Co robić w ferie zimowe spędzone w domu?

Aktualizacja:
Ustrzyki zimą

Ferie zimowe kojarzą się z wyjazdami w góry na sanki i narty lub też dalekimi podróżami w ciepłe kraje. Co robić w ferie, gdy spędza się je w domu w mieście lub na wsi? Sposobów na nudę jest naprawdę wiele!

Ferie zimowe, czyli dni wolne od szkoły w zimie, przypadają na różne terminy, w zależności od województwa. Zazwyczaj są to dwa tygodnie w styczniu lub w lutym. Dla dzieci jest to idealny czas, aby odpocząć od codziennych, szkolnych obowiązków, a dla rodziców, by spędzić nieco wspólnego czasu w rodzinnym gronie. Jeżeli w planach nie ma się akurat dalszego wyjazdu, staje się przed pytaniem, co można robić w ferie zimowe w rodzinnej miejscowości. Pomysłów na zagospodarowanie wolnego czasu znajdzie się z pewnością wiele.

Co robić z dziećmi w ferie spędzone w domu?

Dzieci czekają na ferie z ogromną niecierpliwością. Jednakże gdy te nadchodzą, pociechy bardzo często ogarnia nuda. Marudzenie „nudzę się” znane jest dobrze każdemu rodzicowi. Co robić z dzieckiem w ferie zimowe, kiedy nie ma się w planach wyjazdu, a dostępne fundusze nie pozwalają na żadne płatne rozrywki? Wówczas trzeba postawić na kreatywność! Niech w ruch pójdą brystole, kolorowe papiery, klej i farby. Dzięki nim wspólnie ze swoją pociechą można stworzyć wymarzoną scenerię – ośnieżone Alpy, dziką dżunglę, podwodny świat lub nawet odległą galaktykę. W tak pięknie przystrojonym pokoju można urządzić podwieczorek na łące (którą "zagra" podłoga), wspólne czytanie bajek w leśnym szałasie (zbudowanym ze stołu i kocy) czy też budowanie bazy kosmicznej z klocków. Ferie zimowe w domu to idealny sposób na spędzenie czasu w rodzinnym gronie. Można wówczas wspólnie upiec czekoladowe babeczki, raz jeszcze obejrzeć zdjęcia z wakacji, zobaczyć ulubione filmy lub poukładać puzzle i pograć w gry planszowe. Świetnym sposobem na nudę (i naukę poprzez zabawę) są też różnorodne projekty plastyczne. Warto więc poszukać w internecie stron przeznaczonych dla rodziców i nauczycieli, gdzie znaleźć można wiele inspiracji na kreatywne malowanki i wycinanki do wykonania razem ze swoim dzieckiem.

Co robić w ferie w mieście?

Wcale nie trzeba jechać w góry lub w podróż do innego kraju, aby aktywnie i ciekawie spędzić zimowy urlop. Jeżeli ferie spędza się w mieście, na każdy dzień można zaplanować inną ciekawą rozrywkę . Jeśli zimowa aura dopisuje, warto wybrać się na rodzinny spacer do parku, gdzie można ulepić całą bałwanią rodzinę, zbudować igloo lub urządzić bitwę na śnieżki. Osoby lubiące aktywne spędzanie czasu mogą wybrać się na lodowisko. Nawet jeśli w danym mieście takowe nie istnieje, w okresie ferii bardzo często budowane są tymczasowe lodowiska, np. w galeriach handlowych czy w ośrodkach sportowych. W czasie niepogody można wybrać się także na kryty basen, na ściankę wspinaczkową lub po prostu na halę sportową, gdzie można pograć z dziećmi w koszykówkę, badmintona lub zorganizować dla nich mały tor przeszkód. Miasto daje też wiele innych możliwości. Z pociechami można wybrać się do kina lub teatru, parku trampolin, sali zabaw czy muzeum z ciekawą interaktywną wystawą dla dzieci. Pracujący rodzice mogą poszukać dla swoich pociech ofert półkolonii lub półzimowisk , które organizowane są w większości większych i mniejszych miast. Trwają one zazwyczaj od godziny 8 do 15, a dyżurujący na nich opiekunowie i animatorzy organizują dzieciom zarówno zajęcia na terenie miasta, jak i krótkie wycieczki poza jego granice.

Co robić w ferie zimowe na wsi?

W czasie śnieżnej zimy ferie na wsi mogą okazać się prawdziwą frajdą. Wystarczy wybrać się na pobliską górkę, z której zjeżdżać można na sankach lub nartach bądź też wybrać się na zimową eskapadę do pobliskiego lasu. Jeżeli jednak pogoda nie dopisuje, warto zapewnić dzieciom różnorodne rozrywki. W tym celu można zorganizować na wiejskiej świetlicy konkursy plastyczne, bal przebierańców, minizawody sportowe lub wspólne oglądanie filmów. Dzieci z tej samej wsi mogą również urządzić swój własny teatrzyk, który zaprezentują rodzicom i sołtysowi w ostatni dzień zimowych wakacji. Pociechy można również zaangażować we wspólne przygotowanie imprezy dla całej wsi. Niech w tym celu przystroją salę według własnego uznania, skompletują listę utworów muzycznych i przygotują przekąski. Będzie to nie tylko ciekawe spędzanie czasu oraz okazja do nauki pracy w grupie, lecz także świetna okazja do integracji wszystkich mieszkańców wsi. Aby zapewnić pociechom czas pełen atrakcji, warto również poszukać imprez i wycieczek dla dzieci organizowanych przez urząd gminy, lokalną szkołę lub Związek Harcerstwa Polskiego. Takie rozrywki są często darmowe lub bardzo tanie, a dzięki temu każdy może sobie na nie pozwolić.
Ciepłe i przytulne gadżety na zimowe wieczory. Zobacz wideo:
Zobacz też:
Autor: Adrian Adamczyk
Pozostałe wiadomości