Nauka ładnego pisania. "Kaligrafia to pewna forma medytacji"

Świat pięknych liter
Barbara Bodziony, absolwentka Wyższego Europejskiego Instytutu Iluminacji i Rękopisów w Angers we Francji i Ewa Landowska, wybitna specjalistka w dziedzinie kaligrafii to duet, którego pracą i pasją jest nauka pięknego pisania. O to, dlaczego sztukę tę powinno opanować każde dziecko, zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN autorkę "Elementarza" i Przemysława Staronia, Nauczyciela Roku 2018.

Świat pięknych liter

Barbara Bodziony jako mała dziewczynka zakochała się w świecie liter i ilustracji. Czytała książki i marzyła o tym, aby w przyszłości je ilustrować. – W przewrotny sposób uważam, że to marzenie się spełniło – mówi.

Podobnie było w przypadku Ewy Landowskiej, która odkąd pamięta, fascynowała się literami. - Patrzyłam na piszącego tatę i on stawiał znaczki, których zupełnie nie rozumiałam, nie wiedziałam, co to jest. Wtedy pojawiła się myśl, że to fascynujący świat, który niedługo się przede mną otworzy - wspomina Ewa Landowska, kaligraf.

I tak też się stało. Barbara Bodziony i Ewa Landowska prowadzą bowiem warsztaty z kaligrafii. - Kaligrafia to spotkanie z pięknem, bo obcujemy tutaj z literą niesamowicie wyrafinowaną i też kontemplujemy. Kaligrafia to pewna forma medytacji - ludzie, którzy przychodzą na warsztaty, tak o tym mówią - podkreśla Ewa. - Piękne pisanie, jak każde piękne rzemiosło, to pożywka dla duszy . Ludzie, którzy uczą się pisać artystycznie, odkrywają przestrzenie piękna, które sami stwarzają. Zawsze się niesłychanie cieszą, jak coś im wyjdzie. Mówią: "Basiu, zobacz, jakie piękne 'A'" - dopowiada Barbara.

Kaligrafia artystyczna

Do kaligrafii potrzebny jest dobrej jakości papier, atrament, stalówka, którą nakładamy na obsadkę. – To, co jest najważniejsze w praktyce piśmienniczej, to jest fakt, że taka czynność manualna aktywuje w mózgu ośrodek Broki . On sprawia, że nie jesteśmy tak narażeni na wtórny analfabetyzm, który jest dzisiaj dość powszechnym zjawiskiem, czyli np. problem ze zrozumieniem języka, posługiwaniem się językiem. Wiążę się to z komunikacją i relacjami, bo nie rozumiemy słów, które wypowiadamy. Używamy, np. słów w nieodpowiednim kontekście - tłumaczy Ewa.

Obok kaligrafii Barbara Bodziony jako absolwentka Wyższego Europejskiego Instytutu Iluminacji i Rękopisów we Francji uczy również iluminatorstwa. - Średniowieczne iluminatorstwo to szeroka dziedzina. W takim uproszczeniu można powiedzieć, że to jest każda dekoracja malowana, która znajduje się w księgach rękopiśmiennych - wyjaśnia.

I przekonuje, że zarówno rysunek, jak i pisanie jest rzemiosłem, którego można się nauczyć do pewnego etapu. – Miałam raz na warsztatach pana, który nie miał dłoni. Radził sobie w ten sposób, że używał nadgarstków do trzymania narzędzia. Nie znam osoby, która, by nie mogła się nauczyć - podkreśla.

Doskonale wiedzą o tym jej uczennice, które pokochały to zajęcie. Elżbieta Szczęsna z wykształcenia jest prawnikiem, natomiast po godzinach w pełni oddaje się hobby. Z kolei Izabela Nawrot uczy języka polskiego w Niemczech. – Szukałam, czegoś, co mogłoby się skomponować razem z literaturą. Myślę, że takie warsztaty z malarstwa bardzo mi do tego pasują - argumentuje.

Dlaczego tak ważna jest nauka pisania w szkołach?

Kaligrafia była kiedyś obowiązkowym przedmiotem w szkole. Natomiast teraz kartka i pióro zostały zastąpione przez klawiaturę i myszkę. O tym, jakie to niesie za sobą konsekwencje, porozmawialiśmy z kaligrafem Ewą Landowską, autorką "Elementarza" oraz nauczycielem Przemysławem Staroniem.

Posłuchaj ważnej rozmowy w materiale wideo zamieszczonym poniżej:

Zobacz także:

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Dominika Czerniszewska

Reporter: Izabela Kaczyńska

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Tragiczny wypadek pod Makowem Mazowieckim. Policja poszukuje sprawcy: "Ojciec znalazł dziecko na poboczu"

Tragiczny wypadek pod Makowem Mazowieckim. Policja poszukuje sprawcy: "Ojciec znalazł dziecko na poboczu"

Znamy kolejnych wykonawców Rzeszowskich Juwenaliów 2024. Kto wystąpi dla studentów?

Znamy kolejnych wykonawców Rzeszowskich Juwenaliów 2024. Kto wystąpi dla studentów?

Horoskop na niedzielę, 25 lutego 2024 r. Część znaków zodiaku straci umiar

Horoskop na niedzielę, 25 lutego 2024 r. Część znaków zodiaku straci umiar

Fryderyki mają już 30 lat. Poznaj nominowanych w jubileuszowej edycji tych nagród

Fryderyki mają już 30 lat. Poznaj nominowanych w jubileuszowej edycji tych nagród

Pogoda na niedzielę, 25 lutego 2024. Przelotne opady deszczu i zamglenia. Czy spadnie śnieg?

Pogoda na niedzielę, 25 lutego 2024. Przelotne opady deszczu i zamglenia. Czy spadnie śnieg?

Agnieszka Włodarczyk martwi się o ukochanego. "Ja byłam na brzegu bezpieczna i zupełnie bezradna"

Agnieszka Włodarczyk martwi się o ukochanego. "Ja byłam na brzegu bezpieczna i zupełnie bezradna"

Kuchnia sous vide. Sposoby Sebastiana Olmy na wydobycie walorów smakowych z dań

Kuchnia sous vide. Sposoby Sebastiana Olmy na wydobycie walorów smakowych z dań

Pogoda na 24 lutego 2024. Jaka będzie aura?

Pogoda na 24 lutego 2024. Jaka będzie aura?

Smog w Polsce - gdzie powietrze jest zanieczyszczone?

Smog w Polsce - gdzie powietrze jest zanieczyszczone?

Horoskop na sobotę, 24 lutego 2024 r. Przed nami jedyna taka pełnia w roku

Horoskop na sobotę, 24 lutego 2024 r. Przed nami jedyna taka pełnia w roku