Młody pisarz doświadczył odrzucenia. "Wcześnie się wyprowadziłem z domu, by nie znienawidzić rodziców" 

PO MĘSKU. Paweł Nowak, część 1
PO MĘSKU. Paweł Nowak, część 1
"Po męsku" Maciej Stuhr
"Po męsku" Maciej Stuhr
Tomasz Kuczyński w Po męsku
Tomasz Kuczyński w Po męsku
PO MĘSKU. Tomasz Karolak
PO MĘSKU. Tomasz Karolak
PO MĘSKU. Ryszard Cebula
PO MĘSKU. Ryszard Cebula
PO MĘSKU. Adrian Kostera
PO MĘSKU. Adrian Kostera
PO MĘSKU. Dr Tomasz Karauda
PO MĘSKU. Dr Tomasz Karauda
Po męsku. Krzysztof Miruć
Po męsku. Krzysztof Miruć
PO MESKU. Akop Szostak
PO MESKU. Akop Szostak
PO MĘSKU. Robert Motyka
PO MĘSKU. Robert Motyka
Paweł Nowak jest pisarzem i influencerem. Na swoim koncie ma dwie książki: "Most Ikara" oraz "Cudze życie". Pierwsza jest swego rodzaju pamiętnikiem, bo pisząc ją chciał zamknąć pewien niełatwy etap w swoim życiu. W cyklu Darii Pacańskiej "PO MĘSKU" opowiedział o trudnych relacjach z rodziną i szukaniu możliwości, żeby być sobą.

Paweł Nowak o braku akceptacji

Paweł Nowak zaczął zapisywać wspomnienia, aby rozliczyć się z przeszłością. - Byłem na świeżo po rozstaniu, to był taki dość trudny związek, wtedy powiedziałem sobie, że muszę pewne rzeczy podomykać, żeby pójść dalej i coś zmienić w swoim życiu. Chciałem też podomykać pewien obszar moich relacji z rodzicami, które były niedomknięte. Zrobiłem sobie taki rachunek sumienia - stwierdził.

Swoje zapiski pokazał przyjaciółce, która stwierdziła, że te przemyślenia powinny trafić do szerszego grona czytelników. I tak powstała książka, która została zatytułowana "Most Ikara". Jakie dokładnie etapy w życiu chciał zakończyć autor?

- Bardzo dużo przeżyłem trudnych chwil ze swoimi najbliższymi, bo pochodzę z bardzo konserwatywnego domu, w którym o pewnych rzeczach się nie rozmawia. Od wielu lat nie mieszkam w domu, wyprowadziłem się bardzo młodo, bo jak tylko skończyłem 18 lat. Musiałem to zrobić, żeby być sobą, żeby nie znienawidzić własnych rodziców. Bardzo tego nie chciałem, żeby tak się stało - wyznał Nowak.

Po pewnym czasie udało mu się odbudować relacje z rodzicami, ale nadal nie porusza z nimi zagadnień, które mogą wywołać awanturę, czyli m.in. kwestii jego orientacji seksualnej. - To jest temat, który dalej jest tą kością niezgody między nami. Rzeczywiście po tych kilku latach nauczyliśmy się nie poruszać tych tematów, żeby nie wywoływać wilka z lasu. Natomiast coś, co jest pozamiatane, nie jest posprzątane. Zdałem sobie sprawę, że wybierając sobie partnerów, wybieram ich w kontekście jakiegoś schematu, który się stale powtarza - wyjaśnił.

Jak książkę Pawła Nowaka odebrała rodzina?

Książka była próbą znalezienia tych schematów, które wpływają na jego życie i swego rodzaju autoterapią. Paweł Nowak opowiedział też o tym, że jego najbliżsi nie chcieli przeczytać powieści, nie usłyszał też, że są z niego dumni.

- Strasznie jest to przykre. Nie, nie usłyszałem tego, wręcz przeciwnie. Kiedy powiedziałem, że piszę drugą książkę, usłyszałem takie słowa, "po co ci to? Po co ty się w to pchasz?". Ja wiem, po co mi to, chcę przekazać emocje, których gdzieś mi tam brakło, i żeby one poszły w świat - tłumaczył.

I dodał: "to ciągle jest największy problem, 'co ludzie o mnie pomyślą, bo ty jesteś gejem', np. gdy udzielę wywiadu i to pójdzie w świat".

Paweł Nowak o wierze w Boga

Paweł Nowak wielokrotnie w wywiadach podkreślał, że jest osobą wierzącą. W cyklu "PO MĘSKU" opowiedział też, jak radzi sobie ze stosunkiem Kościoła do osób LGBTQ+.

- Jestem wychowany w wierze katolickiej, byłem chrzczony, bierzmowany, byłem u I komunii itd., więc utożsamiałem się z Kościołem katolickim. Dalej się nie wstydzę, że jestem wierzący. Natomiast jeśli dziś ludzie zadają mi pytanie, jakiej jestem wiary, to bardziej się określam jako chrześcijanin, niż jako katolik - tłumaczył.

I dodał: "ja trochę to rozgraniczam, moją wiarę w Boga z samą instytucją, jaką jest kościół katolicki. Uważam to mimo wszystko za instytucję i jeśli chodzę do kościoła, a chodzę do świątyń katolickich, to zawsze mówię, że chodzę do domu Boga, w którego wierzę".

Całą rozmowę można zobaczyć w materiale wideo.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Daria Pacańska

Reporter: Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN Online

podziel się:
Prowadzący:

Pozostałe wiadomości