gry

  gry

  Łamigłówki to świetny sposób na rozpoczęcie dnia. Ćwiczenia na koncentrację i spostrzegawczość pozwalają pobudzić umysł do działania, zapewniają poczucie odprężenia, a nawet gwarantują poprawę nastroju. Przekonali się o tym prowadzący Dzień Dobry TVN, którzy zmierzyli się z zadaniami przygotowanymi przez animatorkę, Patrycję Lipińską.

  Planszówki to świetny pomysł na spędzanie wspólnie z bliskimi coraz dłuższych i chłodniejszych wieczorów. To także opcja, która sprawdza się na przyjęcia ze znajomymi – nic tak nie wciąga jak kombinowanie i czysta rywalizacja! Poznaj najciekawsze gry ekonomiczne i strategiczne, które zajmą cię na długie godziny.

  Kręgle to jedna z najstarszych gier towarzyskich na świecie. Ostatnimi laty zyskuje na popularności również w Polsce. Gra w bowling ze znajomymi stanowi aktywną alternatywę dla wyjścia do baru czy na klubu. Dowiedz się, jak grać w kręgle i jakie zasady w nich obowiązują.

  Szachy to doskonała rozrywka dla dzieci i dorosłych, która pozytywnie wpływa na umysł. Jeśli znasz już podstawy tej skomplikowanej gry, to warto zaznajomić się ze sposobem przeprowadzenia roszady, dzięki której staniesz się naprawdę wprawnym graczem.

  Remik to prosta gra karciana. Jej celem jest pozbycie się wszystkich kart i ułożenie ich w założone postaci (sekwensy, stos). W zależności od liczby graczy zwiększa się liczba wykorzystanych w grze talii. Na Zachodzie remik znany jest pod nazwą Rummy. Jak grać w remika w karty?

  Dawniej zabawy podwórkowe, gry zespołowe czy ćwiczenia w okręgach były dla dzieci codziennością. Dziś, za sprawą nowych technologii, tendencje te uległy zmianie – sporo dzieci preferuje spędzanie wolnego czasu z użyciem różnego typu urządzeń. Jednak często, zwłaszcza w trakcie wakacyjnych wyjazdów, dzieci i ich rodzice szukają ciekawych pomysłów na zabawy. Doskonałym rozwiązaniem może być przypomnienie dawnych, ponadczasowych gier i zabaw.

  Branża gier komputerowych nie tylko nie ucierpiała w czasie pandemii, ale zalicza regularny wzrost. Obecnie wartość rynku gamingowego w Polsce jest szacowana na 2,3 miliarda złotych, rocznie pojawia się 480 nowych tytułów, których przygotowanie daje pracę 10 tys. osób. Nic więc dziwnego, że zjawiskiem tym zainteresowała się nauka.

  Dokładnie pół wieku temu nastąpił ogólnoświatowy przełom technologiczny - wydano pierwszą konsolę do gier wideo. Wraz z jej stworzeniem zaczął rozwijać się rynek domowych konsoli. Dzisiaj czas przy grach komputerowych spędza około 17 mln Polaków. Stały się tak popularne, że Ministerstwo Edukacji rozważa włączenie ich do podstawy programowej.

  W kawiarence Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to Annę Grabek, pedagog i nauczycielkę matematyki. Jej zdaniem dzięki grom "Kapitan Nauka" dzieci mogą doskonalić swoje umiejętności na różnych polach, ale też mogą nauczyć się przekrywać. Czym jest zdrowa rywalizacja? Przegrana często wywołuje u dziecka złe emocje. Należy z nim wówczas porozmawiać i zachęcić do ponownego podjęcia wyzywania.

  Kapsle, klasy, skakanka, guma, państwa-miasta. Czy współczesne dzieci znają jeszcze te podwórkowe zabawy? Sprawdził to reporter Dzień Dobry Wakacje Filip Chajzer. Wybrał się w tym celu na jedno z warszawskich osiedli. Udało mu się znaleźć choć jedno dziecko, bawiące się na placu zabaw?

