Gry dla dzieci z Ukrainy
Zabawa to naturalny sposób na rozwijanie kreatywności dzieci. Maluchy dzięki niej poszerzają horyzonty i uczą się budowania relacji z rówieśnikami. Gry pomagają rozładować napięcie emocjonalne, są więc idealnym sposobem na wyciszenie. Sprawdzą się też podczas pierwszych spotkań dzieci z Polski i Ukrainy. Jakie gry wybrać? Okazuje się, że możemy skorzystać z tych, które mamy w domu.
- Większość wydawnictw (...) ma instrukcje po ukraińsku, są dostępne bezpłatnie na stronie do pobrania. Możemy wziąć gry, które mamy w domu i wydrukować instrukcję - proponuje ekspertka ds. zabawek Magdalena Kordaszewska.
Ciekawą propozycją mogą być również gry klasyczne, takie jak warcaby czy szachy. - Te gry prawdę mówiąc nie wymagają instrukcji - wskazuje nasza rozmówczyni.
Zabawy dla ukraińskich dzieci
Zdaniem specjalistki, ważny jest odpowiedni dobór tematyczny zabawek.
- Wybierając te zabawki, uważałam na tematy. Czasami są pojazdy opancerzone, nie przyniosłam policji i karetki, bo uważam, że trzeba takim wyczuciem tu zadziałać - tłumaczy. - Przyniosłam "Świat bajek", bo te dzieci będą musiały w swoich głowach zbudować sobie nową przestrzeń i to myślę, że działa terapeutycznie i fantastycznie na wszystkie dzieci, także polskie - dodaje Magdalena Kordaszewska.
Młodsze maluchy nie mają aż tak dużej bariery językowej i mogą komunikować się za pomocą mowy niewerbalnej. To właśnie dzięki gestom i mimice są w stanie zaangażować innych do zabawy. Świetnie sprawdzą się tu figurki, pojazdy czy domki. W tym przypadku warto wykorzystać również masę plastyczną.
- Czasami jedna figurka postaci sprawi, że zbudujemy ten świat, (...) masa plastyczna, która jest bardzo giętka i zastyga w różne potwory - proponuje Magdalena Kordaszewska.
Wiele gier występuje w wersjach wielojęzycznych. Dzięki nim zarówno polskie, jak i ukraińskie mogą swobodnie zapoznać się z zasadami i zasiąść do rozrywki.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Zobacz także:
- Ponad 1,5 tysiąca Ukraińców w polskich szpitalach. Interweniują inne kraje. "Czas na solidarność"
- Uchodźcy z Ukrainy w Polsce. Na jakich zasadach mogą ubiegać się o zezwolenia na pracę?
- Jej zdjęcie obiegły świat. Nie żyje ciężarna ofiara nalotu na szpital położniczy w Mariupolu. Dziecko również zmarło
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News