Koniec z papierowymi legitymacjami. W tej formie będą one mogły być wystawiane tylko do 12 lipca br. Co w zamian? Czy szkoły są na to gotowe? Oto szczegóły.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wersja papierowa legitymacji tylko do 12 lipca 2024 r.
Zgodnie z rozporządzeniem z 7 czerwca 2023 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych dotychczasowe papierowe legitymacje i ich duplikaty będzie można wystawiać tylko do 12 lipca. Po tym terminie placówki edukacyjne będą miały obowiązek wydawania legitymacji w formie plastikowej karty (nazywanej "eLegitymacją").
- To istotna zmiana. Do tej pory plastikowe legitymacje były tylko jedną z opcji. Inaczej mówiąc: szkoły mogły się na nie zdecydować, ale nie musiały. Mogły pozostać przy tańszych, papierowych blankietach. Za półtora tygodnia będzie niemożliwe nawet wystawienie duplikatu utraconego papierowego dokumentu - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Nowe dokumenty oznaczają dodatkowe wydatki, zwłaszcza jeżeli szkoły i samorządy zdecydują się na zakup drukarek i samodzielną personalizację kart.
mLegitymacja i eLegitymacja - obowiązek dla placówek oświatowych od 13 lipca 2024 roku
Ponadto nowe przepisy przewidują również możliwość wydania dodatkowo mLegitymacji, czyli dokumentu elektronicznego przechowywanego i prezentowanego przy użyciu oprogramowania przeznaczonego dla urządzeń mobilnych np. w smartfonie.
Wiele gmin - jak wynika z sondy, którą przeprowadziła gazeta - jest jeszcze na wczesnym etapie wprowadzania plastikowych legitymacji.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- mObywatel – zmiany i aktualizacje w rządowej aplikacji. Jakie dokumenty zastępuje?
- Część osób będzie musiała wymienić dowody osobiste jeszcze w tym roku. Kogo dotyczy obowiązek?
- W tej szkole każdy uczeń miał świadectwo z paskiem. "Nikomu nie musicie niczego udowadniać"
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"/portaloswiatowy.pl
Źródło zdjęcia głównego: Tatsiana Volkava/Getty Images