zabawy

  zabawy

  Wraz z nadejściem kalendarzowej jesieni (a zaraz po niej, zimy) przyszedł czas na zmianę form aktywności, które proponujemy dziecku. Kiedy za oknem deszcz i chłód trudno o wielogodzinne przechadzki w parku, czy zabawy na świeżym powietrzu, które przez ostatnie miesiące maluchy z pewnością pokochały. Warto jednak zadbać, żeby nowe zabawy, które przygotujecie dla swojej pociechy były dla niej równie interesujące i rozwijające, jak te, do których przywykło. Jak to zrobić?

  Dawniej zabawy podwórkowe, gry zespołowe czy ćwiczenia w okręgach były dla dzieci codziennością. Dziś, za sprawą nowych technologii, tendencje te uległy zmianie – sporo dzieci preferuje spędzanie wolnego czasu z użyciem różnego typu urządzeń. Jednak często, zwłaszcza w trakcie wakacyjnych wyjazdów, dzieci i ich rodzice szukają ciekawych pomysłów na zabawy. Doskonałym rozwiązaniem może być przypomnienie dawnych, ponadczasowych gier i zabaw.

  Pierwsze zabawy i gry integracyjne poznaje się już w przedszkolu oraz szkole podstawowej. Później wykorzystywane są w wielu innych grupach, od harcerstwa i koła studenckie, po wspólnoty wyznaniowe. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszą się w korporacjach jako forma tzw. team buildingu (z ang. budowanie zespołu). Oto pomysły i inspiracje na gry integracyjne dostosowane do grup wiekowych.

  Ferie zimowe kojarzą się z wyjazdami w góry na sanki i narty lub też dalekimi podróżami w ciepłe kraje. Co robić w ferie, gdy spędza się je w domu w mieście lub na wsi? Sposobów na nudę jest naprawdę wiele!

  O swoim dzieciństwie i o zabawach, które pobudzały wyobraźnię, kiedy byli dziećmi, opowiedzieli w Dzień Dobry TVN: Odeata Moro, Maciej Orłoś i Jarosław. Jak wyglądało ich dzieciństwo, kiedy nie było jeszcze smartfonów i komputerów? W co i czym najchętniej się bawili? O jakich zabawkach marzyli jako dzieci? Gdzie najchętniej bawiła się Odetka, a gdzie Maciuś i Jaruś?

  Olivier Janiak rozmawiał z olimpijczykiem Michałem Ligockim o tym, jak zaszczepić w dzieciach miłość do sportu, i zachęcić je do aktywności fizycznej.

  Które infekcje wirusowe mogą zagrażać życiu dziecka? O tym w studiu Dzień Dobry TVN dr Piotr Gryglas, który także ostrzega rodziców przed niebezpiecznymi zabawami z dziećmi i podkreśla, by zwracać szczególną uwagę na sposób trzymania dziecka za rękę. Dlaczego?