QLED to technologia wykorzystująca kropki kwantowe. Pomysł został opracowany w latach 90. i początkowo realizowany był za pomocą diod elektroluminescencyjnych, podczerwieni QD i urządzeń, które emitowały jeden poziom światła. Kropki kwantowe znalazły zastosowanie w produkcji telewizorów LED, które jako pierwsza wyprodukowała firma Sony w 2013 roku. Producenci podążali za jeszcze lepszym podświetleniem obrazu, ulepszając ich QD. Wkrótce telewizory pojawiły się w ofercie LG i TCL. W 2017 roku zaprezentowano nowy wymiar technologii opartej na działaniu diod, wypuszczając linię QLED.
Technologia QLED
Największą zaletą monitorów QLED jest płynna i bardziej precyzyjna praca. Czas odświeżania został zmniejszony z 2 milisekund (stosowany w telewizorach LED) do zaledwie 0,01 milisekundy, co w rezultacie daje wrażenie naturalnego ruchu. Ponadto dzięki temu, iż matryca sama produkuje światło, a nie jest sztucznie podświetlana, zarówno bardzo jasne, jak i ciemne kolory wyglądają naturalnie i wyróżniają się niesamowitą głębią. Kontrast bieli i czerni jest wyraźnie widoczny i nie ma miejsc, w których oba kolory zlewają się ze sobą, tworząc cienie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Internet i technologia
Technologia QLED została stworzona z myślą o graczach, fanach kina, miłośnikach animacji i przedsiębiorcach, którzy na monitorach telewizyjnych chcą wyświetlać np. prezentacje lub obrazy informacyjne. Jej twórcą jest Samsung. Nasycenie i jakość obrazu są nieporównywalne i na obecną chwilę bezkonkurencyjne. Telewizory QLED wyróżniają się ponadto unikalnym designem. Z ich budowy usunięto wszelkie niepotrzebne elementy, które mogłyby rozpraszać podczas oglądania filmu. Urządzenia nie mają ramek, widocznych i świecących przycisków. Włączniki i okablowanie zostały ukryte na tylnej ścianie telewizora, dzięki czemu widzimy tylko obraz. To sprawia, że urządzenie doskonale wpisuje się w aranżację wielu pomieszczeń.
QLED a OLED
QLED i OLED to dwie nowe technologie gwarantujące niesamowitą jakość obrazu, doskonałe nasycenie kolorów i głębię czerni. Która z nich jest lepsza i co właściwie je różni? OLED, czyli Organic Light Emitting Diode, to system oparty na działaniu diody wytwarzającej światło, które powstało ze związków organicznych. Każdy piksel tworzą 3 diody: czerwona, zielona i niebieska, a niekiedy dodatkowo biała. To ulepszona wersja diody LED, która dodatkowe światło wytwarza samodzielnie. W rezultacie widziany obraz jest mocniejszy, bardziej nasycony i kontrastowy. Szczególnie widoczne jest to w kolorze czarnym, który wyróżnia głębia. Zaletą technologii OLED jest bardzo płynna dynamika i krótki czas reakcji, co szczególnie docenią gracze.
Matryca OLED umożliwia oglądanie również pod kątem, bez utraty kolorów i ostrości obrazu. Czym jest więc QLED? To wymyślona przez firmę Samsung nazwa własna określająca opracowaną technologię tzw. kropek kwantowych. Tworzą je nanokryształy, które montowane są pomiędzy filtrem kolorów a panelem podświetlającym, co w rezultacie ma dać jeszcze lepsze nasycenie i kontrast. Zaletą telewizorów QLED jest naturalność wyświetlanego obrazu. Która technologia jest lepsza? Obie z nich mają swoich zdeklarowanych zwolenników i przeciwników, wskazujących na jakość głębi czerni i intensywność bieli, które są zdecydowanie lepsze w modelach OLED. Przemawia za nimi również większa płynność w działaniu urządzeń i tryb energooszczędny. Zaletą QLED jest natomiast lepsza jakość obrazu, która sprawdzi się nawet w bardzo jasnych pomieszczeniach lub w ostrym słońcu.
Telewizor QLED
Telewizory z technologią QLED pojawiły się na rynku niedawno. To wysoko zaawansowane urządzenia, za których jakość odpowiednio się również płaci. Najtańsze i jednocześnie podstawowe sprzęty oscylują w granicy 6 tysięcy złotych. Za dobrej jakości telewizor QLED musimy zapłacić prawie 10 tysięcy złotych. Na co zwrócić uwagę, kupując sprzęt? Przede wszystkim na PQI, czyli współczynnik wskazujący na jakość obrazu dynamicznego. Im wyższy, tym lepszy. Istotna jest również matryca. Najpopularniejsze są modele o przekątnej minimum 55 cali. To duży sprzęt, dlatego najlepiej sprawdzi się w przestronnych pomieszczeniach, gdzie z odpowiedniej odległości będziemy mogli docenić moc jego technologii.
Telewizory QLED zostały wyposażone ponadto w swój system wraz z zestawem aplikacji. Warto przed zakupem dowiedzieć się, co oferuje konkretny model. Tym, co wyróżnia te urządzenia na tle innych, jest bardzo wysoka rozdzielczość. W podstawowej wersji dostępny jest QLED 4K, wersje droższe oferują obraz w jakości 8K. Zakup telewizora nowej generacji wiąże się z niemałym wydatkiem, jednak jego moc techniczna i to, co ma do zaoferowania, w pełni rekompensuje poniesiony koszt. Sprzęt gwarantuje bowiem niezwykłą dynamikę, co szczególnie docenią miłośnicy gier. Na wyróżnienie zasługuje szeroka paleta kolorów, niesamowite kontrasty i głębia, którą z kolei docenią fani filmów.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak wyczyścić telewizor? Tym produktem, który masz w domu, zrobisz to w mgnieniu oka
- Sen o telewizorze - znaczenie i symbolika
- Wyjątkowa kolekcja telewizorów z PRL-u. "Znalazły się u nas w sposób zupełnie przypadkowy"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Mr. Socrates/GettyImages