Dzień Kaczora Donalda obchodzimy 9 czerwca. Komiksowa postać uważana jest za brata Myszki Miki i choć powstała wiele lat temu, to wciąż bawi najmłodszych i wzbudza sentyment u starszych. Co warto wiedzieć o Kaczorze Donaldzie? Czy wiesz dlaczego nie nosi spodenek?
Powstał pierwszy w Polsce poradnik w formie komiksu dla osób tworzących związki partnerskie. Jego autorami są Jacek Jelonek i Oliwer Kubiak, których znamy z programu "Prince Charming", oraz adwokatka Magdalena Niewelt.
Rysownik skończyłby 100 lat.
W Japonii manga jest niezwykle popularna. Zna ją każde dziecko i dorosły. Zainteresowanie takimi komiksami wzrasta także wśród młodzieży w Polsce. W programie Dzień Dobry TVN wspólnie z psychologami wyjaśniliśmy, jakie tematy porusza manga oraz jak kontrolować treści, które chłoną nasze pociechy.
Właściciele inspirowali się lokalami, które znajdują się m.in. w Seulu, Tokio czy Dubaju.
Janusz Christa jest autorem jednej z najchętniej czytanych polskich serii komiksów "Kajko i Kokosz". Zmarł w 2008 roku. - Nie docierała do niego popularność, którą miał - ocenił Sławomir W. Malinowski, dziennikarz.
O kulisach powstawania tej produkcji w Dzień Dobry TVN opowiedział Mateusz Hładki.
Komiksy przez wiele lat uznawane były za gorszy twór, który nie powinien się zaliczać do literatury. Na szczęście takie myślenie odchodzi do lamusa i komiksy zaczynają wchodzić na salony. Co sprawiło, że podejście do nich się zmieniło i zyskują coraz większą popularność. Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Krzysztofem Garulą, miłośnikiem komiksów.
Marek Sachmata rysuje komiksy, w których łączy amerykańską popkulturę z kurpiowskim folklorem. W ten sposób nie tylko realizuje swoje hobby, ale i promuje region. – Myślę, że mogę przybliżyć folklor młodszym ludziom, którzy niekoniecznie są fanami tradycji – mówił artysta.
Batman po raz pierwszy pojawił się w komiksie "Detective Comics #27" w 1939 roku i od razu zainteresował dorastające dzieci. Z biegiem lat jego historia była rozwijana, a przygody bohatera zaciekawiły i dorosłych. Do dziś cieszy się ogromną popularnością, o czym może świadczyć komiks, który właśnie sprzedał dom aukcyjny Heritage Auctions. Za jaką cenę został kupiony?
Maya i Yehuda Devir to para pochodzących z Izraela artystów, którzy udowadniają, że bycie małżeństwem i rodzicami wygląda tak samo niezależnie od pochodzenia, języka i kultury. Ich zabawne komiksy podbiły już serca rzeszy wielbicieli na całym świecie.
Polski grafik, rysownik i publicysta, autor serii komiksowej "Tytus, Romek i A’Tomek", obchodzi dziś 95. urodziny. Dziennikarz Marcin Sawicki spotkał się z dziećmi Papcia Chmiela - Moniką Lehman i Arturem Bartłomiejem Chmielewskim, którzy przygotowali dla swojego taty niezwykłe prezenty. Sami zobaczcie jakie! A my składamy solenizantowi najserdeczniejsze życie i przekazujemy bukiet kwiatów! Wszystkiego najlepszego!
Jak zaczęła się ich przygoda z rysunkiem? Co rysują i co je inspiruje i czego można się dowiedzieć oglądając ich prace? Gośćmi Dzień Dobry TVN były: Iga Chmielewska - autorka „Bardzo brzydkich rysunków" i Agnieszka Szczepaniak - autorka rysunków „PaplaLala”. Czy żyją ze swojej pasji?
Tomasz Samojlik to naukowiec, pracownik Instytutu Biologii Ssaków Państwowej Akademii Nauk w Białowieży, który nocami tworzy komiksy edukacyjne dla dzieci. Powiedział nam o bohaterach swoich rysunków, pracy naukowej i rodzinie. Co go skłoniło do tworzenia komiksów? Z kim konsultuje swoje pomysły? Co wspólnego ma z kultowym komiksem Kajko i Kokosz?
Michalina Daszuta tworzy pod pseudonimem Katt Lett. Pierwsze komiksy zaczęła rysować jeszcze w liceum. Obecnie ma 22 lata i już może pochwalić się czterema wydanymi książkami i kilkunastoma tysiącami fanów. Gdzie gwiazda polskiej mangi nauczyła się tak rysować? Czym się chce wyróżnić? I co chce przekazać w swoich komiksach?