  W czterech województwach rozpoczęły się ferie zimowe. Nie wszystkie dzieci wyjeżdżają w tym czasie na narty. Jak kreatywnie wykorzystać ten okres? O grach i zabawach angażujących całą rodzinę opowiedziała Magdalena Kordaszewska, ekspert do spraw zabawek.

  W ten weekend w Warszawie odbywa się Warsaw Games Week, czyli święto wszystkich pasjonatów gier komputerowych. To tu można przedpremierowo zagrać w najważniejsze tytuły, które niebawem pojawią się na rynku. Na miejscu był prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak. Ciekawe jak poradził sobie z obsługą pada... :-)

  Granie w gry on-line to jeden z najnowszych sportów. Wokół gier powstała już cała infrastruktura, a sami gracze zarabiają krocie. Jak zostać e-sportowcem? Czy trzeba ukończyć specjalną szkołę? Jakie pule są do wygrania na zawodach? I jakie są jeszcze zawody są związane z grami? W Dzień Dobry TVN o branży gamerskiej opowiedzieli trener e-sportowy i komentator Kuba "KubiK" Kubiak oraz youtuber Karol Gązwa "Blowek".

  Okazuje się, że moda na planszówki wciąż trwa. W gry grają nie tylko dzieci. Sięgają po nie także dorośli. Które gry cieszą się największą popularnością? Gościem Dzień Dobry TVN był Andrzej Tucholski, bloger i miłośnik gier planszowych.

  Sport elektroniczny przyciąga, z roku na rok, większe rzesze zawodników oraz widzów, którzy, z uwagą, śledzą ich zmagania! Coraz częściej też, w tym męskim świecie, pojawiają się kobiety. Jak są traktowane "graczki"? Często słyszą, że ich miejsce jest raczej w kuchni niż przed komputerem? Czy rzeczywiście dziewczyny "grają słabiej niż chłopaki" i czy często przeklinają podczas wirtualnych rozgrywek? O kobietach w męskim świecie rozmawialiśmy z profesjonalnymi gamerkami Agnieszką Olejnik i Aliną Duraj oraz z dr Dominiką Urbańską-Galanciak, socjologiem.

  Jak nauczyć się grać w zośkę? Czy wymaga to wielu treningów? Czy zdarzają się kontuzje podczas tej gry? Jak się wygrywa w papier, nożyce, kamień? Jaka jest największa trudność w grze w jojo? Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki rozmawiał z polskimi mistrzami w grach podwórkowych. A w co grali na podwórku prowadzący Dzień Dobry TVN Kinga Rusin i Bartek Węglarczyk?

  On mieszkał w Szwecji, ona we Wrocławiu. Poznali się w sieci. Jednak zanim się poznali uważali, że związek przez Internet jest niemożliwy. Zrewidowali swoje przekonania. Zobaczcie historię miłości w sieci.

  Jutro w Dzień Dobry TVN: tajemnice spotów wyborczych odsłania Filip Chajzer. Niezwykła historia wicemistrzyni olimpijskiej Natalii Czerwonki, panczenistki, która po wypadku wraca do zdrowia, ale czy do sportu? A na koniec: rekordzista przy konsoli spędził pięć dni grając bez przerwy - do naszego studia przyjedzie już wyspany. Zapraszamy jutro od 8:00. Program poprowadzą: Anna Kalczyńska i Robert Kantereit.

  Konsola Xbox 360 z systemem Kinect pozwoliła w kilka minut zwykłemu reporterowi Dzień Dobry TVN przekształcić się we władajacego mocą rycerza Jedi... zobacz jak...

  Michał Pleskowicz zdobył mistrzostwo świata w układaniu kostki Rubika. Od kiedy gra i jak zaczęła się jego przygoda z kostką Rubika? Ile czasu dziennie poświęca na ćwiczenia? Co jeszcze chciałby osiągnąć?