Zabawy ruchowe dla dzieci w żłobku są równie ważne, jak te muzyczne, plastyczne czy językowe. Maluchy na wczesnym etapie życia potrzebują różnorodnych bodźców, aby móc się prawidłowo rozwijać, a jednocześnie rozbudzać swoją ciekawość i chęć poznawania świata.
Jakie są najlepsze i najbardziej kreatywne zabawy w żłobku? Przykłady można mnożyć, a pomysłów opiekunom maluchów z pewnością nigdy nie brakuje. Warto poznać niektóre z nich, bo można je wykorzystać, nawet spędzając czas z dzieckiem w domu.
Zabawy dla dzieci w żłobku – przykłady
Wykorzystując różnego rodzaju techniki, nawet w najmniejszych dziecku można zaszczepić talent twórczy. Wystarczy tylko wiedzieć, po jakie metody sięgnąć, by taki efekt osiągnąć. Taką wiedzę mają oczywiście osoby pracujące w żłobkach. Zabawy z dziećmi mają nauczyć maluchy wielu umiejętności, które przydadzą się im w życiu, a także rozwinąć talenty, wykorzystać drzemiący w nich potencjał. Tego typu gry składają się z wielu różnego rodzaju aktywności, a każda z nich pełni tę samą funkcję – ma stymulować dzieci do ekspresji twórczej.
Zabawy ruchowe w żłobku to jeden ze stałych elementów dnia w tego typu placówkach, niezależnie od tego, czy są one publiczne, czy prywatne. Zwykle taka gra odbywa się przy akompaniamencie muzyki.
Dzieci powtarzają pokazane przez opiekuna ruchy, a dzięki temu nabierają lepszej koordynacji ruchowej, a jednocześnie uczą się równowagi. Zabawą, którą maluchy w tym wieku bardzo lubią, jest też tańczenie w rytm muzyki i zatrzymywanie się w bezruchu na dany znak (np. gdy dana piosenka zostanie przerwana), a także wierszyki z pokazywaniem lub naśladowanie odgłosów i ruchów zwierząt.
Z innych aktywności ruchowych można również wymienić ćwiczenia z wykorzystaniem woreczka wypełnionego grochem, np. rzucanie nim do celu lub łapanie, albo zabawy z piłką opierające się na turlaniu jej do kolegi czy koleżanki.
Zabawy dla maluchów w żłobku
Zabawy dla rocznych dzieci w żłobku mają zachęcać je do odkrywania, ale też naśladowania. Maluchy w tym wieku świetnie reagują na różnego rodzaju gry polegające na samodzielnym eksplorowaniu przestrzeni. Dlatego świetną zabawą bywa dla nich bezpieczny tor przeszkód. Może się on składać m.in. z labiryntu wykonanego z kartonowych pudełek, poduszek lub z namiotu-tunelu w kształcie gąsienicy.
Doskonałym doświadczeniem będzie dla maluszka malowanie paluszkami, darcie bibuły na małe kawałki lub rysowanie kredą. Kolejnym świetnym pomysłem na zabawy dla małych dzieci w żłobku jest też przesypywanie. Wystarczy ustawić przed dzieckiem plastikowe miseczki
i butelki, a w niskich naczyniach umieścić takie produkty jak ryż, fasola, kasza, cukier lub makaron. Maluch wyposażony w łyżeczkę z radością zabierze się za przenoszenie ich do pojemników, ćwicząc przy tym swoją koordynację ruchową. Butelki po skończonej zabawie można zakręcić i w ten sposób uzyskać ręcznie robione grzechotki.
Dobrą zabawą dla maluszków w żłobku jest także odkrywanie dźwięków. Warto w tym celu wykorzystać przedmioty codziennego użytku, np. drewniane łyżki kuchenne i pokrywki. Zadaniem dziecka jest powtarzanie dźwięków, jakie zostały wcześniej odtworzone. Ta zabawa uczy nie tylko zapamiętywania, lecz także muzykalności.
Zabawy dla 2-letnich dzieci w żłobku
Zabawy dla dwulatków w żłobku rozwijają ich koordynację ruchową, wspomagają rozwój mowy, a także mają na celu udoskonalenie ich zdolności manualnych. Dzieci w ten sposób ćwiczą małe paluszki, a jednocześnie rozbudzają swoją wyobraźnię, tworząc prace plastyczne. Przykładem tego typu czynności jest np. lepienie ludzików z masy solnej lub zabawa z piaskiem kinetycznym.
Ugniatanie, rolowanie i zaciskanie to doskonałe ćwiczenie dla małych rączek. Innym świetnym przykładem rozwijającej zdolności manualne zabawy w żłobku dla 2-latków jest nawlekanie kluseczek lub koralików na sznureczki. Aktywność ta nie tylko pozwala się nieco wyciszyć, lecz także uczy skupiania uwagi, cierpliwości i precyzji.
Na większą kreatywność pozwalają z kolei zajęcia z malowania. Takie zabawy dla dzieci 2-letnich w żłobku mogą być wykonywane przy pomocy kredek czy pisaków, jednak zdecydowanie więcej radości sprawi maluchom tworzenie kolorowych wzorów na mleku, a potem zmienianie stworzonego obrazu poprzez dotykanie jego powierzchni patyczkiem zamoczonym w płynie do mycia naczyń – dzięki temu barwniki rozchodzą się po tafli w różnych kierunkach. Innym ciekawym pomysłem na zabawę plastyczną są też wyklejanki zrobione z kulek wykonanych z bibuły lub krepy.
Dobrym pomysłem na grę, która rozbudzi w dziecku zdolności analityczne i rozwinie wyobraźnię, są zgadywanki z zawiązanymi oczami. Maluch bierze do ręki przedmiot i próbuje odgadnąć, co to jest, posługując się jedynie zmysłem dotyk
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Pani Katarzyna ma interpłciową córkę. "Moje dziecko było nazywane "babochłopem"
- Popularna herbatka dla niemowląt wycofana ze sklepów. "Przekroczenie dopuszczalnego poziomu ołowiu"
- Co powinien umieć 6-latek, idąc do pierwszej klasy? Co to jest dojrzałość szkolna?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/zsv3207