W Japonii manga jest niezwykle popularna. Zna ją każde dziecko i dorosły. Zainteresowanie takimi komiksami wzrasta także wśród młodzieży w Polsce. W programie Dzień Dobry TVN wspólnie z psychologami wyjaśniliśmy, jakie tematy porusza manga oraz jak kontrolować treści, które chłoną nasze pociechy.
Manga porusza tematy tabu
Według psychologa Damiana Zdrady, manga może być sposobem dla dzieci czy młodzieży na rozładowanie napięć związanych z tematami tabu. Szczególnie w kwestii seksualności, przemocy, bo to, jak mówi, są trudne rzeczy do pokazania.
- Myślę, że absolutnie nie można mówić, że mangi są depresyjne, ale rzeczywiście często taką tematykę poruszają i to jest jedna z rzeczy, która mnie do nich przekonała. Nastolatki w moim wieku miewają różnego rodzaju problemy. Właśnie depresja, może jakieś problemy z rodzicami, jak rozwód rodziców. To mnie właśnie zafascynowało, że tutaj może być ciekawie pokazane, jak można poradzić sobie z punktu psychologicznego - tłumaczyła Michalina Duszota, która rysuje mangi i jest grafikiem.
W Japonii magazyny są dostosowywane do dzieci i do starszych, dzięki temu też tematyka, którą poruszają jest dostosowywana do problemów konkretnych grup.
Kontrola rodziców
To, że dzieci czytają mangę to jest fakt. Psycholożka dziecięca, Marta Bąkowska zaznacza, że rodzice powinni kontrolować to, co czytają ich pociechy.
- Podejść do tego z taką ciekawością, a nie krytyką. Samemu przeczytać i zobaczyć co tak naprawdę wciąga dziecko, jakie treści. Sam komiks w sobie jest bardzo interesujący, ja myślę, że możemy się nawet inspirować takimi mangami, tworzyć własne komiksy właśnie z tymi treściami, których dzieci i młodzież potrzebują - tłumaczyła psycholożka.
Jednocześnie gościni podkreśliła, że należy dzieci chronić przed każdą formą przemocy. Niezależnie od tego, czy są to walki dobra ze złem czy tzw. "łagodna przemoc".
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Na Twoim miejscu" - film o zamianie ciał. "Wejście w swoje buty generuje bardzo komediowe sytuacje"
- Młody pisarz doświadczył odrzucenia. "Wcześnie się wyprowadziłem z domu, by nie znienawidzić rodziców"
- Książę William zaatakował brata? Wyciekły fragmenty biografii Harry'ego
Autor: Daria Pacańska
Reporter: T. Brzoza, Ł. Zagórski
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News