Grzegorz Teszbir jako pierwszy w Polsce zaczął regularnie tworzyć custom bootlegi. Czym są? Jak powstają? Wyjaśniał to w rozmowie z Katarzyną Jaroszyńską, dziennikarką Dzień Dobry TVN.
Custom bootlegi - czym są?
Custom bootlegi to sztuka na nowo, która dopiero rozwija się w Polsce.
- Z definicji bootlegi to nielegalne kopie. Zmianę wprowadza określenie custom. Custom bootlegi, czyli artyści, twórcy wykorzystują autorskie odlewy figurek do opowiedzenia własnej historii - tłumaczył Grzegorz Teszbir, grafik i bootleger.
W ten sposób stworzył m.in. pracę "Stare Wary: Baba z kiosku Ruchu". - To jest figurka, którą odlałem na bazie istniejącej figurki Lei z "Gwiezdnych wojen", do której zaprojektowałem całą ilustrację i koncept na ten kartonik. To nostalgiczne wspomnienie do lat dzieciństwa, kiedy biegało się do kiosku, patrząc na nowe komiksy - opowiadał rozmówca Katarzyny Jaroszyńskiej.
Jak dodał, do tej pory w naszym kraju nie istniały custom bootlegi. - Nie jestem już jedynym twórcą, ale byłem pierwszy, który regularnie zaczął tworzyć - podkreślił.
Bootlegi Gosi Ohme i Filipa Chajzera
Grzegorz Teszbir pokazał, jak stworzyć bootlegi naszych prowadzących: Gosi Ohme i Filipa Chajzera.
- Jako pierwowzór Filipa użyjemy figurki Lando z "Gwiezdnych wojen", a Gosia będzie księżniczką Leią. Mam już przygotowane formy silikonowe. [...] To jest dwuskładnikowa żywica, która po zmieszaniu rozgrzewa się. To jest chemia. Zmieszane składniki wlewamy do formy. [...] Teraz czekamy, aż żywica zastygnie - pokazywał bootleger.
Potem figurki należy oczyścić i pomalować. W następnym kroku przygotowuje się kartonik do bootlegu. Zobacz w materiale wideo figurki prowadzących Dzień Dobry TVN.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Policjant, który dba o porządek w mieście. "Jest duma, że to zaangażowanie społeczne jest coraz większe"
- Maluje obrazy bakteriami. Polka wyróżniona w prestiżowym konkursie
- Stolica polskiego kabaretu. Tu debiutowali znani artyści. "Robiliśmy mnóstwo dziwnych rzeczy"
Autor: Dominika Czerniszewska
Reporter: Katarzyna Jaroszyńska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN