Mroczna legenda Diamentu Hope
Ten niezwykle rzadki cud natury, znany jest również jako Le Bijou du Roi ("Klejnot Króla"), Le bleu de France ("Błękit Francji") i Tavernier Blue, ma wspaniały ciemnoniebieski kolor i obecnie waży 45,52 karatów. Chociaż jest piękny, prawdopodobnie wiele osób nie chciałoby go nosić, ponieważ istnieją plotki, że jest przeklęty.
Od czasu jego odkrycia w Indiach w 1642 r. niesławny diament został skradziony co najmniej dwa razy w swojej długiej historii i kilkakrotnie przechodził z rąk do rąk. Jego właścicieli miały spotykać liczne nieszczęścia, a nawet śmierć.
Burzliwe losy niezwykłego kamienia
Historia głosi, że klątwę zapoczątkował Jean-Baptiste Tavernier, siedemnastowieczny francuski kupiec handlujący klejnotami. Mężczyzna miał ukraść 115,16-karatowy niebieski diament z hinduskiego posągu. Po odkryciu, że go brakuje, kapłani rzucili klątwę na tego, kto był w posiadaniu klejnotu. Mówiło się, że Tavernier zaraz po kradzieży błyskotki zachorował na gorączkę i wkrótce potem zmarł. Jednak inne przekazy wskazywały, że dożył sędziwego wieku 84 lat.
Król Ludwik XIV kupił w 1673 roku diament od Taverniera i kazał go przeszlifować do 69 karatów. Właśnie tak powstał słynny "Francuski Błękit". Ponad 40 lat później król Ludwik XIV zachorował na gangrenę i zmarł. Nicholas Fouquet, który pracował dla francuskiego władcy podobno nosił diament na specjalne okazję. Wkrótce został wygnany z Francji, a następnie skazany na dożywocie. Fouquet spędził 15 lat w twierdzy Pignerol.
Ludwik XVI i jego małżonka Maria Antonina odziedziczyli francuski błękitny diament. Król i jego rodzina podczas rewolucji francuskiej zginęli pod gilotyną. Niektórzy twierdzą, że ich śmierć była wynikiem klątwy Diamentu Hope. Marie-Louise, księżna de Lamballe, była członkinią dworu Marii Antoniny i jej najbliższą powierniczką. Stała się tymczasowym nosicielem rzekomo przeklętego diamentu i też wkrótce potem zmarła.
Kamień został skradziony podczas rewolucji francuskiej i ponownie zmniejszony. Wilhelm Fals, holenderski jubiler był odpowiedzialny za oszlifowanie go do 45-karatowego kamienia, który widzimy dzisiaj. Po tym zabiegu spotkał go zły los. Jego syn rzekomo ukradł diament, zamordował ojca, a następnie odebrał sobie życie.
Początek plotek o klątwie
W 1910 roku diament trafił w ręce słynnego jubilera Pierre'a Cartiera. Mężczyzna chciał go sprzedać Evalyn Walsh McLean, córce odnoszącego sukcesy poszukiwacza złota. Opowiedział jej szaloną historię o klątwie, aby przekonać ją do zakupu. Poskutkowało.
Evalyn kupiła Diament Hope od Pierre'a Cartiera w 1912 roku. Istnieją opowieści, że nawet przyczepiła kamień do obroży swojego psa. Jej także los nie szczędził: zmarła teściowa kobiety oraz 9-letni syn. Mąż zostawił ją dla innej, a później umarł w szpitalu psychiatrycznym. Córka właścicielki kamienia straciła życie z powodu przedawkowania narkotyków, a Evalyn wpadła w potężne długi i musiała sprzedać swoją ukochaną gazetę, "The Washington Post". Po jej śmierci rodzina kobiety w 1949 roku sprzedała diament słynnemu jubilerowi Harry'emu Winstonowi.
W 1958 roku jubiler przekazał 45,2-karatowy diament Smithsonian Institution, wysyłając go pocztą za jedyne 2,44 dolarów za przesyłkę i 155 dolarów za ubezpieczenie. Diament Hope, obecnie wyceniony na 250 milionów dolarów znajduje się w National Gem and Mineral Collection w National Museum of Natural History w Waszyngtonie. Jest to najczęściej odwiedzana wystawa w tym obiekcie.
Rozwiązanie zagadki Diamentu Hope
Trevor Hancock z "Australian Antique&Art Dealers Association" powiedział w serwisie 9news.com.au, że klątwa to tylko historia, która uczyniła kamień jeszcze bardziej wartościowym i pożądanym.
- To, co jest naprawdę cenne w diamentach, to historia, która się za nimi kryje. Wszystko, co przypomina klątwę, nadaje temu klimat i historię, a ludzie uwielbiają kupować takie przedmioty - dodał.
Wzmianka o tym niezwykłym diamencie pojawiła się nawet w filmie "Titanic" z 1997 r., kiedy grupa profesjonalnych poszukiwaczy pragnie odnaleźć "Serce Oceanu".
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Klasyczny i prosty rysunek diamentu. Jakie są różnice między diamentem a brylantem? Sprawdź, jak łatwo go narysować
- Diamenty. Nie ma dwóch takich samych na świecie
- Diamenty z ludzkiego DNA
Autor: Agnieszka Mrozińska
Źródło: capetowndiamondmuseum.org/9news.com.au
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto/Getty Images