średniowiecze

  W środku burgundzkiego lasu we Francji powstaje niezwykła budowla. Od kilkudziesięciu lat inżynierowie, archeolodzy, a także wolontariusze budują średniowieczny zamek. Co ciekawe, korzystają tylko i wyłącznie z technik stosowanych dawniej. Na jakim są etapie i kiedy zamek będzie gotowy? Dowiecie się tego z naszego materiału.

  Barbara Bodziony, absolwentka Wyższego Europejskiego Instytutu Iluminacji i Rękopisów w Angers we Francji i Ewa Landowska, wybitna specjalistka w dziedzinie kaligrafii to duet, którego pracą i pasją jest nauka pięknego pisania. O to, dlaczego sztukę tę powinno opanować każde dziecko, zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN autorkę "Elementarza" i Przemysława Staronia, Nauczyciela Roku 2018.

  W Chodliku na Lubelszczyźnie przez kilkaset lat istniało jedno z największych w średniowiecznej Europie grodzisk. Wielkością i znaczeniem porównywalne jest z Londynem. Dziś to eldorado dla archeologów.

  O ikonach wiemy raczej niewiele. Wyjątkiem jest ta znajdująca się w krakowskim muzeum. Okazało się, że jedna z najpiękniejszych i najstarszych ikon w Polsce ma burzliwą historię rodzinną. Poznajcie szczegóły tej opowieści.

  Dziś walczymy o prawa zwierząt. Nie jest to jednak nic nowatorskiego, bo miały je już w średniowieczu. Jak były postrzegane w tamtej epoce? Za co świnia mogła trafić do więzienia? O tym opowiedziała w Dzień Dobry TVN Maja Iwaszkiewicz, autorka książki pt. "Świnia na sądzie ostatecznym".

  Niecodzienna pasja oraz zainteresowanie historią sprawiło, że Monika i Łukasz Harazim założyli rodzinę. Dziś wspólnie rekonstruują średniowieczne tkaniny. Na czym to polega? O tym opowiedzieli w Dzień Dobry TVN.

  Michał Siedlecki, pasjonat legend, mitów i średniowiecza, wpadł na pomysł nietypowego biznesu. Szyje namioty historyczne, które oglądamy w słynnych światowych produkcjach. Jego prace pojawiły się w takich hitach jak "Wiedźmin", "Wikingowie" czy "Przeklęta". Jak do tego doszło?

  Piotr Wojtasik wybrał się Dzieńdobrobusem do miejscowości Mrozy i odwiedził obiekt Grodzisko, gdzie odbywa się festyn archeologiczny. Jakie atrakcje czekały na naszego reportera? Zobaczcie sami.

  Okazuje się, że już w średniowieczu lisek chytrusek i Królik Bugs byli bohaterami humoresek i miniatur. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan postanowił sprawdzić, z czego śmiali się ludzie średniowiecza i co z tamtego okresu kopiowali twórcy XX w. Jego przewodnikiem po księgach był redaktor cyfrowej Biblioteki Narodowej Polona Łukasz Kozak.

  Badacze okresu średniowiecza spierają się na temat pochodzenia Mieszka I. Niektórzy z nich twierdzą, że polski książę był Wikingiem. A co o tym myśli gość Dzień Dobry TVN Jan Wróbel? Czy potrafił rozstrzygnąć ten spór? Czy jego słowa wywołają zamieszanie w Polsce? Dowiemy się wkrótce ;)