Makijaż u kilkulatki - norma czy kontrowersja?
Kolorowe kosmetyki w życiu dziewczynki same w sobie nie są niczym złym. Niepokojące jest jednak, że sięgają po nie coraz mniejsze dzieci. Malowanie twarzy bywa niekiedy jedynie niewinną zabawą, a dokładniej - naśladowaniem mamy lub starszej siostry. Częściej jednak kilkulatki używają produktów do makijażu, by "poprawić" swoją urodę, co oznacza, że od najmłodszych lat mają problemy z samoakceptacją. Czasami nawet idą o krok dalej i nagrywają profesjonalne tutoriale makijażowe, które następnie wrzucają do sieci, wystawiając się na komentarze obcych ludzi. Czy jest się czego obawiać?
Malwina Obrzut jest mamą dwóch córek. Choć na co dzień ma w pracy dużą styczność z kosmetykami, bardzo ostrożnie podchodzi do tego wywołującego dyskusje tematu i stawia swoim dzieciom pewne granice. Jednocześnie uczy dziewczynki tego, że zawsze mogą na nią liczyć.
- Bardziej skupiłyśmy się na pielęgnacji. Ja jej [11-letniej Nadii - przyp. red.] powiedziałam, że na ten makijaż naprawdę przyjdzie jeszcze czas. Oczywiście, żyjemy w czasach, kiedy ten dostęp do internetu jest dużo szybszy, dużo łatwiejszy, więc wychodzę z założenia, że ten zakazany owoc dużo lepiej smakuje. (...) Robiłyśmy to czasem w formie zabawy, ale na pewno to nie jest taki makijaż, w którym ona w pełni wychodzi z domu - opowiada Malwina.
Wpływ makijażu na psychikę dziecka
Psycholog kliniczny dzieci i młodzieży Marta Bąkowska jest dość sceptycznie nastawiona do pomysłu udostępniania dzieciom kolorowych kosmetyków dla dorosłych. W Dzień Dobry TVN wspomniała o związanych z tym zagrożeniach.
- Słowo "niepokój" to troszkę za mało, bo ja jestem przerażona, widząc tak młody wiek tych dziewczynek. (...) Ryzyko jest takie, że te dziewczynki przede wszystkim upubliczniają to [tutoriale makijażowe - przyp. red.] w sieci. (...) Tu nie chodzi tylko o upiększenie się i podkreślenie walorów swojej urody, tylko jest jakiś zewnętrzny standard piękna i jest ogromne ryzyko, że dojdzie do takiego uwewnętrznienia tego standardu piękna. (...) Może dojść do obsesji na punkcie zmiany swojego wyglądu - uświadamia ekspertka.
Jak w takim wypadku powinni zachować się rodzice? - Przede wszystkim wspierać to dziecko, żeby wierzyło w siebie, żeby się podobało sobie takie, jakie jest, a nie wykonturowane z doklejonymi rzęsami, bo wtedy jest tak jak kanon, który aktualnie jest na topie, a za parę lat to się zmieni - zaznacza terapeutka Aga Rogala.
Więcej wskazówek dotyczących przeprowadzenia rozmowy z córką, która chce rozpocząć przygodę z makijażem, znajdziesz w naszym materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zakaz makijażu w szkole: TAK czy NIE? Zobacz wyniki sondy. Co na ten temat mówią dyrektorzy placówek?
- Pomalowała swoją 7-letnią córkę i pokazała efekt metamorfozy. "Pięknie wyszło"
- Szkoła zorganizowała zajęcia z makijażu dla 12-letnich uczennic. "Pytano, czy chcą zostać ambasadorkami marki"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Erstudiostok/Getty Images