Subkultura gotycka uznawana jest za jedną z najbardziej oryginalnych. Wyraża się to zarówno w specyficznym wyglądzie zewnętrznym, jak i również w sposobie bycia oraz zainteresowaniach sztuką, kulturą i muzyką.
Subkultura gotów już od wielu lat wzbudza zaciekawienie nie tylko wśród obserwatorów, ale również socjologów. Ich specyficzny wizerunek kryje wiele symboli i nawiązań do tradycji i kultury średniowiecza. Warto przyjrzeć się bliżej temu, co charakteryzuje gotów.
Kultura i sztuka
Kultura i sztuka
Historia gotów oraz podstawowe informacje o subkulturze gotyckiej
Subkultura gotów często nazywana jest dark culture i choć jest dość popularnym zjawiskiem, to wciąż stanowi grupę mało zbadaną. Jej początki sięgają przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku, gdy ukształtował się nowy gatunek muzyczny – rock gotycki. Ma on swoje korzenie w nurcie cold wave, który był ówcześnie bardzo popularny. W wyniku eksperymentów muzycznych i potrzeby poszukiwania nowych inspiracji narodził się gatunek, który łączył w sobie wpływy post-punkowego grania z posępną, ale melodyjną muzyką gitarową. Zainteresowania gotów skupione są wokół literatury, sztuki, okultyzmu, mitologii (zwłaszcza słowiańskiej i nordyckiej) oraz wampiryzmu. Goci bardzo często oceniani są przez pryzmat swojego mrocznego wyglądu, przez co ich prawdziwa natura nie jest do końca rozumiana. Panuje stereotyp, że przedstawiciele tej subkultury to osoby bardzo nieszczęśliwe i smutne, które ciągle myślą o śmierci i samookaleczaniu. Subkultura gotów ze względu na swój mroczny charakter często (niesłusznie) utożsamiana jest z satanizmem. Bardzo ważnym elementem kultury i tożsamości gotów jest fascynacja średniowieczem. Odniesienia do tej epoki można znaleźć nie tylko w strojach i biżuterii, ale również w czasopismach tematycznych, liternictwie oraz tatuażach. Początki tych inspiracji mają w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku, gdy muzyka metalowa zaczęła być coraz popularniejsza. Największy wpływ na jej rozwój miały takie zespoły jak Led Zeppelin oraz Black Sabbath. Warstwa liryczna ich utworów bardzo różniła się od tekstów obecnych w klasycznym rock and rollu. Piosenki były mroczne, enigmatyczne i symboliczne, często nawiązujące do mitologii. Nie brakowało także fascynacji poganizmem oraz substancjami psychoaktywnymi.
Narodziny subkultury gotyckiej w Polsce
Pojawienie się gotów w Polsce wiązało się z rozwojem muzyki gotyckiej, która przywędrowała z Wielkiej Brytanii w latach osiemdziesiątych XX wieku. Obecnie za najważniejszego przedstawiciela polskiej muzyki gotyckiej uznaje się zespół Closterkeller. Jednakże pierwszymi kapelami, których twórczość nasycona była mrocznym i posępnym klimatem, były: Made in Poland, Variete oraz 1984. Zarówno muzyka, jak i subkultura gotycka w Polsce tak szybko by się nie rozwinęły, gdyby nie działalność tragicznie zmarłego dziennikarza Tomasz Beksińskiego, który spopularyzował gotyk wśród Polaków. Warto podkreślić, że sama jego postać była bardzo enigmatyczna, co odzwierciedlało się w jego zainteresowaniach oraz dziennikarskiej aktywności. Pracował on głównie dla Polskiego Radia, ale prowadził także cykl felietonów muzycznych Opowieści z krypty, które ukazywały się w miesięczniku Tylko rock w latach 1998–1999. Dla gotów bardzo ważne są wzajemne więzi, dlatego chętnie spotykają się na festiwalach poświęconych muzyce gotyckiej. W Polsce najważniejszy z nich to Castle Party, który odbywa się latem każdego roku na zamku w Bolkowie. To prawdziwe gotyckie święto, podczas którego w ciągu czterech dni odbywają się koncerty zespołów muzycznych związanych ze sceną gotycką. Uczestnicy festiwalu przebierają się wtedy w stroje inspirowane nie tylko średniowieczem, ale również renesansem, epoką wiktoriańską oraz stylem steampunkowym i postapokaliptycznym.
Jak wyglądają goci?
Ubiór gotów jest bardzo charakterystyczny, dominuje w nim czerń. Jest ona obecna we wszystkich częściach garderoby oraz w dodatkach. Inne, często występujące kolory to czerwień oraz fiolet. Stroje kobiet są dużo bardziej spektakularne, wręcz teatralne. Najpopularniejsze są rozkloszowane spódnice i długie sukienki. Obowiązkowym elementem są gorsety i bluzki z szerokimi rękawami. Ubrania inspirowane są epoką średniowieczną i wiktoriańską, w których dominowały koronki, gipiury i żaboty.
Ważne są także dodatki, takie jak: rękawiczki, parasolki, nakrycia głowy (toczki, welony, kapelusze, cylindry) oraz biżuteria. Ta ostatnia powinna być dobrze widoczna i stanowić idealnie dobrane uzupełnienie całego stroju. Jeśli chodzi o makijaż, to dopuszczalne są tutaj jedynie ciemne kolory, takie jak: czerń, grafit oraz fiolet. Oczy i usta powinny być wyraźnie podkreślone.
Gotki często używają również bardzo jasnych podkładów na twarz, przez co skóra wydaje się alabastrowa, wręcz trupia. Włosy zazwyczaj są wysoko upięte w fantazyjne koki lub swobodnie rozpuszczone. Moda męska jest dużo mniej wymagająca, ponieważ ogranicza się zazwyczaj do założenia ciemnych ubrań i ciężkich butów typu glany.
Zobacz także:
- Manga - jak sprawdzić treści, które chłoną dzieci? "Podejść do tego z ciekawością, a nie krytyką"
- Tworzy wyjątkowe stroje na szydełku. "Mam trzy tysiące zamówień"
- Stworzył bootlegi Filipa Chajzera i Gosi Ohme. "Jako pierwowzór użyjemy figurki Lando i księżniczki Lei"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Masha Raymers/Getty Images