Nieścisłości wokół śmierci królowej Jadwigi i jej córki. Polski kronikarz był w błędzie

Autor:
Agnieszka
Mrozińska
Źródło:
historia.org.pl/wielkahistoria.pl
Adam Mickiewicz - palacz, kochaś, wieszcz od science-fiction
Adam Mickiewicz - palacz, kochaś, wieszcz od science-fictionDzień Dobry TVN
wideo 2/13

Ostatnie chwile życia Jadwigi Andegaweńskiej wciąż osnute są pewną dozą tajemniczości. Królowa zmarła bardzo młodo z powodu powikłań poporodowych. Jej nowo narodzona córka, według relacji Jana Długosza, żyła zaledwie trzy dni, a władczyni była oszukiwana przez dwór i dowiedziała się o śmierci dziecka dopiero, gdy sama konała. Czy to prawda?

Jadwiga Andegaweńska - trudny poród

Wokół historii życia królowej Jadwigi nieustannie snuje się wiele domysłów. Kontrowersje dotyczą przede wszystkim momentu śmierci władczyni oraz tego, czy wiedziała, że jej dziecko zmarło krótko po porodzie. 22 czerwca 1399 roku żona Władysława Jagiełły urodziła córkę. Wskutek komplikacji wdało się zakażenie połogowe, czyli drobnoustroje przedostały się do krwi, co w konsekwencji doprowadziło do śmierci najpierw noworodka, a potem matki.

- Kiedy zaś nadszedł dzień porodu, królowa Jadwiga dwunastego czerwca wydała na świat córkę, która ochrzczona w katedrze krakowskiej przez biskupa krakowskiego Piotra Wysza otrzymała dwa imiona, Elżbieta Bonifacja. Po jej urodzeniu królowa Jadwiga zaczęła ciężko chorować. Zaś nowo narodzona dziewczynka zmarła w ciągu trzech dni - relacjonował cytowany przez portal historia.org.pl Jan Długosz, który w swoich Rocznikach pomylił datę porodu.

Córka królowej Jadwigi nie umarła po trzech dniach

Władczyni miała dowiedzieć się o śmierci córki w momencie, gdy sama konała. Wszystko po to, aby nie pogarszać jej stanu zdrowia. - Nowo narodzona dziewczynka zmarła w ciągu trzech dni. O jej zgonie doniesiono [Jadwidze] w momencie, kiedy królowa oddawała ducha, bo kobiety, które ją pielęgnowały, starały się to ukryć przed nią, by ból nie powiększył jej choroby - relacjonował Jan Długosz cytowany przez portal wielkahistoria.pl.

Jak napisał Kamil Janicki w artykule na podstawie swojej książki pt. "Damy Władysława Jagiełły", Elżbieta Bonifacja żyła nie trzy dni, a trzy tygodnie. Zmarła dopiero 13 lipca 1399 roku, a Jadwiga 17 lipca. Oznacza to, że dwór nie musiał ukrywać przed królową śmierci dziecka, ponieważ cały czas żyło.

Historyk wskazał, że żona Władysława Jagiełły doskonale wiedziała, co się dzieje - że sama umiera oraz, że jej dziecko nie ma szans na przeżycie. Dowodem na to ma być wyznaczenie przez 25-latkę ludzi, którzy mieli wspierać jej męża, a nawet wskazała swoją następczynię u boku Władysława Jagiełły. Chciała, aby kolejną partnerką jej małżonka została wnuczka Kazimierza Wielkiego - Anna z Celje. Była przekonana, że takie małżeństwo zapewni ciągłość władzy i wzmocni unię polsko-litewską.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Agnieszka Mrozińska

Źródło: historia.org.pl/wielkahistoria.pl

Źródło zdjęcia głównego: domena publiczna

Pozostałe wiadomości