Michalina Daszuta aka Katt Lett rysuje komiksy przypominające stylem mangi i amine. Pierwsze swoje prace opublikowała w internecie jeszcze jako licealistka. Dzisiaj ma w 22 lata, cztery wydane książki i kilkanaście tysięcy fanów. W Dzień Dobry TVN zapytaliśmy ją o to, ile czasu zajmuje jej rysowanie jednej historii, dlaczego postanowiła poruszać w swoich komiksach trudne tematy, takie jak np. samobójstwo i, czy spodziewała się, że jej prace będą cieszyły się takim zainteresowaniem. Zobaczcie, co narysowała dla nas.
Komiksy Grzegorza Rosińskiego przetłumaczono na ponad 40 języków. Rysownik i malarz pochodzi ze Stalowej Woli jednak na stałe mieszka w Szwajcarii. Odwiedziła go tam dziennikarka Dzień Dobry TVN Ula Chincz. Dlaczego artysta nazywa swoją pracownię norą? Jaką techniką najchętniej tworzy swoje prace? Jakim jest partnerem dla swojej wybranki Krystyny Muller? I czy dobrze im się żyje na emigracji?
Bohater - to postać wymyślona przez dziennikarkę Małgorzatę Halber. Bohater wygląda jak połączenie mrówkojada z kłaczkiem z pępka i powątpiewa w siebie, ma niską samoocenę. Jego mamę gościliśmy dziś na kanapach Dzień Dobry TVN. W czym tkwi fenomen komiksu dziennikarki Małgorzaty Halber? Dlaczego na początku Halber tworzyła anonimowo? Co jej to dało? I dlaczego zdecydowała się ujawnić?
By pokonać kompleksy córki, Angie Nixon wymyśliła komiks, w którym główna bohaterka, podobnie jak Natalie nie lubi swoich kręconych włosów. Loczki superbohaterki strzelają ogniem i lodem - w ten sposób walczą z potworami. Czy wymyślona historia pomogła dziewczynce uwierzyć w siebie? Czy polubiła swoje włosy i kolor skóry? Z Angie i Natalie porozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.
Jak pracuje się głosem, jak powstają dźwięki na potrzeby słuchowiska i czy rzeczywiście w tej pracy nie można się obejść bez maczety, selera i melona? O pracy przy słuchowisku i wyzwaniach jakie stają przed aktorem, który pracuje głosem rozmawialiśmy z Sonią Bohosiewicz i Jolantą Fraszyńską. Czy Sonia lubi torturować?
Syn Papci Chmiela, czyli autora kultowego komiksu Tytus, Romek i A’Tomek konstytuuje statki kosmiczne w NASA. W studiu Dzień Dobry TVN gościem był: Artur B. Chmielewski menadżer projektu Rosetta i pracownik NASA. Jak to się stało, że nie został jak jego tata artystą?
Guy Delisle, z którym spotkała się Anna Senkara, to jeden z najsłynniejszych twórców powieści rysunkowych na świecie. Słynie z tego, że jeździ do miejsc, które nie każdy ma szansę zobaczyć. Obserwuje zastaną w nich rzeczywistość, a następnie tworzy, na postawie tego co zobaczył, rysunkowe kroniki. Jak udało mu się wywieźć szkice z Korei Północnej? Czy coś go zaskoczyło, kiedy był w Izraelu? Czy utrzymuje kontakt z poznanymi podczas wypraw ludźmi?
"Kajko i Kokosz", "Tytus, Romek i Atomek", "Kapitan Kloss", "Przygody Gapiszona", "Funky Koval" - który z obecnych 30- i 40-latków nie słyszał o tych kultowych komiksach? Zbierało je wielu. Właśnie z myślą o nich postanowiono zorganizować aukcję, która odbędzie się już za dwa dni. Juliusz Windorbski zdradził w jaki sposób zebrano rysunki, skąd wziął się pomysł zorganizowania aukcji i gdzie aukcja się odbędzie. To prawdziwa gratka dla fanów komiksów!
Zakładają maski, obcisłe rajstopy i powiewne peleryny. Psocą, uczą Polaków dystansu do siebie i otoczenia oraz oczywiście ratują świat... przed monotonią. Pan Batman i Pan Superbohater z Kalisza, w studiu Dzień Dobry TVN zdradzili, po co przebierają się za superbohaterów z komiksów i jak reagują na nich ludzie.
W studiu Dzień Dobry TVN gościem Anny Dziewit była Olga Wróbel - autorka komiksu o ciemnej stronie macierzyństwa "Ciemna strona księżyca". Ironiczny, sarkastyczny, dowcipny oraz próbujący odbrązowić macierzyństwo i ciążę. Z jakim spotkał się przyjęciem