam nadzieję, że teraz będziecie radzi ze mnie".

Romans ostatecznie zakończył się latem 1758 roku. Stanisław wrócił do Polski w obawie przed gniewem przyszłego cara Rosji. - Poprzez późniejszy rozbiór Rzeczpospolitej Katarzyna II karała polskiego króla za problemy, które jej przysporzył - czytamy na stronie Łazienek Królewskich. Myślała bowiem, że Stanisław na tronie będzie zwykłą marionetką w jej rękach. Bardzo się myliła.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz więcej:

Autor: Agnieszka Mrozińska

Źródło: lazienki-królewskie.pl/wielkahistoria.pl

Źródło zdjęcia głównego: domena publiczna

podziel się:

Pozostałe wiadomości