Jak prezentuje się ta turystyczna atrakcja Małopolski?
Edyta Pazura czasami dzieli się ciekawostkami historycznymi na swoim profilu na Instagramie. Ostatnio influencerka opowiedziała, jak w średniowieczu rozwiązywano konflikty małżeńskie. Jedna z fanek zareagowała żartem, na który otrzymała odpowiedź.
Spirala nienawiści wobec kobiet trwała nieprzerwanie od XIV wieku. Stały się swoistym kozłem ofiarnym, a szerzący się mizoginizm doprowadził do śmierci wielu ludzkich istnień. Oficjalnie za wyrokami skazującymi za czary miała stać religia i obawa przed diabłem. Okazuje się jednak, że często była to metoda rozliczenia licznych społecznych rozrachunków. Jak było naprawdę?
Ostatnie chwile życia Jadwigi Andegaweńskiej wciąż osnute są pewną dozą tajemniczości. Królowa zmarła bardzo młodo z powodu powikłań poporodowych. Jej nowo narodzona córka, według relacji Jana Długosza, żyła zaledwie trzy dni, a władczyni była oszukiwana przez dwór i dowiedziała się o śmierci dziecka dopiero, gdy sama konała. Czy to prawda?
Czym charakteryzuje się ta grupa?
Za jakie pozycje i akty płciowe karano małżonków?
W środku burgundzkiego lasu we Francji powstaje niezwykła budowla. Od kilkudziesięciu lat inżynierowie, archeolodzy, a także wolontariusze budują średniowieczny zamek. Co ciekawe, korzystają tylko i wyłącznie z technik stosowanych dawniej. Na jakim są etapie i kiedy zamek będzie gotowy? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Barbara Bodziony, absolwentka Wyższego Europejskiego Instytutu Iluminacji i Rękopisów w Angers we Francji i Ewa Landowska, wybitna specjalistka w dziedzinie kaligrafii to duet, którego pracą i pasją jest nauka pięknego pisania. O to, dlaczego sztukę tę powinno opanować każde dziecko, zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN autorkę "Elementarza" i Przemysława Staronia, Nauczyciela Roku 2018.
W Chodliku na Lubelszczyźnie przez kilkaset lat istniało jedno z największych w średniowiecznej Europie grodzisk. Wielkością i znaczeniem porównywalne jest z Londynem. Dziś to eldorado dla archeologów.
O ikonach wiemy raczej niewiele. Wyjątkiem jest ta znajdująca się w krakowskim muzeum. Okazało się, że jedna z najpiękniejszych i najstarszych ikon w Polsce ma burzliwą historię rodzinną. Poznajcie szczegóły tej opowieści.
Dziś walczymy o prawa zwierząt. Nie jest to jednak nic nowatorskiego, bo miały je już w średniowieczu. Jak były postrzegane w tamtej epoce? Za co świnia mogła trafić do więzienia? O tym opowiedziała w Dzień Dobry TVN Maja Iwaszkiewicz, autorka książki pt. "Świnia na sądzie ostatecznym".
Niecodzienna pasja oraz zainteresowanie historią sprawiło, że Monika i Łukasz Harazim założyli rodzinę. Dziś wspólnie rekonstruują średniowieczne tkaniny. Na czym to polega? O tym opowiedzieli w Dzień Dobry TVN.
Michał Siedlecki, pasjonat legend, mitów i średniowiecza, wpadł na pomysł nietypowego biznesu. Szyje namioty historyczne, które oglądamy w słynnych światowych produkcjach. Jego prace pojawiły się w takich hitach jak "Wiedźmin", "Wikingowie" czy "Przeklęta". Jak do tego doszło?
Piotr Wojtasik wybrał się Dzieńdobrobusem do miejscowości Mrozy i odwiedził obiekt Grodzisko, gdzie odbywa się festyn archeologiczny. Jakie atrakcje czekały na naszego reportera? Zobaczcie sami.
Okazuje się, że już w średniowieczu lisek chytrusek i Królik Bugs byli bohaterami humoresek i miniatur. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan postanowił sprawdzić, z czego śmiali się ludzie średniowiecza i co z tamtego okresu kopiowali twórcy XX w. Jego przewodnikiem po księgach był redaktor cyfrowej Biblioteki Narodowej Polona Łukasz Kozak.
Badacze okresu średniowiecza spierają się na temat pochodzenia Mieszka I. Niektórzy z nich twierdzą, że polski książę był Wikingiem. A co o tym myśli gość Dzień Dobry TVN Jan Wróbel? Czy potrafił rozstrzygnąć ten spór? Czy jego słowa wywołają zamieszanie w Polsce? Dowiemy się wkrótce ;)